Konstytucja Pyłypa Orlyka odnaleziona w Moskwie

opublikowano: 2009-06-24 14:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Jak we wtorek 23 czerwca 2009 roku podała „Lwiwska Hazeta”, w moskiewskim archiwum został odnaleziony egzemplarz Konstytucji Pyłypa Orlyka (1672 – 1742). Był on głównym pisarzem wojska zaporoskiego, przyjacielem i powiernikiem hetmana Iwana Mazepy. Po przegranej bitwie pod Połtawą 8 lipca 1709 roku, Kozacy popierający króla Szwecji Karola XII udali się na emigrację do Bender (obecnie Naddniestrze). Byli wśród nich między innymi Mazepa i Orlyk. Po śmierci Mazepy 2 października 1709 roku Pyłyp Orlyk (Filip Orlik) został wybrany hetmanem na uchodźstwie. W 1711 roku sporządził „Konstytucję Benderską” uznawaną przez część historyków za pierwszą konstytucję Ukrainy. Nigdy nie weszła ona w życie.
REKLAMA

Sam fakt odkrycia dokumentu jest wielce ciekawy, bowiem Konstytucja została napisana w języku staroukraińskim. Naukowcy ukraińscy oceniając znalezisko podkreślają jego wagę dla badań lingwistycznych: język, w którym spisano Konstytucję podobny jest do tego, jakiego używano na Ukrainie w XVIII w.

Dotychczas przyjmowano, że jedyną jest łacińska wersja tejże Konstytucji, znajdująca się obecnie w Archiwum Narodowym w Szwecji.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone