Kartki z historii Niemiec: Ludwik II Bawarski – szaleniec czy ekscentryk?

opublikowano: 2014-04-04 14:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Niemalże każdy turysta odwiedzający Bawarię decyduje się na zwiedzanie słynnego zamku Neuschwanstein. Ta niezwykła budowla, uwieczniona w logo Disneya, była w XIX wieku siedzibą nietuzinkowego władcy. Kim był Ludwik II Bawarski?
REKLAMA

Ludwik II Bawarski – zobacz też: Bawaria. Historia polityczna kraju (cz. 1)

Ludwig II Bawarski w stroju koronacyjnym, 1865 r. (aut. Ferdinand von Piloty, domena publiczna).

Bajkowe wnętrza wypełnione malowidłami nawiązującymi do mitologii germańskiej i legend arturiańskich odzwierciedlają romantyczne zainteresowania ich pomysłodawcy, Ludwika II Wittelsbacha.

Urodził się on 25 sierpnia 1845 r. w Monachium jako pierwsze dziecko Maksymiliana II i Marii. Za jego rządów Bawaria została włączona do Rzeszy, w zamian za co Bismarck zaoferował zadłużonemu królowi 6 mln marek w złocie. Bajkowy król nie przywiązywał wagi do rzeczywistych problemów państwa – liczyły się tylko opery Wagnera, podczas których niejednokrotnie zatracał poczucie realności i utożsamiał się z Parsifalem, a także coraz to nowsze zamki, których koszty budowy stały się bezpośrednią przyczyną wspomnianego zadłużenia Bawarii. Paradoksalnie, dzisiaj pałace Wittelsbacha znacząco wspomagają turystykę landu.

Zawsze skryty, nieobecny i pogrążony w marzeniach władca nie nadawał się do pełnienia powierzonej mu roli. Gdy sytuacja państwa coraz bardziej się pogarszała, król coraz bardziej izolował się od świata przebywając wyłącznie w swoich zamkach. Bardzo prawdopodobne, że władca nie był chory psychicznie, a jedynie wrażliwy i nieporadny. Ogłoszenie go szalonym mogło być w istocie jedynie zręcznym manewrem wuja Ludwika Luitpolda, chcącego strącić z tronu nierozsądnego Wittelsbacha.

Zamek Neuschwanstein na kolorowanej fotografii z ok. 1900 r. (domena publiczna).

Latem 1886 r. ciało Ludwika II zostało znalezione w jeziorze Starnberg. Nigdy nie wyjaśniono, czy popełnił on samobójstwo czy też został zamordowany. Postać „szalonego” króla po dzień dzisiejszy budzi wiele kontrowersji, a jego wspaniałe zamki cieszą się niesłabnącą popularnością.

Źródło: J. des Cars, Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1997.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dagmara Naczk
Studentka Niemcoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, zajmuje się głównie tematyką dziejów Niemiec w XIX/XX wieku oraz wierzeniami ludów germańskich. Z zamiłowania muzyk, perkusistka zespołu Disweather.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone