Co wydarzyło się 10 lutego?

opublikowano: 2017-02-10 05:42
wolna licencja
poleć artykuł:
97 lat temu Józef Haller dokonał uroczystych zaślubin Polski z morzem. Chociaż Bałtyk jest raczej morzem zimnym, to ma w sobie pewien urok. Co jeszcze wydarzyło się 10 lutego? Zapraszamy na nasz poranny przegląd w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 10 lutego? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: w Kościele katolickim wspominany jest dzisiaj bł. Alojzije Stepinac – chorwacki duchowny i arcybiskup zagrzebski. Jest to jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci w najnowszej historii Chorwacji, gdyż pełnił swoją funkcję m.in. w czasie rządów ustaszy w latach 1941-1945, współpracując z odpowiedzialną za zbrodnie dyktaturą Ante Pavelicia, choć jednocześnie angażował się w pomoc prześladowanym, m.in. Żydom. Za kolaborację z Niepodległym Państwem Chorwackim został po wojnie skazany przez komunistów na karę więzienia. Został beatyfikowany w 1998 roku. Więcej o jego losach przeczytacie w artykule w naszym serwisie .
Sylwetka: 41 lat temu Stanisław Stomma z Koła Poselskiego „Znak” jako jedyny wstrzymał się w sejmowym głosowaniu nad poprawkami do Konstytucji PRL wprowadzającymi zapis o przyjaźni z ZSRR i przewodniej roli PZPR. Urodzony w 1908 roku na Litwie, z wykształcenia prawnik, po drugiej wojnie światowej był jednym z liderów środowiska „Znaku”, reprezentującego personalizm chrześcijański i pragmatyczny, choć krytyczny stosunek do PRL. Był członkiem redakcji miesięcznika „Znak” oraz „Tygodnika Powszechnego”, współzałożycielem Klubów Inteligencji Katolickiej oraz posłem na Sejm PRL w ramach licencjonowanie opozycyjnego Koła Poselskiego „Znak”. Po utrwalonym na słynnej fotografii proteście przeciw poprawkom do konstytucji został wykluczony z oficjalnej polityki, nie otrzymując szansy na udział w kolejnych wyborach. W latach 80. związany z „Solidarnością”, był senatorem i marszałkiem-seniorem Senatu I kadencji. Zmarł w 2005 roku.
Z archiwum Histmaga: 10 lutego 1939 roku zmarł papież Pius XI. Jeszcze jako arcybiskup tytularny pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce, m.in. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zapisał się w historii jako wielki przyjaciel Polaków .

Video historia: 10 lutego 1968 roku odbył się premierowy spektakl kabaretu Pod Egidą. Skupiona wokół Jana Pietrzaka grupa twórców i artystów była jednym z czołowych zespołów epoki w dziejach polskiego kabaretu, którą można spokojnie nazwać złotą – jak mówił sam Pietrzak, rzeczywistość PRL sama dostarczała tematów do żartów, a przez to, że niewiele się zmieniało, skecz był długo aktualny. My tymczasem polecamy jeden z bardziej znanych skeczów grupy, tym razem niepolityczny – Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak rozmawiają o pewnych gruzińskim studencie o imieniu Awas oraz pytającym go docencie Pitajewie.

frameborder="0" allowfullscreen>

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone