Książek bez liku, czyli 12. Targi Książki w Krakowie

opublikowano: 2008-10-26 21:14
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W niedzielę wystawcy powoli znikali już z Targów, ale tego samego nie można było powiedzieć o gościach. W kraju, w którym rzekomo ludzie nie czytają, tysiące osób tłoczyły się w wąskich alejkach między stoiskami 12. Targów Książki w Krakowie.
REKLAMA

Na trwające od czwartku do niedzieli (23 – 26 października 2008) Targi Książki, odbywające się w hali przy ulicy Centralnej w Krakowie, przybyło prawie pół tysiąca wystawców i wiele tysięcy gości. Po raz kolejny okazuje się, że w Polsce z czytelnictwem nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Starczy powiedzieć, że przy najatrakcyjniejszych stoiskach trudno było znaleźć miejsce, a cała hala wypełniona była po brzegi gośćmi.

Bardzo duża część wystawianych książek dotyczyła (jak zwykle) historii, na targach nie mogło więc zabraknąć „Histmaga”. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt stoisk, poniżej prezentujemy subiektywny i alfabetyczny przegląd interesujących, historycznych nowości.

Jak widać, na targach gości nie brakowało

A jak Arkady

Na stoisku wydawnictwa „Arkady” pełno było historycznych nowości. W szczególności polecono nam „Ilustrowaną historię strojów” Melissy Leventon, kolejną książkę z serii poświęconej dziejom ubiorów i mody. Kilka dni temu opublikowaliśmy recenzję innej pozycji z tej serii — „Historii mody” François Boucher.

Tadeusz Deptuła z „Arkad” polecił nam także monumentalny album „Arcydzieła malarstwa rosyjskiego”, który jest już w księgarniach. - To album bardzo bogato ilustrowany, zawierający ponad 500 wysokiej jakości fotografii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele jest w tej książce dzieł autorstwa malarzy polskiego pochodzenia. Autorzy nie zapomnieli wspomnieć, że są to w istocie artyści nie tylko rosyjscy, ale także polscy.

C jak Cyklady

Regina Gromadzka prezentuje książkę „Ludzie księgi”

Regina Gromadzka z wydawnictwa „Cyklady” szczególnie poleciła nam książkę „Ludzie księgi”, której recenzja już wkrótce ukaże się w „Histmagu”. - To powieść laureatki Pulitzera Geraldine Brooks, a zarazem czytadło z najwyższej półki. Warta przeczytania książka przez każdego, kto interesuje się judaistyką. Sama przeczytałam ją już dwa razy i zamierzam zrobić to raz jeszcze.

Inną interesującą nowością opublikowaną przez „Cyklady” jest powieść „Wieczory Kaluki” Howarda Jacobsona. Jej głównym bohaterem jest Max — Żyd opętany obsesją na punkcie zbrodni popełnionych przeciwko jego ludowi, a zarazem nieumiejący żyć pośród swoich. Zdaniem Reginy Gromadzkiej pozycja ta doskonale wprowadza w problemy współczesnej, ale osadzonej w historii tożsamości żydowskiej.

I jak Iskry

W „Iskrach” polecono nam książeczkę „Kresy Kresów Stanisławów”. Jej autor, Tadeusz Olszański, powraca do swoich korzeni, czyli trzeciego po Krakowie i Lwowie miasta Galicji — Stanisławowa. Tygla wielu kultur o pasjonującej historii.

K jak Książka i Wiedza

Spośród szerokiej oferty wydawnictwa „Książka i Wiedza” zwrócono naszą uwagę m.in. na monumentalną „Historię sztuki wojennej” i nietypowe źródło z XIV wieku — „Osobliwości miast i dziwy podróży” autorstwa arabskiego podróżnika Ibn Battuty.

L jak L&L

Głównym hitem historycznym na stoisku firmy „L&L” były książki wydawane przez Instytut Wydawniczy „Erica”. Warto zwrócić szczególną uwagę na serię autorstwa Svena Hassela poświęconą II wojnie światowej, opisywaną z perspektywy żołnierza Wehrmachtu. Polecono nam także książki Richarda Cromwella, o których pisaliśmy już w „Histmagu”, a wkrótce opublikujemy ich recenzje.

M jak Muza

W wydawnictwie „Muza” szczególnie polecono nam „Sekrety Rzymu” — przewodnik po prastarym mieście, uzupełniony informacjami dla osób zainteresowanych historią. W tej samej serii wkrótce ukażą się także „Sekrety Londynu”.

Zobacz też drugą część relacji

Tekst autorstwa Kamila Janickiego. Fotografie wykonała Gabriela Francuz.

Korekta: Małgorzata Misiurek

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone