Festiwal Słowian i Wikingów 2021 nie odbędzie się. W planie są za to inne imprezy

opublikowano: 2021-06-28 20:48— aktualizowano: 2021-08-03 10:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Tegoroczny Festiwal Słowian i Wikingów 2021 nie odbędzie się z powodu panującej sytuacji epidemicznej. W planie są za to inne imprezy. Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń organizowanych przez Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta.
REKLAMA

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez na świecie, w której uczestniczy ponad 2500 osób z 30 krajów świata. Niestety, w tym roku, podobnie jak w 2020, impreza została odwołana.

Już w maju tego roku organizatorzy informowali:

(...) zamiast Festiwalu organizujemy Warsztaty Słowian i Wikingów, przewidując, że także w tym roku nie będzie możliwości organizowania imprez masowych, a taki właśnie status ma nasz Festiwal. Tak więc podobnie jak w roku ubiegłym, na mniejszą skalę, ale będziemy się starali zapewnić Wam jak najwięcej atrakcji historycznych.

Festiwal Słowian i Wikingów 2021 – w tym roku się nie odbędzie

Współcześni Wikingowie (fot. Ardfern, udostępniono na licencji CC BY-SA 3.0)

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 30 krajów świata. Prezentowane są na niej warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 600 wojów. Zwiedzający będą mieli okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły pancerze wojowników.

Program wydarzeń organizowanych w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta

  • 3-4 lipca - Miodobranie

Warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni z wykorzystaniem miodu.

  • 24 - 29 lipca - Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej

W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo.

  • 30 lipca - 1 sierpnia – Warsztaty Słowian i Wikingów

Prezentowane w tym czasie będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacje wydarzeń i obrzędów sprzed 1000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów.

  • 21 - 22 sierpnia - Słowiańskie Święto Plonów

Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją

  • 18 – 19 września – Średniowieczne Smaki Dziedzictwa

Średniowieczna kuchnia była bogatsza niż nam się wydaje, a wiele tradycji, zwyczajów i smaków przetrwało do naszych czasów. Chociaż są i takie, które już dawno zostały zapomniane lub nie są wykorzystywane. Zapraszamy do wspólnego gotowania i odkrywania smaków dawnej kuchni.

Temat „Smaki dziedzictwa” jest także hasłem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

  • 3 października – Dziady

Słowiańskie święto odbywające się co roku z myślą o duszach zmarłych. Zaprezentowane będą zwyczaje i obrzędy związane z oddawaniem czci i pamięcią o przodkach, którzy już odeszli. Zaduszki sprzed 1000 lat.

UWAGA! Z przyczyn niezależnych od organizatora kalendarium imprez może ulec zmianie.

Więcej informacji o Festiwalu Słowian i Wikingów można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone