Pałac Kultury i Nauki – czy należy zburzyć słynny PKiN?

opublikowano: 2017-12-01, 13:02
wolna licencja
Pałac Kultury i Nauki – dla jednych symbol Warszawy, bez którego nie sposób wyobrazić sobie stolicy. Dla innych symbol PRL-u, komunizmu i dominacji Związku Radzieckiego. Jaka jest historia Pałacu znajdującego się przy Placu Defilad? Co myślą o nim warszawiacy? Co zrobić z tą potężną budowlą – zostawić w spokoju, czy może zburzyć? Zapoznajcie się z naszymi artykułami dotyczącymi słynnego „Pekinu”!
reklama

Jak wybudowano Pałac Kultury i Nauki?

Dla jednych to symbol Warszawy, bez którego nie sposób wyobrazić sobie stolicy. Dla innych symbol PRL-u, komunizmu i dominacji Związku Radzieckiego. Jaka jest historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dlaczego Warszawiacy otrzymali taki „dar” od Stalina. Jak doszło do wybudowania Pałacu Kultury i Nauki? Jaka historia kryje się za tym, budzącym niemałe kontrowersje, jednym z najwyższych polskich budynków? O tym przeczytasz w poniższych tekstach!

Pałac Kultury i Nauki po 1989 roku

Obecnie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest wpisany do rejestru zabytków. Jakie były dalsze losy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki po 1989 roku? Jak ten stalinowski wieżowiec radził sobie w kapitalistycznej Warszawie lat 90? O czym pisze Michał Murawski w swojej książce „Kompleks Pałacu. Życie społeczne stalinowskiego wieżowca w kapitalistycznej Warszawie”? Dowiesz się tego z poniższych tekstów.

PKiN – co dalej?

Co o Pałacu Kultury i Nauki myślą Warszawiacy? Czy należy go wyburzyć? Czy powinien trwać jako symbol historii? A może nie to jest dziś najważniejsze, a jego użyteczna, praktyczna wartość. Jakie będą jego dalsze losy? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

reklama
Komentarze
2025-02-01 10:23
Gruz_z_Pałacu_przyjmę
"Wyrwać chwast"
Odpowiedz
2022-05-01 18:36
gość
Nie burzyć ale przebudować, mamy tylu znakomitych architektów.
Odpowiedz
2022-02-27 20:55
Bluszcz007
Dlaczego zaraz burzyć? W tym momencie, to już niemy świadek historii, zauważalny ślad tego, że Polska znajdowała się za żelazną kurtyną. Tj. realny dowód ingerencji ZSRR w niezależność Polski, tak samo jak obozy w Oświęcimiu czy na Majdanku w przypadku Niemiec. I choćby z tego względu należy o ten zabytek dbać... dla młodszych pokoleń. Z drugiej strony dziś, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy, architektoniczny przykład art deco. Współcześnie naprawdę buduje się o wiele mniej przemyślanych i gorszych jakościowo i estetycznie obiektów. Nie sądzicie?
Odpowiedz
2021-12-26 08:44
Arturzet
Na szczycie pałacu Stalina wystarczy postawić wielki krzyż. Tylko tyle i aż tyle.
Odpowiedz
2018-11-13 16:14
Polka
Dlaczego ma pozostac budynek charaktetystyczny dla kacapow ktorzy w talnych zakamarkach katowali Polakow.W palacu byly to piwnice. znam od starszyzny. Ubolewam, ze nie zapisalam tekstow, ale w sercu to zostalo.
Odpowiedz
2020-04-06 18:18
Adam
@ Gość: Polka Burzenie należało by rozpocząć od wodociągów i kanalizacji bo zrobili je Ruscy , a poza tym są obce polskiej kulturze. Podobnie ma się sprawa z Gazownią na Woli.
2019-04-27 15:35
Gość
Ten beznadziejny kloc tylko odstrasza zagranicznych biznesmenów
2018-11-14 01:26
Atimek
Pałac kultury nie był darem, tylko rodzajem rekompensaty. Był "poświęcony" kropidłem Kremla (byłem tego osobistym, choć ponoć antykomunistycznym uczestnikiem), jak wszystko ówczesne w Polsce, ale nie jest symbolem Kremla. To własność narodowa. Dużo narodowego dobra, nawet kamień z kamieniołomu Snozka koło Czorsztyna jest w nim. Tylko głupcy, lubujący się w burzeniu, tego burzenia pragną.
Biznesmeni bez burzenia PKiN znajdą sobie miejsca na swoje inwestycje. Polska wielka, ponad 300.000 km kw.
Do dzieła! Przegonić ich z Warszawy na świeższe powietrze!
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone