Co wydarzyło się 12 maja?

opublikowano: 2017-05-12 05:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś obchodzimy dwie rocznice związane z Józefem Piłsudskim. 91 lat temu rozpoczął się przewrót majowy, a dokładnie 9 lat później marszałek Piłsudski zmarł. Co jeszcze wydarzyło się 12 maja? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 12 maja? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznice na dziś: Dokładnie 653 lata temu Król Kazimierz III Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej; 353 lata temu w ogrodach Wersalu odbyła się premiera komedii Moliera Świętoszek; 200 lat temu w Warszawie otwarto pierwszą w kraju Giełdę Papierów Wartościowych; a 34 lata temu maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany i pobity przez funkcjonariuszy MO w wyniku czego zmarł dwa dni później w szpitalu.
Sylwetka: 12 maja 1670 roku (według obowiązującego w Saksonii kalendarza juliańskiego) w Dreźnie urodził się Fryderyk August, przyszły król Polski August II Mocny. Historia elekcji i koronacji tego władcy wyraźnie pokazuje upadek polityczny i moralny Rzeczypospolitej, a dodatkowo przedstawia dość zabawne epizody starań Sasa o polską koronę, o czym przeczytacie w naszym artykule .

VideoHistoria: Józef Piłsudski zmarł na raka wątroby w Belwederze 12 maja 1935 o godzinie 20.45. W następnych dniach odbyły się uroczystości pogrzebowe, które stały się ogromną manifestacją kultu Piłsudskiego. Prawdopodobnie były to największe tego typu uroczystości w historii Polski:

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone