Przegląd imprez historycznych (07.10-13.10.2013)

opublikowano: 2013-10-03 15:03
wolna licencja
poleć artykuł:
W najbliższym tygodniu osoby żądne ciekawych spotkań z historią zapraszamy zwłaszcza na wystawę w Krakowie oraz interesujące dyskusje w Rzeszowie, Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Kraków: książę Józef – bohater narodowy

Od 8 października w siedzibie głównej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) prezentowana będzie wystawa W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. Będzie ją można zwiedzać do 11 listopada.

Ideą wystawy jest pokazanie i przypomnienie heroicznej śmierci księcia Poniatowskiego, która wpisuje się w romantyczny wzorzec umierania, oraz odwołanie się do nieprzemijającej wartości, jaką jest umiłowanie Ojczyzny. Śmierć księcia Poniatowskiego w 1813 r. przyczyniła się do narodzin jego wielkiej legendy. Jako bohater narodowy stał się on symbolem wierności i honoru, ideałem dla wielu pokoleń Polaków, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku, a także podczas I i II wojny światowej. Wystawa prezentuje wizerunki i pamiątki związane z postacią księcia. Pochodzą one ze zbiorów: Muzeum – Zamku w Łańcucie, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Będzie można zobaczyć na niej obrazy, akwarele i grafiki, jak również pamiątki osobiste należące do księcia, m.in. tłok pieczętny księcia oraz parę sztućców, które wedle legendy używane były przez niego w czasie pobytu Krakowie w 1809 r. - informują twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: mhk.pl

Warszawa: egzotyka sprzed stu lat

W środę 9 października o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie pt. „Lilpop i jego świat” – Safari Lilpopa: o podróżach po Afryce na początku XX wieku, towarzyszące wystawie „Będę to fotografował w kolorach”. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa.

Stanisław W. Lilpop marzył o podróży do Afryki, by realizować swoją wielką pasję: polowanie. Wyjechał tam na przełomie roku 1910 i 1911, skąd pisał dziennik dla córki Hani: „Afryka, zdaje mi się, nigdy nie będzie miejscem stałego pobytu dla Europejczyków. Cała natura zda się czyhać na życie białego, który by chciał zawładnąć krajem nie dla niego stworzonym”. Marta Nowakowska (antropolog kultury, afrykanistka, fotografka), Małgorzata Zawadzka (kuratorka wystawy) i Adam Leszczyński (dziennikarz i historyk) opowiedzą o Afryce na początku XX wieku i o Polakach tam podróżujących. Jak opisywali ten kontynent i jakie spostrzeżenia przekazywali rodakom w kraju? - informują organizatorzy,

REKLAMA

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Tarnowskie Góry: dwa systemy, jeden obóz

10 października w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7) odbędzie się konferencja naukowa pt. Obozy w dwóch reżimach. Lasowice jako przykład nazistowskiego i komunistycznego systemu obozowego na Górnym Śląsku, współorganizowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W czasie konferencji poruszone zostaną problemy niemieckiej okupacji polskiego Górnego Śląska, produktywizacji jeńców wojennych i Żydów oraz trudnej historii powojennego systemu obozowego. W czasie konferencji odbędzie się też panel dyskusyjny Żydzi na ziemiach polskich w czasie wojny i po jej zakończeniu. Problemy badawcze, edukacyjne, formuły kultury pamięci oraz otwarta zostanie wystawa Lasowice – obóz dwóch reżimów.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Gdańsk: szkoła niepokornych

Również w czwartek o godz. 10:45 w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte (przy ul. Topolowej 7) w Gdańsku-Wrzeszczu odbędzie się promocja książki mgr Jana Hlebowicza Niepokorni z „Topolówki". Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970–1989, wydanej przez gdański oddział IPN.

Jan Hlebowicz (ur. 1988) jest historykiem, doktorantem, absolwentem III LO (słynnej „Topolówki") oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracuje jako dziennikarz. Jego praca magisterska, która stała się podstawą do napisania omawianej publikacji, została wyróżniona w konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny. Podczas spotkania, na które zaproszeni zostali m.in. absolwenci III LO, w tym znani obecnie przedstawiciele świata polityki, mediów czy nauki, będzie można nabyć przedstawianą publikację w specjalnej, promocyjnej cenie – informują organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: śladami wspomnień przed wojny...

11 października w godzinach 10:00-14:00 odbywać będzie się w Krakowie gra miejska organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zatytułowana Zapomniany pamiętnik. Gra ma na celu przybliżyć kulturę, tradycję i historię społeczności żydowskiej w Krakowie. Przeznaczona jest dla 4-osobowych drużyn uczniowskich z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjów wraz z nauczycielami.

Do muzeum ktoś przyniósł pamiątkę swojej rodziny – pamiętnik. Zeszyt należał do chłopca, który urodził się przed wojną. W swoim pamiętniku spisywał swoje przygody, odczucia, otaczający go świat. Pamiętnik dorastał razem z chłopcem i wzbogacał się w nowe historie. Brakuje w nim kilku faktów i jest niekompletny. Szukamy osób, które podejmą się odtworzenia historii „Zapomnianego pamiętnika”. Dla najlepszych czekają nagrody – informują organizatorzy.

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do 8 października.

Więcej informacji: mhk.pl

Rzeszów: wokół rozpracowania V-2

11 października o godz. 14:00 Dużej Auli Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (al. Rejtana 16 C) odbędzie się spotkanie organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie wokół książki Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2. W spotkaniu udział wezmą współautorzy książki: Jacek Flis, Marek Flis, Sławomir Kordaczuk, dr Jacek Magdoń, prof. Andrzej Olejko, Mirosław Surdej, dr inż. Marek Szumski, dr Robert Zapart, dr Jan Szkudliński. Nasz portal jest patronem medialnym tego wydarzenia.

REKLAMA

Książka jest próbą opisania niezwykle ważnych aspektów akcji wywiadowczej – wysiłków podejmowanych w celu spenetrowania niemieckiego ośrodka doświadczalnego Artilleriezielfeld – Blizna, na którego terenie testowane były rakiety V-2 i bomby latające V-1. To one miały odwrócić losy wojny i przynieść Hitlerowi zwycięstwo. Nie można się więc dziwić, że lasy i wioski położone w trójkącie Dębica – Mielec – Kolbuszowa, szybko znalazły się w centrum zainteresowania wywiadów alianckich – informują organizatorzy.

Więcej informacji: muzeum1939.pl

Warszawa: dwa dni z Wikingami

12 i 13 października w Warowni Jomsborg na błoniach pomiędzy Centrum Olimpijskim a Mostem gen. Grota-Roweckiego odbywać będzie się Pierwszy Warszawski Jarmark Historyczny. W jego trakcie będzie można m.in. odwiedzić warsztaty rzemieślników, stragany kupców i tawernę Valhalla, wysłuchać wikińskich opowieści oraz obejrzeć pokaz walk Wikingów.

Jarmark będzie otwarty od 11:00 do 18:00. Wstęp 5 zł.

Więcej informacji: wioskawikingow.pl

Łódź: czy na pewno Ziemia Obiecana?

13 października o godz. 11:00 w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi (Plac Wolności 2) odbędzie się wykład dr Jolanty Fiszbak pt. Mity „ziemi obiecanej” w regionalnej literaturze Łodzi. Między grą wyobraźni, fikcją literacką a historią, organizowany w cyklu „Lubię wiedzieć".

Jolanta Fiszbak szuka prawdy o Łodzi i prawdy tej broni. Tak postępuje w przypadku mitu o Łodzi jako „pustyni kulturowej”, cytując fakty, które temu przeczą. Bywa też na odwrót. Inaczej, na przykład, traktuje mit o bezkolizyjnym („pod wspólnym dachem”) współistnieniu trzech, a nawet czterech narodowości w Łodzi. Ów mit, odpowiadający dzisiejszemu duchowi politycznej poprawności, Autorka koryguje, odsłaniając kulisy tej „zgodnej” koegzystencji. Mity „ziemi obiecanej”, choć stanowią efekt dociekań naukowych, dostarczają wiedzy o nieznanych faktach z dziejów miasta, ukazują ludzi w nim mieszkających, instytucje, fabryki, kariery i bankructwa, życie codzienne i obyczaje różnych środowisk, nacje zamieszkujące Łódź, trudy życia i rozrywki jej najliczniejszej grupy społecznej. Oprócz faktów historycznych i politycznych odnajdujemy w rozważaniach także scenki rodzajowe, opisy sytuacji, zdarzeń i ich interpretacje, relacje stosunków międzyludzkich oraz anegdoty, co czyni obraz Łodzi niezwykle barwnym i interesującym – informują organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone