Sztuka pisania w średniowiecznej Polsce

opublikowano: 2008-04-01 23:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Ponad 120 zabytków dzieł sztuki pisarskiej zobaczyć można w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Nowo otwarta wystawa jest największą jak dotąd prezentacją średniowiecznych dokumentów ze zbiorów polskich archiwów.
REKLAMA

Otwarta 1 kwietnia w Gnieźnie wystawa nosi tytuł „Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce” i jest poświęcona pamięci wybitnej mediewistki, prof. Brygidy Kürbis. Odwiedzający mogą przyjrzeć się dyplomom, listom, rękopisom iluminowanym, inkunabułom i starodrukom pochodzącym ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Archiwum Państwowego w Poznaniu i Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku. Wiele z nich jest pięknie zdobionych.

Wśród najstarszych eksponatów znajdują się takie rarytasy jak Bulla Gnieźnieńska z 1136 r. (zawiera wiele polskich nazw miejscowości i imion), dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie z 1153 r., a także rękopisy iluminowane pochodzące nawet z czasów karolińskich, np. mszał gnieźnieński z około 800 roku.

Graduał, Wielkopolska 1418 r. (fot. J. Andrzejewski, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie)

Liczne późniejsze dokumenty datowane na okres od XII do początku XVI wieku umożliwiają bliższe zapoznanie się z kulturą pisma owych czasów. Zwiedzającym prezentowany jest m.in. zespół dokumentów wydanych przez książąt wielkopolskich, Kazimierza Wielkiego i pierwszych Jagiellonów, księgi grodzkie i ziemskie oraz zabytki powstałe w środowisku duchownych. Wśród tych ostatnich znaleźć można dokumenty wydawane przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego, biskupów poznańskich, a także opatów wielkopolskich klasztorów i innych.

Do najmłodszych zabytków należą pierwsze książki drukowane, często zdobione jeszcze ręcznie.

Wraz z ekspozycją dostępna jest przygotowana specjalnie na tę okoliczność publikacja, zawierająca eseje autorstwa historyków z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeden z artykułów dostępny jest w postaci pliku PDF na stronie Muzeum Początków Państwa Polskiego: Rafał Witkowski, „Warsztat pisarza w średniowiecznej Polsce”.

Więcej szczegółów na stronie wystawy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone