Zimna Wojna w murach PKiN-u

opublikowano: 2008-10-15 22:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Naukowcy z kilkunastu krajów, trzy dni obrad i ponad czterdzieści lat wiszącego w powietrzu konfliktu światowego. Dziś startuje w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa _Europa Środkowo-Wschodnia w Zimnej Wojnie 1945–1989_.
REKLAMA

Zimna Wojna wpływała nie tylko na losy świata obserwującego zmagania USA i ZSRR, ale także kształtowała dzieje państw europejskich po obydwu stronach Żelaznej Kurtyny. Dzięki „rewolucji archiwalnej” lat dziewięćdziesiątych historycy otrzymali dostęp do wielu nowych źródeł z Europy Środkowo-Wschodniej, które pomogły wzbogacić naszą wiedzę o Zimnej Wojnie.

Konferencja Europa Środkowo-Wschodnia w Zimnej Wojnie 1945–1989 zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (członka międzynarodowej sieci akademickiej EurhistXX) oraz Cold War International History Project of the Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie. Całość obrad odbywać będzie się w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w dniach 16-18 października.

Plan konferencji:

Czwartek, 16 października 2008 r.

  • 9.30–13.00 Sesja I: Działania europejskich państw bloku sowieckiego wobec Zachodu podczas Zimnej Wojny
  • 15.00–18.30 Sesja II: Kraje Europy Zachodniej wobec Europy Środkowo-Wschodniej podczas Zimnej Wojny

Piątek, 17 października 2008

  • 9.00–9.40 Wykład: Prof. Silvio Pons (Włochy) – Zimna wojna jako konflikt europejski
  • 9.40–12.30 Sesja III: Rozdźwięki między europejskimi krajami bloku komunistycznego i ich wykorzystanie przez Zachód
  • 14.30–18.30 Sesja IV: Militarne aspekty Zimnej Wojny – rola krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Układzie Warszawskim i ich miejsce w planach wojennych Wschodu i Zachodu

Sobota, 18 października 2008

  • 9.00–12.00 Sesja V: Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wobec konfliktu sowiecko-chińskiego
  • 14.00–17.00 Sesja VI: Demobilizacja w Europie po zimnej wojnie – gospodarcza i kulturowa (sesja współorganizowana przez sieć naukową EurhistXX)

Całość konferencji zostanie otwarta dla publiczności. Obrady będą prowadzone w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Zobacz także:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone