Jest potwierdzenie: Macedonia zmienia nazwę

opublikowano: 2018-06-13 12:28
wolna licencja
poleć artykuł:
Zakończyły się negocjacje Grecji i Macedonii w sprawie zmiany nazwy drugiego z tych państw. Dzięki nowemu porozumieniu droga Macedonii do wstąpienia w struktury NATO i Unii Europejskiej stanie się łatwiejsza.
REKLAMA

Niedawno informowaliśmy o negocjacjach, jakie prowadziły ze sobą Grecja i Macedonia. Według wstępnych informacji nowa nazwa kraju miała brzmieć „Republika Macedonii Ilindeńskiej”, dziś jednak wiemy, że będzie to „Republika Macedonii Północnej”.

Mapa Macedonii (domena publiczna).

Porozumienie w tej sprawie ogłosili premierzy obu krajów, Aleksis Cipras i Zoran Zaew. Nowa nazwa ma być używana zarówno wewnątrz kraju, jak i w oficjalnych stosunkach międzynarodowych. Cipras stwierdził, że uzgodnienia spełniają wszystkie wstępne warunki postawione przez Grecję, z kolei Zaew wskazał, że nowa nazwa nie przekreśla tożsamości etnicznej oraz kulturowej kraju.

Odpowiednia umowa musi teraz zostać podpisana przez rządy obu republik i ratyfikowana w parlamentach. Jesienią w Macedonii odbędzie się również referendum w tej sprawie.

Spór o nazwę bałkańskiego kraju trwał od 1991 r., kiedy to ogłosił on niepodległość. Według Greków określenie „Macedonia” jest silnie związane przede wszystkim z ich kulturą i historią, w samym państwie greckim znajdują się zresztą dwa regiony Epir-Macedonia Zachodnia i Macedonia-Tracja.

Dotychczas na arenie międzynarodowej państwo ze stolicą w Skopje musiało używać nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Teraz, gdy kwestia ta zostanie unormowana, Macedończycy będą mieli znacznie większe szanse na przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej – wcześniej Grecja z powodu sporu blokowała decyzje w tej sprawie.

Pojawiły się nowe informacje w sprawie zmiany nazwy Macedonii. Prezydent kraju zawetuje odpowiedni dokument – czy umowa z Grecją upadnie?

Źródła: forsal.pl, wiadomosci.wp.pl

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone