Futerko „Bobra” nie będzie już budzić kontrowersji

opublikowano: 2010-01-22 22:38
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Najstarszy i największy magazyn historyczny w Kanadzie, a zarazem drugi najstarszy periodyk w tym kraju, po 90 latach zmienia nazwę ze względu na... seksualne skojarzenia.
REKLAMA

Chyba jeszcze żaden ściśle historyczny periodyk nie zyskał tyle medialnego rozgłosu, co „The Beaver” („Bóbr”) w ostatnich dniach. Wydawany przez Narodowe Kanadyjskie Towarzystwo Historyczne dwumiesięcznik po niemal stuleciu zmieni nazwę na „Canada’s History” („Historia Kanady”). Dotychczasowy tytuł okazał się zbyt kontrowersyjny.

Ostatni numer czasopisma pod dotychczasowym tytułem.

„Bóbr” został założony w październiku 1920 roku ze środków Kompanii Zatoki Hudsona. Przez kilka dekad magazyn pisał niemal wyłącznie o historii handlu futrami oraz dziejach północnego pogranicza Kanady, co w pełni wyjaśnia jego tytuł. Okazuje się jednak, że internautom bobry i bobrze futra kojarzą się raczej z żeńskimi narządami rozrodczymi, niż z historią. W efekcie, jak tłumaczą przedstawiciele Towarzystwa, wyszukiwarki internetowe utrudniają działalność magazynu, który jest przez nie rozpoznawany jako... witryna pornograficzna. Na dodatek na strony internetowe Towarzystwa trafia wielu czytelników szukających zupełnie innych wrażeń, niż te wynikające z lektury artykułów o dziejach Innuitów.

Z całego zamieszania żartują media w Kanadzie i nie tylko. Zmianie tytułu „Bobra” dowcipny edytorial poświęcił nawet poczytny brytyjski „The Economist”. Medialne zainteresowanie zaskoczyło wydawcę „Bobra”, i choć pewnie wprawiło poważnych historyków w pewne zakłopotanie to zarazem przyniosło wymierne powody do zadowolenia. Jak informuje przewodnicząca Narodowego Kanadyjskiego Towarzystwa Historycznego Deborah Morrison, ruch na stronach internetowych organizacji w ostatnich dniach się potroił.

Ostatni numer czasopisma pod dotychczasową nazwą ukaże się w lutym. Nowy tytuł ma być bardziej intuicyjny i lepiej „googlowalny”. Zarazem będzie jednak, co zauważyło wielu komentatorów, znacznie, znacznie nudniejszy...

Źródło: www.vancouversun.com

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone