Mieszko I (zm. 992)

opublikowano: 2020-02-04 15:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Mieszko I (?–992) to władca plemienia Polan, który podporządkowując sobie kolejne ludy i tereny dał początki państwu polskiemu – symboliczna jest tu data 966 r., kiedy to Mieszko 1 wraz z najbliższymi członkami dworu przyjął chrzest, włączając Polskę w krąg państw chrześcijańskich – to z kolei miało ogromne znaczenie ze względów politycznych. Co wiemy o życiorysie pierwszego polskiego władcy, założyciela dynastii Piastów?
REKLAMA
Ilu braci naprawdę miał Mieszko I? (domena publiczna)

Nie jest znana dokładna data narodzin Mieszka I (zm. 992) – historycy skłaniają się przede wszystkim ku okresowi 922–945 r., z bliższym wskazaniem na późniejszą datę. Władzę nad plemieniem Polan przejął prawdopodobnie ok. 960 r. z rąk swojego zmarłego ojca – przyjmuje się, że był to Siemomysł, choć najczęściej nie jest to postać uznawana historycznie.

W momencie objęcia władzy pod panowaniem Mieszka znajdowały się tereny zamieszkałe przez plemię Polan (dziś obszary Wielkopolski) oraz Goplan, a także prawdopodobnie jeszcze inne ziemie. Oprócz integracji tych terytoriów, Mieszko postawił sobie za cel dalszą ekspansję, ruszając m.in. przeciwko Wolinianom i Wieletom na północy. Geopolityczne położenie Piasta nie należało do najłatwiejszych – prócz licznych, niekoniecznie przychylnych plemion słowiańskich, władca Polan musiał mierzyć się również z zagrożeniem ze strony margrabiów niemieckich. Z całą pewnością Mieszko był zmuszony płacić Geronowi z Marchii Wschodniej trybut, nie można jednak stwierdzić, czy doszło ze strony tego drugiego do najazdu i i złupienia ziem Mieszka.

Ok. 965 r. nastąpiło porozumienie między Mieszkiem a władcą czeskim Bolesławem Srogim, które zaowocowało mariażem Mieszka z córką Bolesława, Dobrawą (Dąbrówką). Następnym istotnym krokiem było przyjęcie chrztu z rąk czeskich, które – jeśli nie było podyktowane głównie względami politycznymi – to z całą pewnością miało dalekosiężne polityczne konsekwencje. Dzięki owemu aktowi państwo pierwszego piastowskiego władcy otworzyło sobie drogę do politycznych porozumień z pozostałymi krajami chrześcijańskimi w Europie, z kolei żaden ościenny władca nie mógł zaatakować ziem polskich pod pretekstem chrystianizacyjnym. Wkrótce Kościół zaczął organizować tu również swoje pierwsze struktury.

Prawdopodobnie właśnie w tym okresie Mieszko po raz pierwszy pojawił się w zapiskach, konkretnie w relacji kupca i podróżnika Ibrahima ibn Jakuba. W 967 roku z kolei władca stoczył zwycięską bitwę z grafem Wichmanem i Wolinianami, która pozwoliła mu zająć ziemie na Pomorzu, m.in. wokół ujścia Odry. W kolejnych latach na wschodzie księciu udało się zdobyć m.in. Ziemię Sandomierską oraz, być może, Grody Czerwieńskie. Na zachodzie wciąż jednak trwały spory z niemieckimi władcami, a najsłynniejszym wydarzeniem z tym faktem związanym była bitwa pod Cedynią w 972 roku, kiedy to wojska Mieszka zmierzyły się z siłami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Szczególną rolę odegrał tu brat Mieszka, Czcibor, który w drugiej fazie starcia pomógł rozbić siły wroga.

Mniej więcej w 977 roku zmarła Dobrawa, a wkrótce potem książę Polan pojął za żonę Odę Dytrykównę, córkę margrabiego Marchii Północnej. Małżeństwo to zdecydowanie poprawiło pozycje Mieszka na arenie politycznej w tej części kontynentu. Sam władca w latach 80. X wieku chętnie angażował się m.in. w spory wewnętrzne, jakie miały miejsce w Rzeszy. Początkowo w walce o wpływy wspierał Henryka Kłótnika, a od ok. 985 roku przeszedł na stronę małoletniego cesarza Ottona III. Sojusz budowany z Rzeszą odbił się na poprawnych dotychczas relacjach z Czechami.

Prawdopodobnie ok. 990 roku zajął tereny Śląska i Małopolski, które wcześniej znajdowały się pod władaniem czeskim. W 991 roku powstało Dagome iudex, ważny dokument, w którym władca (utożsamiany z postacią Mieszka) oddaje swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Rok ten to także czas zjazdu w Kwedlinburgu, w którym wzięli udział Mieszko i Otton. Były to jednak ostatnie lata panowania księcia – Mieszko I z dynastii Piastów zmarł, jak wskazują zapiski, 25 maja 992 roku.

Chrzest Polski wg Jana Matejki (domena publiczna)

Mieszko I – często zadawane pytania:

Czy Mieszko I był wikingiem?

Mieszko I czasem łączony jest ze skandynawskim pochodzeniem – mówi się, że był to wiking, który po prostu przejął w pewnym momencie władzę wśród plemienia Polan. Nieco bardziej szczegółowa teoria traktuje o tym, jakoby książę był Waregiem – wątki północne pojawiały się w biografii Mieszka jeszcze w okresie międzywojennym. Zdania historyków na temat korzeni władcy są podzielone, ale z całą pewnością nie ma jednoznacznych dowodów w tym zakresie. Co więcej istnieją też teorie łączące Mieszka np. z terenem Moraw. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Co wydarzyło się po tym, gdy Mieszko przyjął chrzest?

Rok 966 to moment przełomu – chrzest Mieszka, który wówczas nastąpił, uważa się symbolicznie za początek państwa polskiego. Należy jednak pamiętać, że na chrześcijaństwo przeszedł jedynie władca z niewielką grupą oddanych ludzi, podczas gdy zdecydowana większość poddanych wciąż wyznawała kulty pogańskie. Proces chrystianizacji był długi i momentami trudny, z całą pewnością miał on jednak realny wpływ na zmiany w życiu codziennym mieszkańców polskiego księstwa. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Czy przed czasami Mieszka istniało „Imperium Lechitów”?

Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć: nigdy nie istniało coś takiego jak „Wielka Lechia” czy „Imperium Lechitów”. Jest to wymysł oparty na fałszywych źródłach i manipulacji faktami – jednym słowem, wielki fantazmat. Nie oznacza to oczywiście, że przed 966 rokiem na ziemiach wchodzących później w skład Polski istniała bezludna pustynia. To temat szeroki, na który warto spojrzeć chłodnym okiem – i nie iść na historiograficzne skróty. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Skąd się wzięli Polacy?

Świadomość narodowa we współczesnym rozumieniu kształtowała się dopiero w XIX wieku – nie oznacza to jednak, że nie możemy mówić o historii Polaków w kontekście wieków średnich. Co zostanie, gdy odłożymy na bok hipotezy o północnoeuropejskim pochodzeniu pierwszego polskiego władcy, Mieszka, oraz „turbolechickie” mity? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dowiedz się więcej! Przejdź do listy naszych pozostałych materiałów o Mieszku I i tematach pokrewnych!

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone