Polski Instytut Archeologiczny w Atenach - już oficjalnie otwarty

opublikowano: 2021-11-01 07:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zadaniem Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach jest promowanie osiągnięć naukowych i kultury polskiej oraz koordynacja działań polskich badaczy w Grecji. Właśnie uroczyście inaugurowano nowy ośrodek. O powołanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA) naukowcy starali się od przeszło ćwierć wieku. Do tej pory Polacy nie mogli samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie tego kraju.
REKLAMA
Panorama Aten (fot. Dimboukas, CC BY-SA 3.0)

Jeśli chodzi o projekty badawcze w Grecji, polscy badacze byli dotychczas jedynie współuczestnikami - a nie inicjatorami i głównymi wykonawcami.

PIAA powstał dzięki porozumieniu, którego sygnatariuszami od 2018 roku są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. PIAA jest pod względem organizacyjnym jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (centrum uniwersyteckim).

W uroczystym otwarciu siedziby Instytutu w Atenach, które odbyło się we wtorek, wzięli udział: wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu RG - Georgios Didaskalou oraz ambasador RP w Atenach Artur Lompart. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza reprezentowała rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Zaczyna działać instytucja kluczowa dla polskich badań naukowych w strefie egejskiej. Polski Instytut Archeologiczny w Atenach włączył polską naukę do ekskluzywnego grona badaczy kreujących wiedzę o kolebce naszej cywilizacji, jaką niewątpliwie jest Hellada - powiedziała cytowana w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe uczelni prof. Kaniewska.

Z kolei dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk z UAM podkreślił, że nowa placówka reprezentuje przed władzami greckimi wszystkich naukowców polskich, nie tylko tych, którzy chcą tam prowadzić badania wykopaliskowe, ale także innych, potrzebujących dostępu do kolekcji muzealnych czy archiwów.

Dyrektor placówki podkreślił wcześniej w rozmowie z Nauką w Polsce, że wbrew obiegowej opinii dzieje i pradzieje Grecji są nadal nie do końca poznane.

Są pewne okresy prawie wcale nierozpoznane przez archeologów. Grecka ziemia skrywa przed nami jeszcze wiele niespodzianek. Mam nadzieję, że z naszym udziałem odkryjemy część z nich - dodał.

W ramach PIAA uruchomione zostaną dwa programy: naukowy i kulturalny, na które składać się będą wykłady, seminaria, wystawy, wieczory autorskie, szkoły letnie i inne typy wydarzeń.

Jak sprecyzowano w komunikacie UAM, realizacji wymienionych działań służyć będzie właśnie siedziba w Atenach - jest to apartament w samym centrum Aten, z główną salą, pełniącą funkcję biblioteki, ale także przygotowaną do organizacji spotkań różnego typu. Są tam też 3 pokoje gościnne, które będą służyć członkom PIAA, jako wygodna i tania baza umożliwiająca im pracę naukową w Grecji.

PIAA jest 18-stą „szkołą zagraniczną w Atenach”. Latem 2020 roku, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego UAM zakupił apartament, w którym działa obecnie nowa placówka.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, szz/ zan/

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Mariusz Gadomski
„Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
155
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-46-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone