Co wydarzyło się 3 marca?

opublikowano: 2017-03-03 08:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 69 lat temu przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego. Co jeszcze wydarzyło się 3 marca?
REKLAMA

Co wydarzyło się 3 marca? – zobacz też nasz wpis na 6 marca!

***
Rocznice na dziś: Dokładnie 516 lat temu w Wilnie zawarto antymoskiewskie przymierze litewsko-krzyżackie; 171 lat temu wojska austriackie zdławiły powstanie krakowskie; 79 lat temu w Arabii Saudyjskiej odkryto złoża ropy naftowej; a 5 lat temu w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.
raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. [Jak wyglądało jego życie?](https://histmag.org/jak-witold-pilecki-dostal-sie-na-ochotnika-do-auschwitz-11888)
Z archiwum Histmaga: 3 marca 1921 roku Polska zawarła układ z Rumunią o wzajemnej pomocy militarnej w razie ataku ze strony Rosji.Odradzająca się po pierwszej wojnie światowej Polska potrzebowała wsparcia swoich granic. W wyniku podjętych rokowań, uzyskała ona ochronę swojej wschodniej granicy w postaci przymierza polsko-rumuńskiego. Czy był to sukces polskiej dyplomacji?

Dokładnie 86 lat temu Pieśń Gwiaździsty Sztandar stała się oficjalnie hymnem państwowym USA. Oficjalnym hymnem w XIX wieku był hymn brytyjski God Save the Queen, lecz z tekstem My Country, ’Tis of Thee. Sama pieśń The Star-Spangled Banner powstała w 1814 roku, w czasie bombardowania przez Anglików Fortu McHenry w Baltimore, w końcowym okresie wojny brytyjsko-amerykańskiej.

Polecamy e-booka Michała Gadzińskiego pt. „Perły imperium brytyjskiego”:

Michał Gadziński
„Perły imperium brytyjskiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-11-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone