Śladami „Ponurego” i „Szarego”

opublikowano: 2008-09-28 18:24
wolna licencja
poleć artykuł:
Zakończył się rajd edukacyjny szlakiem dwóch najwybitniejszych dowódców Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i okręgu kielecko-radomskim. W ten sposób kielecki IPN uczcił przypadający na wczoraj Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.
REKLAMA
Major Jan Piwnik ps. „Ponury”

Jan Piwnik ps. „Ponury” urodził się 31 sierpnia 1912 w Janowicach k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Przed wojną służył w Policji Państwowej. W czasie kampanii wrześniowej był dowódcą kompanii w Zmotoryzowanym Batalionie Policji, później przedostał się do Francji, gdzie został dowódcą baterii w Pułku Artylerii Ciężkiej 4. Dywizji Piechoty. Po klęsce francuskiej dostał się do Wielkiej Brytanii, tam służył w Brygadzie Spadochronowej oraz przeszedł szkolenie cichociemnych. Zrzucono go do kraju jako jednego z pierwszych

w listopadzie 1941 r. Dowodził organizacją „Wachlarz” w rejonie Równego i Pińska, a w marcu 1943 r. został dowódcą leśnego zgrupowania partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich. Oddział „Ponurego” prowadził działalność dywersyjną, likwidował konfidentów i bandy rabunkowe. Działalność Piwnika doprowadziła jednak do konfliktu z dowódcą Okręgu AK, co spowodowało w początkach 1944 r. pozbawienie go dowództwa. Został przeniesiony go w rejon Nowogródka i Lidy, gdzie brał udział m.in. w realizacji planu „Burza”. Jan Piwnik „Ponury” zginął w czasie jednej z akcji przeciwko niemieckiemu punktowi umocnionemu pod wsią Jewłasze. Jego szczątki przeniesiono w 1988 r. do krypty klasztoru cystersów w Wąchocku.

Antoni Heda ps. „Szary” urodził się 11 października 1916 r. w Małomierzycach k. Iłży. W czasie kampanii wrześniowej służył w 12. Dywizji Piechoty, dostał się do niewoli radzieckiej z której zbiegł. Rozpoczął działalność w Związku Walki Zbrojnej, po pewnym czasie przeszedł do partyzantki, gdzie służył w zgrupowaniu „Ponurego”. W latach 1943-1944 wraz ze swoim oddziałem przeprowadził wiele akcji przeciwko Niemcom. Po wycofaniu się Niemców nie złożył broni i nadal walczył z Sowietami i Urzędem Bezpieczeństwa. Najsłynniejszą z jego akcji było zdobycie ubeckiego więzienia w Kielcach, dzięki czemu uwolniono kilkuset przetrzymywanych tak więźniów. Niedługo potem zaprzestał działalności konspiracyjnej, jednak w 1948 r. został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na dożywotnie więzienie. Został uwolniony w wyniku amnestii 1956 r. W latach PRL-u zaangażował się w działalność opozycyjną, po 1989 uczestniczył aktywnie w życiu środowiska kombatanckiego. Zmarł 14 lutego tego roku w Warszawie.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego ustanowił Sejm 11 września 1998 r. Związany jest z datą utworzenia pierwszej po klęsce wrześniowej ogólnokrajowej organizacji konspiracyjnej – Służby Zwycięstwu Polskiemu (dowódca gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski). W uchwale sejmowej zapisano: To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko - II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

Rajd Edukacyjny Szlakami mjr. Jana Piwnika „Ponurego” i gen. Antoniego Hedy „Szarego” został zorganizowany przez Biuro Edukacji Publicznej kieleckiego IPN. Od piątku do niedzieli (26-28 września) młodzież szkolna z powiatu kieleckiego przemierzyła okolice Wykusu (kwatery głównej „Ponurego”), Wąchocka, Skarżyska-Kamiennej i Brzasku.

Zobacz także:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone