Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka

opublikowano: 2020-07-29 06:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Zwycięska Bitwa Warszawska, będąca kluczowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliła Polakom odeprzeć bolszewików i obronić świeżo odzyskaną niepodległość. Jak przebiegały tamte dramatyczne wydarzenia? Kim byli i co myśleli ludzie, którym zawdzięczamy zwycięstwo?
REKLAMA

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka:

Wojna polsko-bolszewicka i walki o niepodległość w mapach:

Zobacz w jaki sposób kształtowały się granice odrodzonej Rzeczypospolitej, gdzie toczono najkrwawsze boje oraz jak zmieniał się przebieg linii frontu podczas konfliktu polsko-bolszewickiego. Pierwszy okres istnienia II RP cechował się niezwykłym dynamizmem, jeśli chodzi o zmiany terytorialne: Plebiscyty rozstrzygające, do kogo mają należeć dane ziemie. Powstania, które w znacznym stopniu wpływały na przebieg linii granicznych. Polityka międzynarodowa, w tym trudne negocjacje w związku z tworzeniem nowego ładu po zakończeniu I wojny światowej. Wreszcie ruchy wojsk w ramach toczonych wojen, a zwłaszcza wojny-polsko bolszewickiej, podczas której front przesuwał się ze wschodu na zachód oraz z zachodu na wschód o setki kilometrów. Wszystkie te elementy ilustrują prezentowane poniżej mapy.

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka tydzień po tygodniu:

Śledź wydarzenia kluczowego okresu wojny polsko-bolszewickiej tydzień po tygodniu! W ramach cyklu „Wiktoria 1920”, tworzonego we współpracy z Ośrodkiem KARTA i Biurem Programu „Niepodległa”, prezentujemy wycinki z tekstów prasowych, dokumentów i prywatnych zapisków, które powstały w dramatycznym okresie wiosny i lata 1920 roku. Dowiedz się, co myśleli i czym żyli zwykli żołnierze oraz ludność cywilna. O czym pisano w gazetach? Jak rozwój wypadków postrzegali politycy i dowódcy wojskowi?

Postacie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej:

To oni odegrali decydujące role w polskim zwycięstwie podczas Bitwy Warszawskiej i zagwarantowali stabilne granice niepodległej Polski. Niektórzy z nich jako dowódcy kierowali oddziałami, lub dbali o wyposażenie i wyszkolenie, tak bardzo potrzebne młodej armii polskiej, która od pierwszych chwil swojego istnienia musiała walczyć o bezpieczeństwo kraju. Inni, pełniący funkcje polityczne, podjęli się nie mniej trudnego zadania organizowania życia publicznego i odbudowy gospodarki w kraju oraz reprezentowania Polski i bronienia jej interesów na arenie międzynarodowej. Jeszcze inni nie pochodzili z Polski, ale zrobili wiele dla jej sprawy. Kim byli, czego dokonali, jak ich zapamiętano?

REKLAMA

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka: działania wojenne i ich ocena:

Angielski ambasador w Berlinie wicehrabia Edgar Vincent D’Abernon, który był naocznym świadkiem sierpniowych wypadków z 1920 roku w Polsce, określił Bitwę Warszawską mianem „osiemnastej decydującej batalii w dziejach świata”. To niezwykły konflikt, którego wynik, wydawałoby się już przypieczętowany, został pod Warszawą odwrócony bohaterską obroną miasta i wyjątkowo śmiałym manewrem marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak przebiegały działania na frontach wojny polsko-bolszewickiej? Jak dziś oceniane są tamte wydarzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższych tekstach.

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka w zdjęciach i filmie:

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka to nie tylko słowo pisane. Zobacz fotografie i filmy z epoki, a także te bardziej współczesne, upamiętniające wydarzenia 1920 roku. Chcesz wiedzieć, jak wyglądały najważniejsze postacie konfliktu? A może jaki był świat Polaków sprzed stu lat? Poniższe materiały będą w tym pomocne.

Polskie wojska w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej:

Poznaj żołnierzy, którzy bronili polskiej niepodległości w 1920 roku. Ponad sto lat zaborów pozostawiło po sobie dotkliwy podział wśród Polaków, znajdujących się pod panowaniem, a w trakcie I wojny światowej walczących w armiach Rosji, Prus i Austro-Węgier. Różnili się doświadczeniami, zwyczajami, a nawet sposobem wyszkolenia. Mimo tego razem stworzyli jednolitą armię, której udało się odeprzeć najazd bolszewicki. Jak wyglądało ich życie? Z czego się śmiali, a czego się obawiali? Jaką bronią walczyli i jak radzili sobie ze spotykającymi ich trudnościami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone