Opublikowano
2018-05-23 14:46
Licencja
Wolna licencja

Macedonia zmieni nazwę? Jest konkretna propozycja

Premier Macedonii Zoran Zaew ogłosił, że doszło do porozumienia z Grecją w sprawie nazwy były jugosłowiańskiej republiki. Polityk prosi obywateli i opozycję o zaakceptowanie tej ugody.


Konflikt macedońsko-grecki w sprawie wykorzystania nazwy „Macedonia” trwa w zasadzie od końca 1991 r., a więc momentu uzyskania niepodległości przez państwo ze stolicą w Skopje. Grecy swój protest argumentują tym, że „Macedonia” to miano zarezerwowane dla ich kultury i tradycji historycznej – odnosi się bowiem do antycznego królestwa, które szczyt swojej potęgi osiągnęło za czasów rządów Aleksandra Wielkiego.

Nawiązania do starożytnego państwa funkcjonują w Grecji do dziś – wśród regionów administracyjnych tego kraju możemy odnaleźć Epir-Macedonię Zachodnią i Macedonię-Trację. Według rządu w Atenach spór nie ma więc charakteru tylko historycznego, ale odnosi się też do współczesnej turystyki czy gospodarki – używanie miana „Macedonii” poza Grecją ma, przynajmniej według Greków, przynosić ich państwu straty.

mapa macedonii Mapa Macedonii (domena publiczna).

Dla obecnej Republiki Macedonii, która w stosunkach międzynarodowych musi często korzystać z nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM) konflikt ma zupełnie inną skalę – Grecja od lat stara się zablokować na różne sposoby zbliżenie się Macedończyków do struktur NATO i UE. By rozwiązać sytuację, rząd w Skopje podjął się negocjacji w sprawie nazwy państwa, których wyniki przedstawił niedawno premier Zoran Zaew.

W wyniku ugody między Zaewem i Aleksisem Ciprasem (premierem Grecji) była republika Jugosławii miałaby nazywać się „Republiką Macedonii Ilindeńskiej”. „Ilinden” to po macedońsku „dzień Eliasza” – w dzień dedykowany św. Eliaszowi (2 sierpnia) wybuchło w 1903 r. powstanie, po którym Macedończycy proklamowali niepodległość. Data ta do dziś jest świętem państwowym.

Jak stwierdził Zaew, decyzja o zmianie nazwy pozwala zachować jego rodakom godność, a także podkreślić ich tożsamość. Polityk wskazał, że w ten sposób dokona się wyraźne rozróżnienie republiki od regionu w Grecji, potwierdził też, że państwo macedońskie nie ma żadnych pretensji terytorialnych względem sąsiada. Mimo zdecydowanych deklaracji, to nie koniec problemów z terminologią.

Ugodzie sprzeciwiają się partie opozycyjne zarówno w Grecji, jak i w Macedonii. Greccy opozycjoniści dalej są przeciwni jakiemukolwiek wykorzystaniu słowa „Macedonia” poza ich ojczyzną, z kolei przedstawiciele macedońskiej partii VMRO-DPMNE żądają pozostania przy stosowanej dotychczas „Republice Macedonii”. Czas pokaże również, jak na ew. zmiany zareagują sami obywatele „Macedonii Ilindeńskiej”, którzy mogą być raczej niechętni takiemu rozwiązaniu – do tej pory rozważano bowiem raczej dodanie do nazwy państwa określenia takiego jak „Zachodnia” czy „Górna”, przedstawiona niedawno propozycja jest więc zaskoczeniem.

Nowe informacje ws. zmiany nazwy Macedonii:

Jest potwierdzenie: Macedonia zmienia nazwę

Prezydent Macedonii przeciwko zmianie nazwy kraju. Umowa z Grecją upadnie?

Bałkańska wojna biskupów, czyli czyja jest Czarnogóra?

Czarnogóra ogłosiła niepodległość w 2006 r. i od tego czasu zrobiła wiele, by pokazać, że uniezależniła się od Serbii. Uznała niepodległość Kosowa, wystąpiła o członkostwo w NATO, a nawet ustanowiła językiem urzędowym czarnogórski. Serbskie wpływy w Czarnogórze wciąż jednak są silne. Na ich straży stoi Serbski Kościół Prawosławny (SPC). Zagraża im natomiast nieuznawany w świecie prawosławnym, ale wspierany przez władze państwowe Kościół Czarnogórski (CPC).Czytaj dalej...

Źródła: o2.pl, washingtonpost.com

Polecamy książkę: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

Tytuł: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
praca zbiorowa

Wydawcy: Histmag.org i Instytut Wydawniczy ERICA

ISBN: 978-83-89700-80-3

Oprawa: miękka, ze skrzydełkami

Liczba stron: 480

Format: 160*230 mm

Zobacz spis treści

Media o „Źródłach nienawiści”

29 zł

(papierowa)

14,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Yehudi |

Można też Macedonię nazwać Wardarską (Macedonią), Północną, albo SławomacedoniąOdpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org