Przegląd imprez historycznych (10.02-16.02.2014)

opublikowano: 2014-02-06 18:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Kolejny lutowy tydzień to kolejne wystawy i spotkania powiązane z historią. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Warszawa: żydowskie miasteczko w Rzeczpospolitej Obojga Narodów

10 lutego o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6) odbędzie się kolejny wykład organizowany w ramach cyklu „Odsłony wystawy głównej” zatytułowany Jednorożec w miasteczku. O galerii XVII–XVIII w. Wygłosi go Ewa Małkowska-Bieniek.

Dlaczego magnaci sprowadzali Żydów na swoje ziemie? Czy Mesjasz narodził się w XVII wieku? Czy Żydzi stworzyli w dawnej Polsce własną sztukę? Ewa Małkowska-Bieniek, historyk sztuki i kuratorka galerii „Miasteczko”, opowie o tym, jak na wystawie głównej ukazane jest życie Żydów w I Rzeczypospolitej od czasów powstania Chmielnickiego do rozbiorów – informują organizatorzy.

Więcej informacji: jewishmuseum.org.pl

Łódź: uratowani z sowieckiego piekła

Od poniedziałku 10 lutego w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi (ul. Żubardzka 3) prezentowana będzie wystawa Ocaleni z „nieludzkiej ziemi”. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942–1950, przygotowana przez łódzki oddział IPN. Będzie ją można oglądać do końca marca.

Wystawa ukazuje najbardziej niezwykły rozdział historii polskiej diaspory – losy polskiej ludności cywilnej, która opuściła w 1942 r. Związek Sowiecki wraz z armią gen. Władysława Andersa. Po raz pierwszy w dziejach naszego kraju tak liczna grupa polskich obywateli znalazła się w odległych regionach świata: na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. Te egzotyczne kraje stały się miejscem zamieszkania kilkudziesięciu tysięcy dawnych mieszkańców Podola, Polesia, Wołynia i innych regionów Polski Wschodniej, okupowanych po 17 września 1939 r. przez ZSRS – informują twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: Holendrzy i Polacy

12 lutego o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie Zwyczajny 1934 zatytułowane Biało-czerwono-pomarańczowy, o stosunkach polsko-holenderskich w okresie międzywojennym. Gościem spotkania będzie prof. Ryszard Żelichowski z ISP PAN, znawca dziejów państw niderlandzkiego obszaru językowego i autor wystawy.

REKLAMA

Prelekcja, ilustrowana fotografiami archiwalnymi, poświęcona będzie relacjom między II Rzeczypospolitą a Królestwem Niderlandów. Opowieść dotyczyć będzie wielkiej polityki i historycznych ciekawostek, m.in. opowiadane ze swada historie o podróży poślubnej księżniczki Juliany do Krynicy i jej pobycie w pensjonacie „Patria” Jana Kiepury, budowie okrętów podwodnych Orzeł i Sęp, olimpiadzie w Amsterdamie i zwycięstwie polskiej dyskobolki Haliny Konopackiej (miss Olimpiady 1928) – informują organizatorzy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Warszawa: trudne losy mniejszości

13 lutego o godz. 17:30 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja pt. Dylematy polskich Niemców. Wezmą w niej udział: Henryk Kroll (były przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w RP), prof. Piotr Madajczyk (kierownik Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN), dr Agnieszka Łada (kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych), Rafał Bartek (dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej) oraz Sebastian Rosenbaum (historyk z Oddziału IPN w Katowicach). Moderatorem dyskusji będzie dziennikarz „Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński.

„Helmut, jesteś też naszym kanclerzem" – głosił jeden z transparentów polskich Niemców, którzy jesienią 1989 roku przybyli do Krzyżowej na historyczną mszę pojednania. Uczestniczyli w niej polski premier Tadeusz Mazowiecki i zachodnioniemiecki kanclerz Helmut Kohl. Wspomniany transparent wywołał wówczas niepokój o lojalność polskich Niemców wobec polskiego państwa. Jak w 1989 roku członkowie organizującej się niemieckiej mniejszości wyobrażali sobie przyszłość w Polsce? Co było wówczas ich największą bolączką? Jak postrzegało ich polskie otoczenie? Jak patrzą na to po 25 latach? – te pytania padną podczas dyskusji. Dyskusja ma być kontynuacją dużej konferencji naukowej „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945–1989", która odbyła się pod koniec listopada 2013 roku w Gliwicach. Organizatorami, obok Instytutu Pamięci Narodowej, były: Instytut Studiów Politycznych PAN, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – informują organizatorzy.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone