Noc Świątyń 2019! [data, atrakcje, program]

opublikowano: 2019-05-15 20:00— aktualizowano: 2019-09-18 05:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Tegoroczna, czwarta Noc Świątyń w Polsce odbędzie się w sobotę, 21 września 2019 roku i będzie okazją do odwiedzenia świątyń w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź oraz Bydgoszcz. Noc Świątyń to możliwość poznania świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Tu znajdziesz program, mapy miast z oznaczonymi świątyniami biorącymi udział w wydarzeniu i ich listę oraz opis atrakcji „Nocy Świątyń” w polskich miastach.
REKLAMA

Noc Świątyń 2019 – informacje

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które mają miejsce 21 września każdego roku. W Nocy Świątyń biorą udział kościoły i związki wyznaniowe działające na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska i Łodzi.

Noc Świątyń jest okazją do odwiedzenia świątyń i miejsc modlitw żydów, chrześcijan, muzułmanów, rodzimowierców, buddystów, sikhów i bahaitów. Od początku istnienia wydarzenia 39 świątyń zaangażowało się w organizację i otworzyło swoje drzwi dla gości.

Noc Świątyń 2019 – historia imprezy

Idea Nocy Świątyń powstała w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych, biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Organizatorzy wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek.

W 2016 roku do Warszawy dołączył Poznań, a w 2017 Kraków. W 2018 roku w wydarzeniu wezmą udział Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź.

Naszym celem jest ukazanie naszych miast, jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń – tłumaczą organizatorzy – Chcemy by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, któremu towarzyszyć będą koncerty, prezentacje czy warsztaty.

Noc Świątyń 2019 – program

Pełny program znajduje się TU !

Noc Świątyń Warszawa – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Warszawie

Noc Świątyń Poznań – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Poznaniu

Noc Świątyń Kraków – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Krakowie

Noc Świątyń Gdańsk – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Gdańsku

Noc Świątyń Łódź – program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Łodzi

Noc Świątyń Bydgoszcz - program, lista i mapa świątyń

Pełny program znajduje się TU !

Mapa Nocy Świątyń w Bydgoszczy

Bydgoszcz dołączyła do organizacji wydarzenia po raz pierwszy.

Szczegółowe informacje znajdują się "na stronie internetowej imprezy":www.nocswiatyn.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone