Sentyment za PRL-em zanika. Polaków demokratyzacja nie rozczarowała

opublikowano: 2009-01-05 23:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W Niemczech coraz silniejsze są antagonizmy między mieszkańcami wschodu i zachodu, a rosnący procent społeczeństwa czuje się rozczarowany zmianami po 1989 roku. W Polsce przeciwnie – z sondażu zleconego przez „Rzeczpospolitą” wynika, że Polacy są zadowoleni z demokratyzacji, a lata 90. uważają za najlepszą dla naszego kraju część XX wieku.
REKLAMA
Bolesław Bierut. Polacy przestali wierzyć, że to za jego czasów (i jego następców) Polska przeżywała swój złoty wiek.

Ponad połowa badanych uznała ostatnią dekadę XX wieku, za najlepszy dla Polski okres w historii najnowszej. Niecałe 30% wybrało PRL. To kolosalna zmiana w porównaniu z badaniem sprzed 7 lat. Wtedy 42% respondentów wskazało na PRL, a zaledwie 30% na lata 90.

Jak łatwo przewidzieć, najlepiej lata 90. oceniają osoby młode (70% badanych do 29. roku życia). Sentyment za Polską Ludową odczuwają przede wszystkim osoby starcze, ale i w tej grupie najczęściej wskazywano lata 90. (45% w stosunku do 40%). Wyraźna jest także korelacja między wykształceniem a oceną przeszłości. 32% osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym uznało lata 1948–1990 za najlepsze dla Polski. Wśród osób po studiach takich wskazań było tylko 18%.

Zdaniem socjologa Andrzeja Rycharda transformacja ustrojowa potrzebowała trochę czasu, aby przekonać ludzi do siebie, ale w końcu się udało (...). W społeczeństwie coraz większą rolę zaczyna odgrywać pokolenie, które ma nikły kontakt z okresem PRL. Nie występuje więc już zjawisko nostalgii za czasami własnej młodości. A właśnie stąd głównie się brał fenomen tak dużej popularności PRL.

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone