„Portrety Wojenne” bohaterów II Wojny Światowej w warszawskiej Kordegardzie

opublikowano: 2014-09-02 15:57
wolna licencja
poleć artykuł:
W Galerii Kordegarda można obejrzeć ilustracje i grafiki powstałe jako scenografia serii dokumentalnej „Portrety Wojenne”. Ich autorem jest Michał Araszewicz. Wystawę można obejrzeć od 1 do 14 września.
REKLAMA

Składająca się z 5 odcinków seria dokumentalna „Portrety Wojenne” opowiada wojenne losy takich postaci jak Bronisław Hellwig, Jan Grudziński, Jan Zumbach, czy Zdzisław Pacak-Kuźmirski. Produkcja powstała z kompilacji materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami, oraz stylizowanych na kadry komiksowe sekwencji fabularyzowanych, w których na animowanym tle występują żywi aktorzy.

Plakaty serii „Portrety Wojenne” autorstwa Michała Araszewicza (fot. materiały organizatora)

Szkice koncepcyjne animowanej scenografii filmowej autorstwa Michała Araszewicza można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury od 1 do 14 września w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie. Przy wejściu organizatorzy umieścili planszę ze skróconą biografią bohaterów, a na rozwieszonym w rogu ekranie wyświetlane są fragmenty produkcji. Ponadto na dwóch monitorach w kącie sali można obejrzeć materiały reżyserskie z planu zdjęciowego z komentarzem aktorów i reżyserów.

Autor grafik koncepcyjnych i całej animowanej scenografii Michał Araszewicz, na co dzień mieszka i pracuje w Hiszpanii. Do realizacji serii został zaproszony przez producentów: Dawida Janickiego i Katarzynę Sarnowską. – W kwestii wizualnej bardziej chodziło mi o emocje i ekspresję niż dokładne odwzorowanie historycznych miejsc. – tak sam autor opisuje klimat scenografii przedstawianych na grafikach. Jednak jak podkreśla, produkcja była konsultowana z historykami.

Seria dokumentalna „Portrety Wojenne” dedykowana jest młodym odbiorcom. Ma w sposób lekki przedstawiać widzom biografie mniej lub bardziej znanych polskich bohaterów II Wojny Światowej.

Na zdjęciu producenci: Katarzyna Sarnowska i Dawid Janicki (pierwsi od lewej w pierwszym rzędzie) i autor scenografii oraz prac na wystawie Michał Araszewicz (drugi od lewej w ostatnim rzędzie). (fot. Maciej Zaremba)

Chodziło nam o to, żeby zainteresować ludzi historią, żeby chętniej po obejrzeniu serii zaglądali do naukowych książek, czy na specjalistyczne historyczne portale. – tłumaczy producent Dawid Janicki – Chcemy zaciekawić widzów luźniejszą filmową formą, inną, niż to co w dokumentach historycznych było do tej pory pokazywane.

Jednym z głównych konsultantów historycznych produkcji był dr Marek Deszczyński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Serię będzie można zobaczyć od 2 września na drugim kanale Telewizji Polskiej w paśmie „Świat bez fikcji” we wtorki o 22:50. Dodatkowo w najbliższy wtorek i sobotę w warszawskim kinie Iluzjon oraz w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wybrane odcinki produkcji można oglądać na dużym ekranie.

Dni i godziny otwarcia wystawy: wtorek - niedziela, 11:00 - 19:00.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone