Krótka historia jednego miejsca: Pera Palace w Stambule

opublikowano: 2022-10-18 16:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pera Palace to jeden z hoteli znajdujących się w tureckim Stambule. Najsłynniejszym jego gościem był Mustafa Kemal Atatürk, ale chętnie odwiedzali go także znani pisarze czy politycy. Agatha Christie w jednym z hotelowych pokoi napisała kryminał „Morderstwo w Orient Expressie”. Dziś Pera Palace pełni nie tylko funkcję hotelową, bowiem znajduje się w nim także muzeum.
REKLAMA
Pera Palace (fot. CeeGee, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International).

Zobacz także:

Hotel powstał w 1892 roku. Gościli w nim m.in. pasażerowie Orient Express. Jednakże najpopularniejszym w Turcji bywalcem hotelu był od 1917 roku Mustafa Kemal Atatürk, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji. Mieszkał w pokoju 101, który w 1981 roku, czyli w setną rocznicę urodzin tureckiego polityka, został zamieniony w izbę muzealną, którą można do dziś zwiedzać. Gościli tu także m.in.: królowa Elżbieta II, Alfred Hitchcock czy Greta Garbo.

Hotel ten jest nazywany „najstarszym europejskim hotelem Turcji”. Co ciekawe, był pierwszym budynkiem (poza pałacami cesarskimi) w Imperium Osmańskim, który zasilano energią elektryczną. Został wyposażony też w pierwszą w Konstantynopolu windę elektryczną, a hotelowi goście mieli regularny dostęp do ciepłej bieżącej wody w czasach, kiedy nie wszyscy mogli sobie na to pozwolić.

Zobaczcie zdjęcia!

Genezę nazwy obiektu należy łączyć z miejscem, w którym został zbudowany, bowiem położony jest w dzielnicy Pera w Taksim-Beyoğlu, która kiedyś była znana jako mała Europa Stambułu. To dzielnica po europejskiej stronie Stambułu w Turcji.  

Serial „O północy w Pera Palace”

Historia hotelu została wykorzystana przez twórców serialu emitowanego na platformie Netflix. „O północy w Pera Palace” to ośmioodcinkowy serial Netflixa, który może być przyczynkiem do eksploracji ciekawego zakątka świata. Mowa o hotelu, w którym rozgrywa się akcja produkcji. Co ciekawe, to tam mieszkała Agatha Christie, gdy pisała kryminał „Morderstwo w Orient Expressie”. Pisarka wielokrotnie gościła w hotelu w latach 1926-1932. Mieszkała wówczas w pokoju numer 411. W hotelu tym akcję jednego ze swoich opowiadań ulokował m.in. Ernest Hemingway.

Inspiracją do nakręcenia serialu miała być książka „O północy w Pałacu Pera: Narodziny nowoczesnego Stambułu” Charlesa Kinga, wydana w 2014 roku. Akcja produkcji rozgrywa się w zabytkowym hotelu położonym w samym sercu Stambułu. Główną bohaterką jest młoda i niedoświadczona dziennikarka Esra, która prowadząc kwerendę do artykułu o hotelu Pera Palace, przez przypadek przenosi się w przeszłość do roku 1919. Tam spotyka swojego sobowtóra i trafia w sam środek politycznej intrygi. Ma zapobiec spiskowi, który może zmienić dzieje współczesnej Turcji. Wciela się w zamordowaną Peride i razem z Ahmetem usiłuje zmienić bieg historii. Przy okazji odkrywa też prawdę dotyczącą swojego pochodzenia. W rolach głównych występują: Hazal Kaya,Tansu Biçer i Selahattin Paşalı.

Źródła:

www.netflix.com

www.perapalace.com

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone