Drogi Ukrainy do niepodległości i polski drugi obieg

opublikowano: 2010-11-14 23:23
wolna licencja
poleć artykuł:
Opadły już emocje związane z obchodami 30-lecia Solidarności. Minęło również sporo czasu od zmian 1989 roku. Możemy teraz śmiało dokonywać retrospekcji. Zadawać pytania, szukać odpowiedzi, czy rekonstruować tamtą rzeczywistość. Podobne pytania zadają sobie Ukraińcy. W świetle minionych wyborów prezydenckich i trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej wielu obywateli Ukrainy zadaje sobie pytanie: czy było warto?
REKLAMA

W rozstrzygnięciu ich dylematów ma pomóc dział pt. „Artefakty” funkcjonujący na portalu „Ukraińska Prawda” założonym przez Gieorgija Gongadze. Zamieszczono w nim wiele materiałów ikonograficznych dokumentujących różne wydarzenia z historii najnowszej Ukrainy. Można tam znaleźć informacje dotyczące klęski głodu z lat trzydziestych, działalności OUN-UPA, życia codziennego we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku, czy też historię prezerwatyw w ZSRR.

Najbardziej interesujące są jednak trzy wirtualne wystawy. Są to ekspozycje: Twarze działaczy–założycieli Ukraińskiej Grupy Helsińskiej, kronika studenckiej rewolucji z roku 1990 oraz wystawa ukazująca pozycje książkowe z polskiego drugiego obiegu. Warto pamiętać, że polska opozycja w PRL miała cały czas na uwadze problem niepodległości Ukrainy, natomiast w momencie odzyskania niepodległości przez to państwo Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały jego niepodległość.

Źródła: istpravda.com.ua (1, 2, 3)

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone