Zapowiedzi imprez historycznych (20.10.2016)

opublikowano: 2016-10-20 12:47
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu!
REKLAMA

„Miasto i wieś w literaturze i kulturze Ukrainy, Białorusi, Polski, Rosji” międzynarodowa konferencja i dyskusja w Krakowie

W dniach 20-21 października, w Krakowie, odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa „Obce/swoje II. Miasto i wieś w literaturze i kulturze Ukrainy, Białorusi, Polski, Rosji”. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na dyskusję panelową, która odbędzie się w piątek 21 października, w godz. 12.00-19.00 w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

Wieś to skarbnica tradycji czy rezerwat martwych przesądów? Miasto otwiera nieskończone możliwości czy niszczy i pożera ludzką duszę? Ucieczka z miasta na wieś i ucieczka ze wsi do miasta to motywy znane i wciąż powracające – w jakich warunkach i dlaczego jeden z tych kierunków jest uznawany za właściwy? Wszystkich zainteresowanych literaturą i kulturą zapraszamy do udziału w konferencji i dyskusji panelowej, podczas której odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać literaturoznawcy, etnolodzy i językoznawcy. - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji i dokładny program konferencji na stronie Muzeum.

Złoty wiek malarstwa węgierskiego na wystawie w Krakowie

Od 21 października do 22 stycznia, w Muzeum Narodowym w Krakowie można obejrzeć wystawę „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)”. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18 (w niedzielę do 16).

Na wystawie zaprezentujemy około 90 obrazów pochodzących przede wszystkim z dwóch galerii: cieszącej się międzynarodowym uznaniem kolekcji Gábora Kovácsa - jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na Węgrzech, oraz z Węgierskiej Galerii Narodowej. Wystawa będzie się koncentrować na okresie stu lat, począwszy od narodzin narodowego malarstwa węgierskiego, przez wrzenie artystyczne szeroko pojętego fin de siècle’u, po okres międzywojenny, charakteryzujący się współistnieniem różnorodnych trendów. Wybrane obrazy dają świadectwo jak lokalne smaki i motywy odżywały pod wpływami europejskimi, dając początek różnorodności, tak charakterystycznej dla sztuki Europy Środkowej - zachęcają organizatorzy. - Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog w języku polskim i angielskim, który pozwoli czytelnikowi zaznajomić się z historią malarstwa węgierskiego w XIX wieku, jak również z jego dynamicznym rozwojem w następnym stuleciu, gdy przez kilka dekad dotrzymywało ono kroku najnowszym trendom, kładąc w ten sposób fundamenty pod nowoczesne podejście do sztuki na Węgrzech.

Kuratorzy wystawy: Péter Fertőszögi, György Szücs

Kurator ze strony MNK: dr Magdalena Ludera

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nadesłane na Histmag24 : Dwa spacery po warszawskim Grochowie

Butem po Wawie zaprasza, w najbliższą sobotę i niedzielę (22 i 23 października) na dwa spacery „A Grochów się budzi” po niezwykle ciekawym, choć często omijanym przez przewodników Grochowie.

REKLAMA

W sobotę odbędzie się spacer po Wielkim Grochowie. Zbiórka o godz. 14:00 przed urzędem dzielnicy Praga-Południe (ul. Grochowska 274).

Szukając historycznych reliktów przedwojennego Grochowa, będzie można dowiedzieć się m.in.:

  • w którym budynku działało „kino z błędem”,
  • gdzie znajduje się najstarszy w stolicy pomnik robotniczego trudu,
  • w którym miejscu można natrafić na święte drzewo,
  • jak wygląda pałac bezrobotnych,
  • w jakim stanie znajduje się dziś mała architektura wielkiego architekta,
  • gdzie można znaleźć najmłodszy z XVIII-wiecznych pałaców Warszawy,
  • jaka jest historia ozdobnej bramy prowadzącej na teren dawnego końskiego targu,
  • gdzie mógł stanąć Pałac Kultury i Nauki,
  • gdzie nocowali komandosi.

Natomiast w niedzielę odbędzie się spacer po Małym Grochowie. Zbiórka o godz. 14:00 na pl. Szembeka przed bramą wejściową na teren kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi.

W czasie spaceru tego spaceru z kolei można będzie się dowiedzieć m.in. :

  • pomnik jakiej bitwy stoi na fundamentach wzniesionych z pozostałości carskiego fortu,
  • jaki plac nosi imię zdolnego wirtuoza skrzypiec,
  • w którym parku znajdowała się najsmutniejsza pergola w Warszawie,
  • gdzie na Grochowie może nam się odbić oranżada z pierwszej komunii,
  • jak przed wojną funkcjonował „żydowski PGR” i gdzie się znajdował,
  • na którym osiedlu poseł był sąsiadem senatora,
  • w którym domu mieściła się konspiracyjna fabryka broni i co ma do tego pewien celebryta

Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu "Butem po Wawie".

Spacer organizowany na zasadzie dobrowolnego napiwku

Więcej informacji na temat spacerów pierwszego i drugiego na odpowiednich stronach wydarzeń na Facebooku.

„Ciekawa czy wielka? O historii w filmie” – dyskusja w Warszawie

W poniedziałek, 24 października, o godz. 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się dyskusja „Ciekawa czy wielka? O historii w filmie”.

Czy filmy historyczne mogą być ciekawe? Jaki film nie zrazi młodych ludzi do historii? Czy młodzi odbiorcy potrzebują bohaterów? - te pytania na pewno padną w jej trakcie.

W dyskusji udział wezmą:

  • płk Piotr Gąstał – w latach 2011–2016 szef JW 2305 GROM Cichociemni
  • Dariusz Karłowicz – filozof, publicysta, prezes zarządu Fundacji Świętego Mikołaja
  • Jan Komasa – reżyser m.in. „Miasta’44” i „Sali samobójców”
  • Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Anna Sienkiewicz-Rogowska – dyrektor Filmoteki Narodowej
  • spotkanie poprowadzi Agnieszka Szydłowska – dziennikarka, Trójka – Program 3 Polskiego Radia.

Dyskusja w ramach Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”

Więcej informacji na stronie muzeum

REKLAMA

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

„Kraj Rad. Fasada i terror” – wystawa IPN w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu

W poniedziałek 24 października, o godz. 12.00, we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbędzie się uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej – „Kraj Rad. Fasada i terror”.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:

  • Samuel Bryan – syn Juliena Bryana, autora zdjęć prezentowanych na wystawie
  • Tomasz Kizny – fotograf i dziennikarz, autor zdjęć, kurator wystawy w części poświęconej Gułagowi
  • Tomasz Stempowski – kurator wystawy w części poświęconej ZSRS

Wystawa „Kraj Rad. Fasada i terror” prezentuje rzeczywistość Związku Sowieckiego w latach 1930–1950 oraz Gułagu w latach 1923–1956 i 1990–2003 poprzez fotografie dokumentalne Juliena Bryana i Tomasza Kiznego. "Kraj Rad. Fasada i terror" to wyjątkowy projekt wystawienniczy, który prezentuje skrajnie różne oblicza Związku Sowieckiego. Dzięki zdjęciom dokumentalnym możemy porównać obraz kraju ludzi szczęśliwych i oddanych władzy, który pokazywano gościom z zagranicy, z tym prawdziwym, ukrytym, którego symbolem stał się Gułag. Na wystawę składają się zdjęcia wykonane w ZSRS w latach 1923-1956 oraz fotografie z lat 1990 - 2003, które dokumentują pozostałości po sowieckich łagrach - informują organizatorzy. - Ekspozycja jest efektem pracy dwóch twórców: Juliena Bryana, amerykańskiego fotografa, który otrzymał zgodę na przyjazd do Związku Sowieckiego i sfotografowanie życia codziennego w tym kraju oraz Tomasza Kiznego – polskiego fotografa, który dotarł do zdjęć z Gułagu, a także sam sfotografował pozostałości po łagrach w głębi ZSRS. Koncepcja wystawy zakłada zderzenie ze sobą propagandowego obrazu Kraju Rad, jaki pokazano Julienowi Bryan'owi, z tragedią Gułagu przedstawioną na zdjęciach Tomasza Kiznego. Instalacja jest podzielona na dwie odrębne części: zewnętrzną – „Rosjanie i Sowieci”, ukazującą fasadowe oblicze Związku Sowieckiego oraz wewnętrzną – „Gułag”, obrazującą sowiecki terror.

Wystawa „Kraj Rad. Fasada i terror” będzie we Wrocławiu eksponowana przez miesiąc (od 24 października do 24 listopada br.) i będzie dostępna przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8.00–18.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1, sala C-D.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie IPN.

„Rosyjskie spory o (nie)pamięć” – debata w Warszawie

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia‎ zaprasza w środę 26 października na debatę „Rosyjskie spory o (nie)pamięć”, która odbędzie się o godz. 18:00 w Galerii Apteka Sztuki (Al. Wyzwolenia 3/5).

W Rosji o godną pamięć o ofiarach zbrodni sowieckich walczy wiele osób i niezależnych środowisk. Czy można połączyć, w warunkach rosyjskich, imperialną wizję dziejów z pamięcią o ofiarach totalitarnego reżimu? Jaki jest stosunek władzy, a jaki społeczeństwa do przeszłości? M.in. na te pytania odpowiedzą nasi goście: Zuzanna Bogumił i Siergiej Parchomienko. Spotkanie poprowadzi Maciej Wyrwa - zapraszają organizatorzy.

REKLAMA

Języki spotkania: polski i rosyjski (tłumaczenie symultaniczne).

Ze względów organizacyjnych organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia.

Więcej informacji i dane kontaktowe na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Żydokomuna – bardziej żydowska czy bardziej polska?” – wykład w Warszawie

Muzeum POLIN zaprasza w czwartek 27 października, o godz. 18:00 na wykład Żydokomuna – bardziej żydowska czy bardziej polska?”.

Ruch komunistyczny głosił hasła równościowe i internacjonalistyczne. Był jednym z nielicznych obszarów, na których Polacy i Żydzi mogli ze sobą współpracować - nie z konieczności, ale z przekonania. Czy jednak było tak rzeczywiście? Co na ten temat mówią wspomnienia członków Komunistycznej Partii Polski zapisane w języku jidysz i polskim? - zapraszają organizatorzy. - Wyklad odbywa w ramach cyklu otwartych comiesięcznych wykładów „Na pograniczu dwóch światów”. Są one poświęcone relacjom polsko-żydowskim w okresie międzywojennym i stanowia rozwinięcie tematyki poruszanej w galerii Na żydowskiej ulicy na naszej wystawie stałej. Przyglądamy się różnym obszarom życia społecznego (kulturze, polityce, edukacji, rodzinie), na których dochodziło do kontaktów między Polakami i Żydami.

Wykład poprowadzi dr Joanna Nalewajko-Kulikov, historyczka, adiunkt w Instytucie Historii PAN, związana także z Żydowskim Instytutem Historycznym i Muzeum POLIN.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie muzeum na stronie wydarzenia na Facebooku..

Międzynarodowe targi książki w Krakowie

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 27-30 października. Targi, wpisując się w program promocji czytelnictwa, są otwarte dla szerokiej publiczności, a w trakcie ich trwania wystawcy prowadzą sprzedaż detaliczną książek tradycyjnych i elektronicznych, jak i wszelkiego rodzaju akcesoriów czytelniczych.

Do grona wystawców należą: wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce, dystrybutorzy mediów elektronicznych dedykowanych czytelnikom, drukarnie oraz producenci papieru. W 2015 roku w imprezie uczestniczyło 700 wystawców (w tym kilkudziesięciu wydawców zagranicznych) i 68 000 miłośników książek.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza wielopłaszczyznowa i różnorodna:

  • oferta wydawnicza polskich i zagranicznych wydawnictw,
  • warsztaty i panele dedykowane branży wydawniczo-księgarskiej,
  • spotkania z autorami na stoiskach wydawców i w salach seminaryjnych,
  • konkursy, wystawy,
  • formuła święta książki w całym Krakowie (spotkania, happeningi literackie, spektakle teatralne, koncerty odbywające się poza terenami targowymi).

Więcej informacji i dokładny program na stronie oficjalnej stronie targów.

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone