Przegląd imprez historycznych (04.11-10.11.2013)

opublikowano: 2013-10-31 15:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Listopad to miesiąc pełen historycznych wydarzeń, m.in. ciekawych dyskusji w Warszawie czy wystawy w Łodzi. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Bydgoszcz: różne pamięci odzyskania niepodległości

4 listopada o godz. 17:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1) odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” zatytułowane Listopad 1918 w Warszawie i Krakowie oraz styczeń 1920 na Pomorzu i w Bydgoszczy – dwie pamięci odzyskanej niepodległości. W dyskusji udział wezmą dr hab. Janusz Kutta oraz dr hab. Mariusz Wołos.

Więcej informacji: klub-generalagrota.pl

Kutno: powstanie styczniowe i nie tylko

4 listopada w Muzeum Regionalnym w Kutnie rozpocznie się II edycja „Spotkań z historią” - cyklu imprez historycznych, dofinansowanych m.in. z programu „Patriotyzm Jutra”. Całość potrwa do 11 listopada.

Tematem wiodącym tegorocznej imprezy organizowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie będzie powstanie styczniowe. Program przewiduje kilkadziesiąt wydarzeń, m.in: wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, pokaz rekonstrukcji historycznej, pokaz filmów, wykłady, konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej, koncerty. Odbędą się 2 spotkania autorskie: z Piotrem Zychowiczem, autorem książek „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd '44” oraz z Konradem Lewandowskim, autorem książki „Orzeł bielszy niż gołębica”. Na scenie KDK Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Płocka zaprezentuje spektakl „Płonące cyfry 1863” - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: muzeumkutno.com

Warszawa: walka z nazizmem na zapleczu

5 listopada o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się spotkanie wokół książki Sinclaira McKaya pt. Tajemnice Bletchley Park.

Odczytywanie szyfrogramów powstających na niemieckich Enigmach było jednym z najważniejszych wojennych zadań. Jednak dni i noce osób pracujących nad łamaniem niemieckich radiogramów nie były wypełnione tylko mozolną pracą. W Bletchley Park znaleźli się studenci, matematycy i żołnierze, a także panny z wyższych sfer i robotnice. Oddalona 80 km od Londynu baza stała się enklawą wolności w dobie wojennej zawieruchy, mikrokosmosem, który był zarazem symbolem zjednoczonych sił w walce przeciwko nazizmowi. „Tajemnice Bletchley Park” to książka dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak wyglądała walka poza linią okopów – informują organizatorzy spotkania.

REKLAMA

Więcej informacji: przystanekhistoria.ipn.gov.pl

Bytom: śmierć z perspektywy ludowej

6 listopada o godz. 17:00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2) odbędzie się spotkanie przygotowane przez Dział Etnografii zatytułowane „Ten i tamten świat” – śmierć w tradycji ludowej. Poprowadzi je Urszula Batko.

Śmierć człowieka, jako zjawisko nie do końca poznane, od zawsze budziła lęki i obawy wśród żyjących. W tradycji ludowej wykształciło się wiele wierzeń, zachowań, przesądów oraz obrzędów związanych ze śmiercią. W tradycji ludowej niespodziewanym sytuacjom oraz niespotykanym zjawiskom często przypisywano złowróżbną moc. Wierzono, że gdy pieje kura, to w najbliższym czasie ktoś z domowników gospodarstwa umrze. Najbardziej rozbudowana obrzędowość oraz wierzenia dotyczą zgonu oraz przygotowania zmarłego do pogrzebu. Był to czas „niebezpieczny” dla żyjących, każde zachowanie obwarowane było dokładnymi normami postępowania. Tym bardziej trzeba pamiętać, że dawniej ludzie umierali w domach, a przygotowaniami do pogrzebu zajmowali się domownicy i przyjaciele rodziny. Na spotkaniu słuchacze dowiedzą się jak nasi przodkowie radzili sobie z tak trudnym zjawiskiem - informują organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Warszawa: nie tylko husaria

7 listopada o godz. 13:00 na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (ul. Wóycickiego 1/3) odbędzie się spotkanie promocyjne drugiego tomu Studiów nad staropolską sztuką wojenną - publikacji przygotowanej przez młodych historyków wojskowości, zawierającej artykuły i materiały z historii oręża Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W spotkaniu wezmą udział redaktor tomu Zbigniew Hundert oraz autorzy artykułów.

Więcej informacji: historia.uksw.edu.pl

Warszawa: Trocki i rewolucja

7 listopada o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie wokół książki dr Mikołaja Mirowskiego Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką. W dyskusji z autorem udział wezmą profesorowie Marcin Kula oraz Wojciech Materski. Spotkanie poprowadzi red. Marcin Celiński („Liberte”).

REKLAMA

Mikołaja Mirowskiego, autora pierwszej polskiej książki na ten temat, Trocki fascynuje, choć nie jest to fascynacja bezkrytyczna. Rzetelna analiza idei permanentnej rewolucji dowodzi – zwłaszcza na przykładzie wojny polsko-bolszewickiej (1920 r.) – że jedynym jej realnym wcieleniem był podbój i przewrót społeczny dokonany przy wsparciu sowieckich bagnetów. Dlatego rekomenduję tę książkę, ale nie jej bohatera – pisze we wstępie do książki Adam Michnik.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Warszawa: szkoła bezpieki

W czwartek i piątek w „Przystanku Historia” odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez IPN pt. Na wzór „wielkiego brata”? Szkolenie funkcjonariuszy organów represji w PRL.

Celem konferencji jest przybliżenie procesu kształcenia kadr resortu spraw wewnętrznych. Policja polityczna była w PRL jednym z podstawowych elementów umacniania systemu komunistycznego. Obecnie dość dużo wiemy o działaniach represyjnych podejmowanych przez funkcjonariuszy UB/SB wobec społeczeństwa. Osobnych badań wymaga jednak system szkolenia kadr. Aparat represji posiadał własne ośrodki szkoleniowe, kształcił kadry dydaktyczne (niekiedy współpracował z „cywilnymi" uczelniami). Konferencja ma służyć przede wszystkim pogłębieniu wiedzy na temat funkcjonowania systemu szkolenia kadr aparatu represji oraz być okazją do wymiany doświadczeń badawczych wśród naukowców zajmujących się niniejszą tematyką – informują organizatorzy.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Łódź: rzemieślnicy i artyści

9 listopada o godz. 16:00 w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy. Będzie ona prezentowana do 26 stycznia przyszłego roku. Histmag.org jest patronem medialnym ekspozycji.

REKLAMA

Wystawa czasowa poświęcona łódzkiej rodzinie i zakładowi Antoniego i Józefa Urbanowskich oraz kręgu artystów rzeźbiarzy z nim związanych. Zakład Urbanowskich należał do najstarszych w Łodzi i był jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na terenie Królestwa Polskiego w pocz. XX wieku. Całość zagadnienia zostanie ukazana na tle historii wielokulturowej Łodzi. Wystawa składa się z dwóch zintegrowanych ze sobą części: historycznej i artystycznej. Część historyczna obejmuje historię rodziny Urbanowskich oraz historię ich zakładu kamieniarskiego, która zostanie ukazana na tle rozwoju Łodzi na przełomie XIX i XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. Druga część ekspozycji ukazuje przykłady twórczości artystów współpracujących z firmą, jak również zaprzyjaźnionych z rodziną. Do grupy tej należeli przede wszystkim znani i cenieni rzeźbiarze Anastazy Lepla, Wacław Konopka, Władysław Czapliński.Realizacja wystawy i szeregu towarzyszących wydarzeń w okresie jej trwania przyczyni się do wzbogacenia wiedzy na temat roli jaką odegrała w historii Łodzi polska rodzina Urbanowskich i poznania bogatego dorobku przedsiębiorstwa na który składa się szereg wartościowych pod względem historycznym i artystycznym zabytków. Ich walory można zaliczyć do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wzbogaciły one obraz sztuki Łodzi, także innych miast polskich i europejskich.Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia nawiązują do rozpoczętego w Muzeum Miasta Łodzi cyklu wydarzeń związanych z historią łódzkich rodów artystycznych i fabrykanckich – informują organizatorzy.

Tego samego dnia o godz. 12:00 w Sali Lustrzanej odbędzie się sesja naukowa poświęcona tematyce wystawy połączona z promocją książki Przedsiębiorstwo Antoniego i Józefa Urbanowskich. Rodzina. Dzieło. Twórcy.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

Warszawa: człowiek kultury, współtwórca Niepodległości

9 listopada będzie w Domu Spotkań z Historią dniem Ignacego Paderewskiego, którego rocznica urodzin przypada w najbliższą środę. Tego dnia o godz. 14:00 odbędzie się prowadzony przez Tomka Piotrowskiego spacer śladami Paderewskiego w Warszawie, natomiast o godz. 16:00 i 18:00 odbędą się w DSH pokazy premierowe nowego filmu dokumentalnego poświęconego słynnemu pianiście i politykowi pt. Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy, wyreżyserowanego przez Wiesława Dąbrowskiego.

Film prezentuje sylwetkę Ignacego J. Paderewskiego, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne – informują organizatorzy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone