Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia społeczna, Historia wojskowości, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska, Europa
Opublikowany: 2020-07-29 06:45
Licencja: wolna licencja

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka

Zwycięska Bitwa Warszawska, będąca kluczowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliła Polakom odeprzeć bolszewików i obronić świeżo odzyskaną niepodległość. Jak przebiegały tamte dramatyczne wydarzenia? Kim byli i co myśleli ludzie, którym zawdzięczamy zwycięstwo?
REKLAMA

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka:

Wojna polsko-bolszewicka i walki o niepodległość w mapach:

Zobacz w jaki sposób kształtowały się granice odrodzonej Rzeczypospolitej, gdzie toczono najkrwawsze boje oraz jak zmieniał się przebieg linii frontu podczas konfliktu polsko-bolszewickiego. Pierwszy okres istnienia II RP cechował się niezwykłym dynamizmem, jeśli chodzi o zmiany terytorialne: Plebiscyty rozstrzygające, do kogo mają należeć dane ziemie. Powstania, które w znacznym stopniu wpływały na przebieg linii granicznych. Polityka międzynarodowa, w tym trudne negocjacje w związku z tworzeniem nowego ładu po zakończeniu I wojny światowej. Wreszcie ruchy wojsk w ramach toczonych wojen, a zwłaszcza wojny-polsko bolszewickiej, podczas której front przesuwał się ze wschodu na zachód oraz z zachodu na wschód o setki kilometrów. Wszystkie te elementy ilustrują prezentowane poniżej mapy.

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka tydzień po tygodniu:

Śledź wydarzenia kluczowego okresu wojny polsko-bolszewickiej tydzień po tygodniu! W ramach cyklu „Wiktoria 1920”, tworzonego we współpracy z Ośrodkiem KARTA i Biurem Programu „Niepodległa”, prezentujemy wycinki z tekstów prasowych, dokumentów i prywatnych zapisków, które powstały w dramatycznym okresie wiosny i lata 1920 roku. Dowiedz się, co myśleli i czym żyli zwykli żołnierze oraz ludność cywilna. O czym pisano w gazetach? Jak rozwój wypadków postrzegali politycy i dowódcy wojskowi?

Postacie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej:

To oni odegrali decydujące role w polskim zwycięstwie podczas Bitwy Warszawskiej i zagwarantowali stabilne granice niepodległej Polski. Niektórzy z nich jako dowódcy kierowali oddziałami, lub dbali o wyposażenie i wyszkolenie, tak bardzo potrzebne młodej armii polskiej, która od pierwszych chwil swojego istnienia musiała walczyć o bezpieczeństwo kraju. Inni, pełniący funkcje polityczne, podjęli się nie mniej trudnego zadania organizowania życia publicznego i odbudowy gospodarki w kraju oraz reprezentowania Polski i bronienia jej interesów na arenie międzynarodowej. Jeszcze inni nie pochodzili z Polski, ale zrobili wiele dla jej sprawy. Kim byli, czego dokonali, jak ich zapamiętano?

REKLAMA

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka: działania wojenne i ich ocena:

Angielski ambasador w Berlinie wicehrabia Edgar Vincent D’Abernon, który był naocznym świadkiem sierpniowych wypadków z 1920 roku w Polsce, określił Bitwę Warszawską mianem „osiemnastej decydującej batalii w dziejach świata”. To niezwykły konflikt, którego wynik, wydawałoby się już przypieczętowany, został pod Warszawą odwrócony bohaterską obroną miasta i wyjątkowo śmiałym manewrem marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak przebiegały działania na frontach wojny polsko-bolszewickiej? Jak dziś oceniane są tamte wydarzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższych tekstach.

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka w zdjęciach i filmie:

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka to nie tylko słowo pisane. Zobacz fotografie i filmy z epoki, a także te bardziej współczesne, upamiętniające wydarzenia 1920 roku. Chcesz wiedzieć, jak wyglądały najważniejsze postacie konfliktu? A może jaki był świat Polaków sprzed stu lat? Poniższe materiały będą w tym pomocne.

Polskie wojska w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej:

Poznaj żołnierzy, którzy bronili polskiej niepodległości w 1920 roku. Ponad sto lat zaborów pozostawiło po sobie dotkliwy podział wśród Polaków, znajdujących się pod panowaniem, a w trakcie I wojny światowej walczących w armiach Rosji, Prus i Austro-Węgier. Różnili się doświadczeniami, zwyczajami, a nawet sposobem wyszkolenia. Mimo tego razem stworzyli jednolitą armię, której udało się odeprzeć najazd bolszewicki. Jak wyglądało ich życie? Z czego się śmiali, a czego się obawiali? Jaką bronią walczyli i jak radzili sobie ze spotykającymi ich trudnościami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 99
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-34-1
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy