Rekonstrukcja bitwy o Sosnowiec z okresu powstania styczniowego ZDJĘCIA

opublikowano: 2023-06-04 20:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Bitwa o Sosnowiec została stoczona w nocy z 6 na 7 lutego 1863 r. między polskimi oddziałami powstańców płk. Apolinarego Kurowskiego i rosyjskim posterunkiem na dworcu sosnowieckim. Powstańcy zdobyli wówczas stację kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i opanowali cały tzw. trójkąt graniczny, a następnie zorganizowali na wyzwolonym obszarze polską administrację. W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Sosnowcu przypomniano te wydarzenia.
REKLAMA
Rekonstrukcja bitwy o Sosnowiec z 4 czerwca 2023 roku (fot. M. Mikrut-Majeranek)

Zobacz także: 

 W widowisku, które miało miejsce 4 czerwca 2023 r. na tzw. „Górce Środulskiej”, wzięło udział 9 grup rekonstrukcyjnych. Rekonstruktorzy odtworzyli pierwsze walki toczone z rosyjską strażą graniczną na granicy z Austrią. Kulminacyjnym punktem była rekonstrukcja zwycięskiego boju o komorę celną w Sosnowcu, a wydarzenie zakończyły ostatnie walki powstańcze w Miechowie i Mrzygłodzie. O przebiegu potyczek z okresu powstania styczniowego, do których dochodziło na tym terenie, zajmująco opowiadał prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego i Uniwersytetu Śląskiego. Podczas tej żywej lekcji historii w przystępny sposób opowiedział o zawiłej historii regionu i o powstaniu przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy.

-  Bitwa o Sosnowiec miała duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe, zarówno na obszarze Królestwa Polskiego, jak i za granicą. Zwycięstwo zachęciło rzesze młodych ludzi z Królestwa Polskiego i ziem zaborów pruskiego oraz austriackiego do wstępowania w szeregi oddziałów insurgentów, z nadzieją na udział w równie spektakularnych sukcesach. Opanowanie przez powstańców ważnego ośrodka przemysłowego, jakim było Zagłębie Dąbrowskie, wraz z sukcesami Mariana Langiewicza, zaświadczało o sile polskiego powstania i tworzyło nadzieję na wygraną, do której ostatecznie przyczynić się miała interwencja mocarstw, z Francją Napoleona III na czele - wskazuje prof. dr hab. Dariusz Nawrot.

Zobaczcie naszą fotorelację z wydarzenia!

Warto dodać, że wspomniana rekonstrukcja odbyła się w ramach finału Sosnowieckiego Tygodnia Dziecka. Wydarzenie to zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Biura „Niepodległa”, które Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otrzymał na realizację projektu w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone