Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka
Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka:
Wojna polsko-bolszewicka i walki o niepodległość w mapach:
Zobacz w jaki sposób kształtowały się granice odrodzonej Rzeczypospolitej, gdzie toczono najkrwawsze boje oraz jak zmieniał się przebieg linii frontu podczas konfliktu polsko-bolszewickiego. Pierwszy okres istnienia II RP cechował się niezwykłym dynamizmem, jeśli chodzi o zmiany terytorialne: Plebiscyty rozstrzygające, do kogo mają należeć dane ziemie. Powstania, które w znacznym stopniu wpływały na przebieg linii granicznych. Polityka międzynarodowa, w tym trudne negocjacje w związku z tworzeniem nowego ładu po zakończeniu I wojny światowej. Wreszcie ruchy wojsk w ramach toczonych wojen, a zwłaszcza wojny-polsko bolszewickiej, podczas której front przesuwał się ze wschodu na zachód oraz z zachodu na wschód o setki kilometrów. Wszystkie te elementy ilustrują prezentowane poniżej mapy.
Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka tydzień po tygodniu:
Śledź wydarzenia kluczowego okresu wojny polsko-bolszewickiej tydzień po tygodniu! W ramach cyklu „Wiktoria 1920”, tworzonego we współpracy z Ośrodkiem KARTA i Biurem Programu „Niepodległa”, prezentujemy wycinki z tekstów prasowych, dokumentów i prywatnych zapisków, które powstały w dramatycznym okresie wiosny i lata 1920 roku. Dowiedz się, co myśleli i czym żyli zwykli żołnierze oraz ludność cywilna. O czym pisano w gazetach? Jak rozwój wypadków postrzegali politycy i dowódcy wojskowi?
Postacie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej:
To oni odegrali decydujące role w polskim zwycięstwie podczas Bitwy Warszawskiej i zagwarantowali stabilne granice niepodległej Polski. Niektórzy z nich jako dowódcy kierowali oddziałami, lub dbali o wyposażenie i wyszkolenie, tak bardzo potrzebne młodej armii polskiej, która od pierwszych chwil swojego istnienia musiała walczyć o bezpieczeństwo kraju. Inni, pełniący funkcje polityczne, podjęli się nie mniej trudnego zadania organizowania życia publicznego i odbudowy gospodarki w kraju oraz reprezentowania Polski i bronienia jej interesów na arenie międzynarodowej. Jeszcze inni nie pochodzili z Polski, ale zrobili wiele dla jej sprawy. Kim byli, czego dokonali, jak ich zapamiętano?
Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka: działania wojenne i ich ocena:
Angielski ambasador w Berlinie wicehrabia Edgar Vincent D’Abernon, który był naocznym świadkiem sierpniowych wypadków z 1920 roku w Polsce, określił Bitwę Warszawską mianem „osiemnastej decydującej batalii w dziejach świata”. To niezwykły konflikt, którego wynik, wydawałoby się już przypieczętowany, został pod Warszawą odwrócony bohaterską obroną miasta i wyjątkowo śmiałym manewrem marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak przebiegały działania na frontach wojny polsko-bolszewickiej? Jak dziś oceniane są tamte wydarzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższych tekstach.
Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka w zdjęciach i filmie:
Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka to nie tylko słowo pisane. Zobacz fotografie i filmy z epoki, a także te bardziej współczesne, upamiętniające wydarzenia 1920 roku. Chcesz wiedzieć, jak wyglądały najważniejsze postacie konfliktu? A może jaki był świat Polaków sprzed stu lat? Poniższe materiały będą w tym pomocne.
Polskie wojska w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej:
Poznaj żołnierzy, którzy bronili polskiej niepodległości w 1920 roku. Ponad sto lat zaborów pozostawiło po sobie dotkliwy podział wśród Polaków, znajdujących się pod panowaniem, a w trakcie I wojny światowej walczących w armiach Rosji, Prus i Austro-Węgier. Różnili się doświadczeniami, zwyczajami, a nawet sposobem wyszkolenia. Mimo tego razem stworzyli jednolitą armię, której udało się odeprzeć najazd bolszewicki. Jak wyglądało ich życie? Z czego się śmiali, a czego się obawiali? Jaką bronią walczyli i jak radzili sobie ze spotykającymi ich trudnościami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższych tekstach.