Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Historia państwa i prawa, Historia współczesna, Bałkany
Opublikowany: 2018-05-23 12:46
Licencja: wolna licencja

Macedonia zmieni nazwę? Jest konkretna propozycja

Premier Macedonii Zoran Zaew ogłosił, że doszło do porozumienia z Grecją w sprawie nazwy były jugosłowiańskiej republiki. Polityk prosi obywateli i opozycję o zaakceptowanie tej ugody.
REKLAMA

Konflikt macedońsko-grecki w sprawie wykorzystania nazwy „Macedonia” trwa w zasadzie od końca 1991 r., a więc momentu uzyskania niepodległości przez państwo ze stolicą w Skopje. Grecy swój protest argumentują tym, że „Macedonia” to miano zarezerwowane dla ich kultury i tradycji historycznej – odnosi się bowiem do antycznego królestwa, które szczyt swojej potęgi osiągnęło za czasów rządów Aleksandra Wielkiego.

Nawiązania do starożytnego państwa funkcjonują w Grecji do dziś – wśród regionów administracyjnych tego kraju możemy odnaleźć Epir-Macedonię Zachodnią i Macedonię-Trację. Według rządu w Atenach spór nie ma więc charakteru tylko historycznego, ale odnosi się też do współczesnej turystyki czy gospodarki – używanie miana „Macedonii” poza Grecją ma, przynajmniej według Greków, przynosić ich państwu straty.

Mapa Macedonii (domena publiczna).

Dla obecnej Republiki Macedonii, która w stosunkach międzynarodowych musi często korzystać z nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM) konflikt ma zupełnie inną skalę – Grecja od lat stara się zablokować na różne sposoby zbliżenie się Macedończyków do struktur NATO i UE. By rozwiązać sytuację, rząd w Skopje podjął się negocjacji w sprawie nazwy państwa, których wyniki przedstawił niedawno premier Zoran Zaew.

W wyniku ugody między Zaewem i Aleksisem Ciprasem (premierem Grecji) była republika Jugosławii miałaby nazywać się „Republiką Macedonii Ilindeńskiej”. „Ilinden” to po macedońsku „dzień Eliasza” – w dzień dedykowany św. Eliaszowi (2 sierpnia) wybuchło w 1903 r. powstanie, po którym Macedończycy proklamowali niepodległość. Data ta do dziś jest świętem państwowym.

Jak stwierdził Zaew, decyzja o zmianie nazwy pozwala zachować jego rodakom godność, a także podkreślić ich tożsamość. Polityk wskazał, że w ten sposób dokona się wyraźne rozróżnienie republiki od regionu w Grecji, potwierdził też, że państwo macedońskie nie ma żadnych pretensji terytorialnych względem sąsiada. Mimo zdecydowanych deklaracji, to nie koniec problemów z terminologią.

Ugodzie sprzeciwiają się partie opozycyjne zarówno w Grecji, jak i w Macedonii. Greccy opozycjoniści dalej są przeciwni jakiemukolwiek wykorzystaniu słowa „Macedonia” poza ich ojczyzną, z kolei przedstawiciele macedońskiej partii VMRO-DPMNE żądają pozostania przy stosowanej dotychczas „Republice Macedonii”. Czas pokaże również, jak na ew. zmiany zareagują sami obywatele „Macedonii Ilindeńskiej”, którzy mogą być raczej niechętni takiemu rozwiązaniu – do tej pory rozważano bowiem raczej dodanie do nazwy państwa określenia takiego jak „Zachodnia” czy „Górna”, przedstawiona niedawno propozycja jest więc zaskoczeniem.

Nowe informacje ws. zmiany nazwy Macedonii:

Jest potwierdzenie: Macedonia zmienia nazwę

Prezydent Macedonii przeciwko zmianie nazwy kraju. Umowa z Grecją upadnie?

Źródła: o2.pl, washingtonpost.com

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
Liczba stron: 480
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-62329-99-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy