Muzy, bachantki i centaury z miast Wezuwiusza. Arcydzieła malarstwa pompejańskiego

opublikowano: 2010-02-17 09:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W środę 17 lutego w Warszawie, w związku z trzechsetną rocznicą rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych w Herkulanum, odbędzie się wernisaż wystawy „Muzy, bachantki i centaury z miast Wezuwiusza. Arcydzieła malarstwa pompejańskiego”. Wystawę będzie można oglądać do 15 marca bieżącego roku.
REKLAMA

Ekspozycja „Muzy, bachantki i centaury z miast Wezuwiusza” potwierdza polsko-włoskie związki artystyczne w XVIII i XIX wieku - odkopany w Herkulanum teatr stał się wzorem dla teatru w Łazienkach a odkryte tam malowidła dostarczyły inspiracji do dekoracji wielu rezydencji w Polsce. O zmumifikowanych przez popioły Wezuwiusza miastach i odkrytych w nich dziełach pisali liczni Polacy, m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Ignacy Kraszewski i Stanisław Kostka Potocki – piszą organizatorzy wystawy.

Na wystawie obejrzeć będzie można ponad dwadzieścia przedstawiających malowidła pompejańskie symulakrów (osiemnastowiecznych akwarel ze zbiorów Gabinetu Rycin BUW), reprodukcje kilku XVIII-wiecznych kolorowych rycin, obrazów oraz wachlarzy z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Z okazji wystawy jej organizatorzy przygotowali również dwujęzyczną włosko-polską publikację, która będzie dostępna podczas inauguracji wystawy.

Tańcząca menada grająca na czynelach

Miejsce: Włoski Instytut Kultury, ul. Marszałkowska 72, Warszawa, wstęp wolny

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone