Niemcy żałują zjednoczenia

opublikowano: 2009-01-05 09:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
_Euforia, która zapanowała po upadku muru berlińskiego w większości zniknęła_ – mówi Manfred Guellner, szef _Forsy,_ która w ostatnich dniach przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców wschodnich i zachodnich landów RFN. Okazuje się, że większość Niemców żałuje zjednoczenia kraju.
REKLAMA

Tylko 46% Niemców z byłego NRD uważa, że ich sytuacja poprawiła się po upadku komunizmu i zjednoczeniu państwa. Aż 1/4 respondentów twierdzi, że żyje im się gorzej niż przed 1989 rokiem, a tylko 39% uważa, że zjednoczenie i demokratyzacja przyniosły im cokolwiek dobrego.

W zachodnich Niemczech liczby są równie pesymistyczne. Tylko 40% osób uznało, że ich życie poprawiło się po upadku komunizmu.

Dla porównania w 1989 roku 71% Niemców ze wschodu i 52% z zachodu zauważało zmianę na lepsze.

„Mr. Gorbachev, tear down this Wall!” Czy dzisiaj Niemcy poparliby słowa Reagana?

Wbrew przewidywaniom, uprzedzenia i różnice wraz z latami zwiększają się, zamiast zanikać.

Niemcy ze wschodu twierdzą, że są wykorzystywani. Ci z zachodu mają natomiast pretensje, że to oni zapłacili rachunek za zjednoczenie – mówi Guellner.

Źródło: Deutsche Welle

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone