Książek bez liku, czyli 12. Targi Książki w Krakowie (cz. 2)

opublikowano: 2008-10-27 20:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Targi od A do Z, czyli ciąg dalszy relacji „Histmaga” z zakończonych wczoraj 12. Targów Książki w Krakowie.
REKLAMA

Zobacz też pierwszą część relacji

P jak PWN

Spośród wielu nowości oferowanych przez PWN, Krystyna Wieczorkiewicz poleciła nam przede wszystkim książki z nowej serii związanej z 90. rocznicą ogłoszenia przez Polskę niepodległości. Sztandarową pozycję stanowi encyklopedia „Polska niepodległa”. Niewątpliwie warto też zwrócić uwagę na „Salon niepodległości” — pracę zbiorową przygotowaną przez grono wybitnych autorów, wprowadzającą w realia przedwojennego świata elit intelektualnych.

Krystyna Wieczorkiewicz prezentuje książkę „Salon niepodległości”

Krystyna Wieczorkiewicz zwróciła naszą uwagę także na nową serię poświęconą krajom graniczącym z Polską („Bliższa Europa”). W jej ramach ukazały się dotąd „Historia Litwy” i „Historia państw i narodów morza bałtyckiego”.

R jak Rebis

Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, która spędziła w Rosji kilkanaście lat i wielokrotnie odwiedzała Czeczenię prezentuję „Pandrioszkę” — przenikliwą książkę poświęconą współczesnej Rosji

Na stoisku „Rebisu” przyjęto nas szczególnie serdecznie. Daniela Skowronek poleciła nam trzy nowości dotyczące historii najnowszej. Dwie z nich to książki na temat Rosji putinowskiej. „Pandrioszka” autorstwa Krystyny Kuczab-Reblich została wydana zaraz po dojściu Władimira Putina do władzy. W tym roku ukazało się jej wznowienie. - Dla kogo to książka? Dla pana. Dla każdego, kto myśli, że Rosja jest w czymkolwiek podobna do Polski - wyjaśniała pytana przeze mnie autorka. - W „Pandrioszce” opisałam jak po paru latach spędzonych w Rosji zrozumiałam, że nic nie jest tam takie samo jak w Polsce. Polecam tę książkę każdemu, kto uważa, że Rosjanie to nasi przyjaciele, albo zastanawia się ile kielonków wódki można z nimi bezpiecznie wypić. Wyjaśniam w niej dlaczego nawet polski dom śmierdzący uryną, to nie to samo co dom śmierdzący uryną w Rosji.

Podobnych problemów dotyka książka „Nowa zimna wojna” Edwarda Lucasa, która opisuje Rosję, jej wewnętrzną i zagraniczną politykę z najnowszej możliwej perspektywy. Autor uwzględnił zarówno secesję Kosowa, jak i wojnę w Gruzji.

Trzecia z polecanych książek to z kolei pozycja przeznaczona dla miłośników judaistyki, ale nie tylko. – To książka dla osób zainteresowanych relacjami polsko-żydowskimi. Relacjami międzyludzkimi, emocjonalnymi, a nie politycznymi. - wyjaśniała autorka „Czterdziestu twardych” Barbara Stanisławczyk. - Starałam się pokazać więzi między Polakami i Żydami, które przetrwały wojnę. Ludzie ryzykujący życie broniąc Żydów, sami skazywali się na śmierć. W swojej książce wyjaśniam, ile z tych relacji zachowało się po wojnie, jakie ich pozostałości można odnaleźć dzisiaj.

Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, pisarka, redaktor naczelna „Sukcesu” prezentuje swoją najnowszą książkę — „Czterdzieści twardych”

R jak Replika

W „Replice” polecono nam książkę „Generałowie podsłuchiwani” Sönke Neitzela, a także pozycje, których recenzje już ukazały się w naszym serwisie, w tym „Tajemnice rycerzy” Szymona Wrzesińskiego.

W jak W.A.B

- Szczególnie polecamy książkę „My topielcy” Carstena Jensena - mówiła Edyta Woźnica z wydawnictwa W.A.B. - To książka cegła, ale zarazem książka dla każdego. Doskonale pokazuje mentalność ludzi morza w XIX wieku. Ze względów czysto edukacyjnych może zainteresować każdego. Myślę, że warto także zwrócić uwagę na pozycję „Kochanki i królowe” autorstwa Benedetty Craveri. Przedstawia ona najciekawsze, a często także najśmieszniejsze i najbardziej interesujące metody i wybiegi, do jakich uciekały się kobiety, by dojść do władzy.

Edyta Woźnica z wydawnictwa W.A.B. prezentuje książkę „My topielcy” Carstena Jensena

** ** *

Tekst autorstwa Kamila Janickiego. Fotografie wykonała Gabriela Francuz.

Korekta: Małgorzata Misiurek

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone