Stan wojenny w Polsce (1981–1983)
Stan wojenny – geneza
13 grudnia 1981 na terenie całej Polski został wprowadzony stan wojenny. Jak do tego doszło? Dlaczego wprowadzono stan wojenny? Jakie wydarzenia doprowadziły do tej sytuacji? Jak drogę do stanu wojennego wspomina Karol Modzelewski? Więcej o tych zagadnieniach przeczytasz w poniższych artykułach.
13 grudnia 1981 roku
13 grudnia 1981 roku w polskiej telewizji nie wyemitowano popularnego wśród dzieci Teleranka, a na ulice polskich miast wyjechały czołgi. Wielu opozycjonistów zostało zatrzymanych i następnie internowanych. Co dokładnie wydarzyło się tego dnia? W jaki sposób ten dzień zmienił Polskę?
Represje stanu wojennego
Wielu Polaków za swój sprzeciw wobec władz zapłaciło największą cenę. Przypominamy listę najgłośniejszych ofiar represji stanu wojennego. A na czym polegały same represje? Jak wyglądała pacyfikacja kopalni „Wujek” we wspomnieniach jednego z uczestników strajku. Piszemy o tym w poniższych tekstach.
Propaganda stanu wojennego
Komunistyczna propaganda stanu wojennego działała bardzo sprawnie. Jak przedstawiano stan wojenny w rządowych mediach i oficjalnych komunikatach? Jak propagandziści przedstawiali stawiających opór opozycjonistów? Jakie środki miała władza, żeby szerzyć swoją propagandę? Dowiesz się tego z poniższych artykułów.
Stan wojenny – życie codzienne
Stan wojenny to nie tylko walka opozycjonistów, wszechobecna propaganda i internowania. To także życie codzienne Polaków. Jak ono wyglądało? Jak warunki stanu wojennego wpłynęły na życie społeczeństwa polskiego? I jak stan wojenny walczył z alkoholem? O tym wszystkim piszemy w poniższych tekstach.
Stan wojenny: opozycja i opór społeczny
Stan wojenny nie rozbił całkowicie opozycji, a w niektórych przypadkach tylko wzmocnił jej działania. Jak wyglądała konspiracyjna walka podziemnej „Solidarności” w czasie stanu wojennego? Jak Polacy reagowali na krwawą pacyfikację strajku w kopalni „Wujek”? Czym była „Solidarność Walcząca”? Jak wyglądały akcje przeprowadzane przez opozycję? I jak stan wojenny wspominał Jacek Kaczmarski? O tym przeczytasz w poniższych tekstach.
Stan wojenny – reakcje za granicą
Na stan wojenny reagowano także za granicą. Zwłaszcza w kraju nad Sekwaną francuscy obywatele wychodzili na liczne solidarnościowe demonstracje. Jak one wyglądały? Kto brał w nich udział? Jak Polakom pomagał francuski Kościół katolicki? Te zagadnienia poruszamy w poniższych tekstach.