Przegląd imprez historycznych (11.12.2014)

opublikowano: 2014-12-11 15:32
wolna licencja
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie wiele dziać się będzie w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Katowicach.
REKLAMA

Ogólnopolski maraton filmowy z okazji 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W piątek, 12 grudnia o godz. 22 Instytut Pamięci Narodowej organizuje wraz z Cinema City maratony filmowe „Ofiarom stanu wojennego” z okazji 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się w wielu kinach Cinema City w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Podczas maratonu zostaną wyświetlone filmy: „Bez końca" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, „Popiełuszko. Wolność jest w nas" w reż. Rafała Wieczyńskiego oraz „80 milionów" w reż. Waldemara Krzystka. Bezpłatne bilety na maraton można otrzymać w wybranych siedzibach Instytutu Pamięci Narodowej oraz w kasach kin. Liczba biletów jest ograniczona.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć i rezerwacji biletów dokonać na stronach IPN: w Warszawie, w Poznaniu i w Krakowie.

Kraków: Spotkanie poświęcone tematyce dawnego obozu KL Płaszów

W sobotę 13 grudnia o g. 12.00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 w Krakowie odbędzie się spotkanie poświęcone tematyce KL Płaszów organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Co pozostało z obozu Płaszów? Jaka jest nasza pamięć o tym miejscu, jego historii i ludziach, których losy wpisały się w ten obszar? Spojrzymy na historię przez okna fotografii i fragment filmu dokumentalnego. Poprzez czas zatrzymany w kadrach opowiemy o miejscu wciąż nie dość odpamiętanym w naszej lokalnej historii holokaustu - zapowiadają organizatorzy.

Spotkanie poprowadzą: Monika Bednarek i Marta Śmietana. Spotkanie odbędzie się w zastępstwie odwołanego i przeniesionego na wiosnę spaceru po terenie dawnego obozu Płaszów.

Wirtualny spacer po Warszawie z czasów stanu wojennego

Również w sobotę 13 grudnia o godz. 14 odbędzie się W Domu spotkań z Historią w Warszawie przy ul Karowej 20 wirtualny spacer po Warszawie stanu wojennego zatatuowany „Warszawa nie z tej ziemi!”.

Tym razem naszym gościem będzie znakomity fotograf i fotoreporter Chris Niedenthal, który podczas spotkania zaprezentuje fotografie Warszawy z czasów stanu wojennego. Chris Niedenthal jest jednym z bohaterów książki „Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–1989” - tłumaczą organizatorzy z DSH. - Posłuchamy barwnych opowieści fotografa o jego pracy i życiu osobistym oraz fragmentów wspomnień w wykonaniu Adama Ferencego.

REKLAMA

Więcej informacji można znaleźć na stronie DSH

Warszawa: spacer śladami dawnych cukierni

W niedzielę, 14 grudnia projekt Warszawy Historia Ukryta organizuje spacer „Słodkich wspomnień czar - historia warszawskich cukierni i kawiarni” Zbiórka o 11:00 przy Pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się między innymi: Kiedy powstała pierwsza kawiarnia, a kiedy pierwsza cukiernia? Kto nauczył warszawiaków pić herbatę? Dlaczego mamy kawiarnie, a nie herbaciarnie? Gdzie ciastka jadł Chopin, a gdzie planowano Powstanie Listopadowe?

To tylko niektóre tematy, jakie poruszymy podczas spaceru poświęconego słodkiej twarzy Warszawy, twarzy, która zniknęła i raczej już nie powróci. Każdy lokal miał swoją specyficzną klientelę i charakterystyczne wyroby. Postaramy się przypomnieć zapach wypieków i palonej kawy. - zachęcają organizatorzy.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik miejski Arkadiusz Żołnierczyk. A jego planowany czas trwania to około dwóch godzin.

Więcej informacji na temat spaceru można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Kraków: Szopek czar i czas! - wystawa czasowa w Kamienicy Hipolitów i warsztaty z tworzenia szopek dla dzieci

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Kamienicy Hipolitów na sentymentalną podróż do źródeł krakowskiej szopki konkursowej. W okresie od 14.12.2014 r. do 08.02.2015 r. osoby, które zakupią bilet na Pokonkursową wystawę szopek krakowskich, prezentowaną w Pałacu Krzysztofory, będą mogły nieodpłatnie zwiedzić wystawę czasową „Przepis na Kraków” Jerzego Dobrzyckiego prezentowaną w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3. Ponadto w każdą niedzielę o godzinie 11.00, między 14 grudnia 2014 a 15 lutego 2015 roku w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 odbywać się będą warsztaty szopkarskie dla dzieci w wieku od 6 lat.

W roku bieżącym Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przypomina postać historyka sztuki, wieloletniego dyrektora Muzeum Jerzego Dobrzyckiego (1900−1972). To właśnie on w 1937 r. zainicjował oraz zorganizował pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowskąW Kamienicy Hipolitów na wystawie „Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego” eksponowana jest szopka krakowska autorstwa Ludwika Głucha wykonana specjalnie na pierwszy konkurs szopek (ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie). Oprócz tego wspaniałego artefaktu, na wystawie prezentowane są też fotografie oraz zachowane materiały archiwalne dotyczące pierwszych konkursów szopek - zachęcają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronach muzeum: o wystawie i o warsztatach

Wydarzania z okazji święta Chanuka w warszawskim muzeum POLIN

W niedzielę, 14 grudnia warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji święta Chanuki zaprasza na organizowane przez siebie wydarzenia związane z tym świętem.

Co oznacza hasło Nes godol haja szam, czyli Wielki cud zdarzył się tam? Skąd wzięła się nazwa Chanuka i jak obchodzimy to święto? Dlaczego dzieci i dorośli przepadają za drejdlem? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas organizowanych warsztatów.

  • O godz. 13 odbędą się warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Kalendarz żydowski: Chanuka” pozwalające na zapoznanie się ze znaczeniem i tradycją Chanuki – ośmiodniowego święta świateł. W programie warsztatów wspólne czytanie opowiadań I. B. Singera dotyczących tego święta, chanukowe piosenki, zapalenie świec oraz gra w drejdla. (wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja)
  • W godz. 14.30–17.00 „Chanukowe warsztaty rodzinne”. Spotkanie zacznie się od miniprzedstawienia przedszkolaków z przedszkola Lauder- Morasha. Potem uczęstnicy będą robić chanukowe pocztówki, lampiony, drewniane drejdle, oraz szyć strój Makabeusza! Poznają także hebrajski alfabet, i chanukowe piosenki. Dla zmęczonych przewidziano odpoczynek przy koszernym pączku i wacie cukrowej. Wstęp wolny.
  • O godz. 17 na zakończenie Chanuki muzeum zaprasza na spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży, który powstał w ramach trwających od września warsztatów teatralnych, prowadzonych przez Annę Smolar.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Bydgoszcz: dyskusja na temat postaci Wojciecha Jaruzelskiego

W środę, 17 grudnia Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy zaprasza na wykład dr. Piotra Gontarczyka „Wojciech Jaruzelski. Biografia nieznana”. Wykład odbędzie się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1 o godz. 17.

REKLAMA

Wojciech Jaruzelski, postać która odcisnęła ogromne piętno na współczesnej historii Polski; jeden z symboli PRL - tłumaczą wybór tematu spotkania organizatorzy. - _ Zdaniem dr. Gontarczyka wokół Jaruzelskiego jest mnóstwo niedomówień, kłamstw i zacierania prawdy. Wciąż trwa dyskusja nad życiorysem generała, w którym pojawia się współpraca z Informacją Wojskową, walka z podziemiem antykomunistycznym, czy wprowadzenie stanu wojennego._

Więcej informacji można znaleźć na profilu klubu na Facebooku.

Warszawa: Jakie pieśni i piosenki śpiewano na froncie wschodnim Wielkiej Wojny

Również w środę, 17 grudnia od godz. 12 Dom Spotkań z Historią organizuje spotkanie „Opowieści z Kresów” – Przybieżeli Legioniści… Piosenki z Wielkiej Wojny na Wschodzie. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie DSH przy ul Karowej 20 w Warszawie.

Tomasz Kuba Kozłowski opowie o pieśniach i piosenkach śpiewanych na froncie wschodnim podczas I wojny światowej przede wszystkim przez żołnierzy z polskich formacji (legionistów walczących w Karpatach, na Polesiu i Wołyniu oraz żołnierzy z polskich korpusów walczących w Rosji). Przypomni także popularne piosenki armii niemieckiej, austriackiej i rosyjskiej. Spotkanie ilustrowane będzie oryginalną ikonografią z epoki - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie

Katowice: widowisko ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych

W czwartek, 18 grudnia o godz. 18 00 w Centrum Kultury Katowice przy Placu Sejmu Śląskiego 2 odbędzie się widowisko poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych „Podziemna Armia Powraca” organizowane przez Stowarzyszenie Pokolenie.

Na program widowiska składają się piosenki Leszka poświęcone tym, którzy walczyli o wolność Polski zarówno z niemieckim okupantem, siłami sowieckimi jak i rodzimymi „utrwalaczami władzy ludowej” z KBW i UB. Obok autora będzie można zobaczyć aktora Jerzego Zelnika i barda Pawła Piekarczyka. Solistom towarzyszył będzie zespół pod kier. Andrzeja Perkmana – zachęcają organizatorzy. - Wyjątkową oprawę koncertu stanowić będą zrealizowane z rozmachem fabularyzowane wizualizacje w których udział wzięło ponad osiemdziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych (GH-M Berliner Mauer, GRH Beskidy, GRH Rodzynki, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich), statystów i aktorów.

Za scenariusz i reżyserię widowiska odpowiada Łukasz Kobiela.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, wejściówki do odbioru w siedzibie Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach przy ulicy Drzymały 9 m 4 od wtorku 9 grudnia w godzinach 8-16, lub po wcześniejszej rezerwacji na godzinę przed koncertem w Centrum Kultury Katowice przy Pl. Sejmu Śląskiego 2.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone