Izrael: archeolodzy odkryli ślady fortyfikacji z czasów antyasyryjskiego powstania

opublikowano: 2013-09-13 17:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Na południe od Tel Awiwu na terenie dzisiejszego Izraela archeolodzy odkopali niedawno dobrze zachowane ściany budowli, które oceniają jako pozostałości muru mającego chronić istniejący tam port. Znalezisko pochodzi z epoki panowania asyryjskiego na tym terenie i możliwe, że wiąże się z burzliwymi buntami przełomu VIII i VII w. p.n.e., z pewnością jest jednak znaleziskiem unikalnym.
REKLAMA
Sargon II z następcą tronu Sennacherybem - relief asyryjski z Dur-Szarrukin, Luwr (domena publiczna).

Archeolodzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie podkreślają, że do tej pory w tym zakątku Lewantu nie znaleziono śladów tego typu portu. Ściany, które odkopano, mają ok. 3,5 m szerokości oraz ok. 4,5 m wysokości. Zbudowane z cegły i zaprawy murarskiej, pokryte są warstwami błota oraz piasku i ciągną się przez wiele metrów. Półksiężyc, który tworzyły mur, pozwalał wyizolować od reszty lądu prawie 7-hekatarową przestrzeń.

Z okresem budowy murów wiążą się burzliwe wydarzenia, o których wzmiankę znajdujemy także w Księdze Izajasza 20, 1. Około 715 r., po podboju tych terenów przez króla Asyrii Sargona II, miasto Ashdod pod wodzą uzurpatora Yamani zaczęło rebelię przeciw asyryjskiemu panowaniu. Królestwo Judy pod wodzą króla Hezekiaha odmówiło przyłączenia się do rebelii, w której uczestniczyło kilka ludów. Bunt został stłumiony w 711 r. i skończył się tragicznie dla dotychczasowego Ashdod. Po nim w siłę urosło znajdujące się ok. 5 km na pd.-wsch. Ashdod-Yam, na terenie którego przeprowadzono wykopaliska.

Nie wiadomo, czy mury zostały zbudowane z lokalnej inicjatywy, czy też może z nakazu Sargona II. Dr Alexander Fantalkin z telawiwskiego uniwersytetu podkreśla, że budowa ścian i sztucznego stoku musiała pochłonąć wiele czasu i energii. Imponujące fortyfikacje raczej nie mogły powstać pod presją zbliżającego się asyryjskiego ataku. Być może zbudowano je dopiero po zakończeniu rebelii.

Z pomocą techniczną Uniwersytetu Nebrasca-Lincoln archeolodzy postanowili odtworzyć kształt i wygląd budowli, wykorzystując najnowszą technologię cyfrową. Oprócz obiecującego odkrycia odkopano także młodsze ruiny pochodzące z okresu między IV a II w. p.n.e. Między nimi udało się znaleźć liczne artefakty, takie jak monety czy ciężarki. Na dokładniejszą chronologię znalezisk przyjdzie chyba jednak jeszcze poczekać.

Źródło: phys.org

Zobacz też:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magda Próchniak
Studentka Kolegium MISH UW na kierunku dyplomowym historia. Interesuje się dziejami Cesarstwa Rzymskiego, zwłaszcza jego wschodniej części, a także teologią i historią chrześcijaństwa wschodniego. Studiuje starogrekę i różne języki, jakie przyjdą jej do głowy. Dużym zainteresowaniem obdarza także epokę nowożytną, zwłaszcza historię myśli. Fiolozów najchętniej widzi jako ludzi stanowiących ciekawy refleks swojej epoki, nie szuka u nich sensu istnienia. Oprócz tego pasjami słucha najróżniejszych gatunków muzyki, od jazzu przez heavy metal po ambient.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone