Leonard Furs-Żyrkiewicz – „Samochody pancerne” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-01-07 11:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Wydawnictwu Napoleon V wszyscy historycy wojskowości zawdzięczają możność zakupienia wielu klasycznych prac ze swej dziedziny – zarówno nowych tłumaczeń autorów zagranicznych, jak i reprintów prac wydanych w II Rzeczypospolitej. Wystarczy wymienić tu nazwiska takich luminarzy jak Alfred Mahan, Huber Camon, Hans Delbrück czy Charles Oman. Do tego zacnego grona dołączył ostatnio Leonard Furs-Żyrkiewicz.
REKLAMA
Leonard Furs-Żyrkiewicz
Samochody pancerne. Historia, organizacja, opis, taktyka, wykorzystanie i zwalczanie
nasza ocena:
7/10
cena:
60 zł
Wydawca:
Napoleon V
Rok wydania:
2013
Okładka:
twarda
Liczba stron:
269
Redakcja:
A. Rokosz

Praca Samochody pancerne jest reprintem wydania z 1928 roku. Co godne uwagi, wydawnictwo, naprawiając błąd popełniany w wielu wcześniejszych reprintach ważnych prac historyczno-wojskowych, zadbało o wstęp, napisany przez Ewę Cherner, prezentujący postać autora oraz okoliczności powstania książki. Jest to bardzo cenna pomoc, pozwalająca czytelnikom niebędącym specjalistami w tej dziedzinie docenić znaczenie i kontekst omawianej pracy. Godna uwagi jest też praca redaktora naukowego, który – poza uwspółcześnieniem pisowni i poprawieniem kilku błędów, m.in. w zapisie nazw samochodów pancernych – w przypisach uzupełnił i objaśnił parę wzbudzających wątpliwości fragmentów pracy.

Leonard Furs-Żyrkiewicz po wstąpieniu do Wojska Polskiego 25 lipca 1919 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym wojskowym, który większość swej służby spędził w oddziałach samochodowych, czołgów i samochodów pancernych, Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych oraz w Dowództwie Broni Pancernych. W tym okresie opublikował łącznie pięć książek oraz liczne artykuły, m.in. w „Przeglądzie Kawaleryjskim”. We wrześniu 1939 r. m.in. dowodził batalionem czołgów R-35, który, na polecenie przełożonych, przeprowadził przez granicę do Rumunii. Po przedostaniu się na Zachód służył we Francji w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, a w Wielkiej Brytanii m.in. w Dowództwie I Korpusu Polskiego oraz jako komendant Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych i Motorowych, a następnie Centrum Wyszkolenia Pancernego i Technicznego. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji.

Zgodnie z zawartą we wstępie deklaracją Leonarda Furs-Żyrkiewicza, książka Samochody pancerne powstała w związku z utworzeniem szwadronów samochodów pancernych, mających wzmocnić wartość bojową polskiej kawalerii. Miała ona pomóc jej oficerom i starszym podoficerom oraz dowódcom wyższych szczebli zapoznać się z tym nowym środkiem walki. Autor chciał poprzez usprawnienie ich współpracy z oddziałami samochodów pancernych uchronić je (s. 15) od zmarnowania i niepotrzebnych strat przez niewłaściwe użycie. Poznanie zalet i słabych stron tego środka walki miało również pomóc w jego zwalczaniu w szeregach przeciwnika. Książka Samochody pancerne była wysoko ceniona za gruntowną wiedzę autora oraz jego erudycję i przejrzystość wywodu. Już w 1928 doczekała się przetłumaczenia na angielski. Praca Leonarda Furs-Żyrkiewicza jest bogato ilustrowana ponad 150 zdjęciami i szkicami.

REKLAMA

Książka podzielona jest na wstęp autora, przedmowę komendanta Szkoły Czołgów i Samochodów majora Wacława Hryniewskiego i trzynaście rozdziałów uzupełnionych bibliografią w pięciu językach oraz załącznikami. Pierwsze dwa rozdziały zajmują się powstaniem, rozwojem oraz budową samochodów pancernych. W kolejnym, bardzo obszernym, omówione są różne typy wozów bojowych, używanych w najważniejszych armiach europejskich do 1928 r. Rozdziały czwarty i piąty opisują odpowiednio organizację oddziałów samochodów pancernych oraz ich właściwości. Następne cztery części książki poświęcono problemom doboru personelu oraz jego szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu wozów bojowych oraz musztrze ich oddziałów.

Najobszerniejszy jest rozdział dziesiąty, obejmujący ponad 80 stron. Przedstawiona jest w nim najważniejsza chyba materia, czyli taktyka. Omówione zostały takie kwestie jak m.in.: rola dowódców, rozpoznanie, obserwacja w trakcie walki, łączność, uszykowanie bojowe, kierowanie ogniem oraz działania oddziałów samochodów pancernych: marsz, przeprawa, postój, zwiad, natarcie, pościg, obrona, odwrót, zagony, walka w nocy, mgle, lesie, górach i miejscowościach, a nawet działania partyzanckie i ich zwalczanie.

Rozdział jedenasty poświęcono kompleksowemu, acz zwięzłemu, omówieniu metod zwalczania samochodów pancernych oraz ówczesnych typów uzbrojenia przeciwpancernego. Kolejna część książki przedstawia przykłady wykorzystania oddziałów takich wozów bojowych podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Ostatni rozdział, trzynasty, prezentuje prognozy autora dotyczące przyszłości samochodów pancernych.

Książka ta, napisana przez praktyka, znającego zarazem dobrze teorie i publikacje zagraniczne, daje pełny wgląd w taktykę oraz wyposażenie oddziałów samochodów pancernych w 1928 roku. Stanowi ona bardzo dobre źródło historyczne, ukazujące, jak w tym czasie „postępowy” oficer Wojska Polskiego postrzegał samochody pancerne. Mimo jej nieco „podręcznikowego” charakteru, dzięki dobremu stylowi autora oraz licznym zdjęciom jest to praca przystępna dla współczesnego czytelnika. Z pewnością jest to praca bardzo cenna dla wszystkich czytelników zajmujących się wojskowością okresu międzywojennego, choć może być też przydatna dla zainteresowanych I i II wojną światową oraz wojną polsko-bolszewicką.

Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Fudalej
Doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Szkoły Nauk Ścisłych przy Instytutach PAN (licencjat z komputerowego modelowania zjawisk; kierunek studiów: matematyka, fizyka, chemia), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (magister fizyki) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (magister historii). Obecnie pracuje w Wojskowym Biurze Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Główne zainteresowania badawcze to historia wojskowości i gospodarcza 1914–1945, a w szczególności doktryny wojskowe w Polsce i w Niemczech 1921–1939 oraz bombardowania strategiczne III Rzeszy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone