Nadal czujemy żal z powodu wojennych zniszczeń?

opublikowano: 2023-08-01 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W zemście za wybuch powstania warszawskiego Niemcy zniszczyli ok. 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. W debacie publicznej wciąż żywa jest dyskusja nt. skali strat wojennych i postawy państwa niemieckiego wobec Polski po zakończeniu II wojny światowej.
REKLAMA

Zapytaliśmy, czy Waszym zdaniem Niemcy zrobiły wystarczająco dużo wobec Polski, aby zrehabilitować się z powodu zniszczeń w czasie II wojny światowej na terenie naszego kraju. Spójrzcie na wyniki ostatniej sondy i nie zapomnijcie zagłosować w kolejnej! Tym razem pytamy o historyczne fake newsy.

Kliknij, aby powiększyć!

W głosowaniu wzięło udział ponad 1200 osób!

Zdecydowana większość osób biorących udział w sondzie stwierdziła, że Niemcy nie zrobiły wystarczająco dużo, aby się zrehabilitować. Przeczącej odpowiedzi udzieliło ogółem 77% ankietowanych. W tym: 47% opowiedziało się za warianem „Absolutnie nie. 22% Czytelników wybrało odpowiedź „Nie”. Trzecią najczęściej wybieraną odpowiedzią, która zdobyła 8% głosów była odpowiedź „Chyba nie”.


Choć tyle samo głosów, czyli 8% zebrała odpowiedź „Tak”, to jednak sumując poostałe pozytywne warianty: „Absolutnie tak” (5%) oraz „Chyba tak” (6%), osiągają one prawie 1/5 twierdzących odpowiedzi.

4% respondentów udzieliło odpowiedzi „Nie wiem”.

Fot. Ocalały fragment arkad pałacu Saskiego po wysadzeniu w 1944 roku (Jan Bułhak - Stanisław Jankowski, Adolf Ciborowski "Warszawa 1945 i dziś" Wydawnictwo Interpress, Warszawa, 1971, page 66)

Straty wojenne możemy rozpatrywać na różne sposoby. Są to straty ludności cywilnej i wojska, czyli osobowe. Stracić można też środki trwałe np. grunty, budynki, depozyty bankowe itd.

Biorąc pod uwagę tylko straty materialne szacuje się, że Polska pod okupacją niemiecką straciła 38% majątku narodowego w porównaniu ze stanem sprzed 1939 roku. A dobra kulturalne Polski zostały zrabowane lub zniszczone w 43%.

Tu przeczytasz o problemie reparacji wojennych!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone