Zapowiedzi imprez historycznych (03.11.2016)

opublikowano: 2016-11-03 14:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie i Krakowie!
REKLAMA

„Historia Stoczni Gdańskiej” – konferencja w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na konferencję naukową „Historia Stoczni Gdańskiej”, która odbywa się w dniach 3–4 listopada 2016 w Europejskim Centrum Solidarności.

W programie konferencji przewidziano kilka paneli badawczych. Warto wymienić: „Historię polityczną Stoczni”, „Historię społeczną Stoczni”, „Historię przemysłu stoczniowego” czy „Historię Sołdka”. Chronologicznie tematyka referatów rozciąga się od XIX wieku, gdy w Gdańsku powstawał przemysł stoczniowy, aż po czasy współczesne. Omówione zostaną bowiem problemy i przyszłość terenów postoczniowych.

Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z organizatorów konferencji. Pierwszą część obrad (3 listopada) poprowadzi prof. Mirosław Golon, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. W trakcie kolejnych paneli wystąpią pracownicy naukowi IPN.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest w załączniku (termin składania zgłoszeń prelegentów został zamknięty).

Termin: 3–4 listopada 2016 (czwartek – piątek), pocz. godz.9.00

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1, Gdańsk)

Wstęp wolny.

Więcej informacji i dokłądny program konferencji na stronie IPN.

„Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” – dyskusja w Warszawie

IPN zaprasza na dyskusję z cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą”, zatytułowaną „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy”. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (poniedziałek), o godz. 16.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutować będą goście Piotra Zychowicza:

  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - profesor pracuje w Instytucie Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie, w latach 2005–2010 był członkiem amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Jest autorem m.in. książki Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów.
  • dr Adam Leszczyński - adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz stały współpracownik „Gazety Wyborczej”.
REKLAMA

75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem zamordowano kilkuset Żydów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. IPN prowadził w latach 2000–2004 śledztwo, które wykazało, że pogromu dokonała część polskich mieszkańców miasta, ale z niemieckiej inspiracji. Pojawiają się głosy, że zbrodnia ta wymaga ponownego zbadania. Wskazuje się, że nie dokończono ekshumacji ofiar, a na wiele pytań nie udało się odpowiedzieć. Czy istnieją szanse na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni? - pytają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie IPN oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Dobre austriackie czasy w Galicji – między historią a mitem” - spotkanie w Krakowie

W poniedziałek 7 listopada o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory (sala Fontany) na kolejną debatę z cyklu Krakowskie kolokwium. Tym razem temat rozmowy to „Dobre austriackie czasy w Galicji – między historią a mitem. W 100. rocznicę śmierci cesarza Franciszka Józefa”.

Mimo że Galicja jako byt polityczny i administracyjny nie istnieje już niemal od stu lat, jest wciąż żywa w świadomości mieszkańców terenów, na których się rozciągała. I choć reprezentują oni różne narody, często powtarzającym się motywem jest nostalgia za lokalną odmianą La Belle Époque - informują organizatorzy. - Jednak czy ten sielankowy obraz austriackiego panowania i „dobrego cesarza” Franciszka Józefa I jest usprawiedliwiony ze względów historycznych? Wszak teren ten należał do jednej z najbiedniejszych części monarchii habsburskiej. A może galicyjska bieda również jest mitem?

Paneliści:

  • prof. dr hab. Jacek Purchla (Uniwersytet Ekonomiczny, Międzynarodowe Centrum Kultury),
  • prof. dr hab. Bogdan Szlachta (Uniwersytet Jagielloński).
  • Moderator: dyr. Michał Niezabitowski.
REKLAMA

Więcej informacji na stronie Muzeum.

„Solidarność” jako szkoła demokracji (1980–1981) – konferencja w Warszawie

W dniach 7–8 listopada w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja w Polsce 1976–1989”.

„Solidarność” to nie tylko jedno z najważniejszych przeżyć zbiorowych Polaków w XX wieku, lecz także ruch społeczny kultywujący wolnościowe, demokratyczne i obywatelskie idee. Po kilkudziesięciu latach rządów komunistycznych Polacy w latach 1980–1981 mieli okazję po raz pierwszy swobodnie wybierać swoich przedstawicieli. „Solidarność” stała się prawdziwą szkołą demokracji. To stwierdzenie wymaga jednak pogłębienia i naukowej refleksji. Konferencja ma być próbą odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania związku w tym specyficznym kontekście - informują organizatorzy. - Poruszane będą takie zagadnienia badawcze jak m.in. wewnątrzzwiązkowa demokracja i mechanizmy jej działania; sposób wyłaniania przywódców oraz kierowania związkiem; napięcia między demokracją a przywództwem; konfrontacja wyobrażeń na temat demokracji związkowej z codzienną działalnością związku; mechanizmy podejmowania decyzji. Szczególnie zależy nam na spojrzeniu interdyscyplinarnym, co umożliwia zastosowanie innych niż historyczne narzędzi badawczych.

Więcej informacji i dokłądny program konferencji na stronie IPN.

Nadesłane na Histmag24 : „Kabinet 2.0” w Szczecinie

W środę 9 listopada o godz. 18.00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na uroczystą prezentację projektu Kabinet 2.0.

REKLAMA

Projekt Kabinet 2.0 stanowi rozbudowanie wystawy stałej „Na dworze książąt pomorskich” o interaktywną wersję słynnego kabinetu księcia pomorskiego Filipa II. Ten niezwykły obiekt, stworzony dla księcia w latach 1610–1617 przez grupę augsburskich rzemieślników, zaprojektował Filip Hainhofer – marszand, bankier, wzięty dyplomata i kolekcjoner sztuki, który reprezentował interesy Filipa II, władającego Księstwem Pomorskim w latach 1606–1618. Hainhofer zbierał dla niego eksponaty do tzw. kunstkamery, czyli gabinetu osobliwości – popularnej w XVI i XVII w. formy kolekcjonerstwa. Największą ozdobą pomieszczenia stał się imponujący kabinet, którego koncepcję opracował również sam Hainhofer. Mebel, dostarczony w 1617 r. do szczecińskiego zamku, zawierał ogromną liczbę przedmiotów, m.in. instrumenty astronomiczne i matematyczne, przyrządy balwierskie, plansze i figury do gier, srebra stołowe, przybory toaletowe, przyrządy naukowe i obrazy. Bogato zdobiony i stworzony zgodnie z filozoficznymi założeniami renesansowego kolekcjonerstwa, szybko zyskał sławę jako największe i najbardziej skomplikowane dzieło w swoim gatunku - informują organizatorzy. - Kabinet Pomorski został zniszczony w trakcie II wojny światowej, ocalała część jego zawartości, która obecnie przechowywana jest w Kunstgewerbemuseum, oddziale Staatliche Museen w Berlinie. W ramach projektu KABINET 2.0 na podstawie materiałów archiwalnych i fotografii zachowanej zawartości, mebel został przywrócony do życia w postaci multimedialnej aplikacji. Użytkownicy mogą zapoznać się z realistyczną, trójwymiarową wersją eksponatu, wędrując przy pomocy intuicyjnego interfejsu w głąb konstrukcji i poznając historię, znaczenie i kontekst miniaturowej kolekcji.

Wstęp wolny!

Nadesłane na Histmag24 : „Koncert Niepodległości” w Warszawie

W piątek 11 listopada o godz. 20:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII edycja Koncertu Niepodległości pt. „Młode Wilki".

Koncert Niepodległości to zarówno odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie muzyczne, jak i nazwa wykonującej go formacji muzyków sesyjnych. Wydarzenie jest zwieńczeniem tegorocznej trasy koncertowej. Z roku na rok Koncertowi Niepodległości towarzyszy rosnące zainteresowanie – w 2015 rok zabrakło ok. 6000 miejsc dla chętnych do jego obejrzenia - zachęcają organizatorzy. - Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych" - członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953.

Ilość miejsc ograniczona!

Bezpłatne wejściówki i więcej informacji "na stronie www wydarzenia":www.koncertniepodleglosci.pl i na profilu Koncert Niepodległości na Facebooku.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
59
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-1-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone