Co wydarzyło się 18 kwietnia?

opublikowano: 2017-04-18 05:35
wolna licencja
poleć artykuł:
W 1922 roku Wilno świętowało przyłączenie do II Rzeczpospolitej. Co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii? Zapraszamy do naszego porannego przeglądu rocznic historycznych – w sam raz do kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 18 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Wydarzenie na dziś: 95 lata temu w Wilnie odbyły się uroczystości symbolicznie wprowadzające w życie ustawę o wcieleniu do Polski Litwy Środkowej. Do powstania tego marionetkowego państwa doszło na skutek zainscenizowanego buntu. Pozorując niesubordynację wobec Naczelnego Wodza, generał Żeligowski i podległa mu 1. Dywizja Litewsko-Białoruska zajął Wileńszczyznę. Następnie proklamował z kontrolowanego przez siebie obszaru Litwę Środkową. Niespełna dwa lata później poprosiła ona o włączenie w granice II Rzeczpospolitej. Żeligowski działał z polecenia Józefa Piłsudskiego, który chciał w ten sposób pozyskać dla Polski ziemie, mające na mocy międzynarodowych porozumień przypaść Litwie. Aneksja Wilna była główną przyczyną nienawiązania przez oba państwa stosunków dyplomatycznych. Do nawiązania wzajemnych relacji doszło ostatecznie w burzliwy sposób w 1938 roku, o czym możecie przeczytać w tekście Michała Przeperskiego.
Sylwetka: 74 lata temu zginął admirał Isoroku Yamamoto, jeden z najwybitniejszych dowódców japońskiej marynarki. W wieku 17 lat rozpoczął naukę w Akademii Morskiej w Hiroszimie. Jako młody oficer uczestniczył w bitwie pod Cuszimą – podczas starcia z Rosjanami stracił dwa palce. W 1919 roku wyjechał do USA, gdzie po trzech latach ukończył studia na Harvardzie. W 1939 roku został mianowany admirałem i głównodowodzącym japońskiej floty. Sprzeciwiał się wypowiedzeniu Stanom Zjednoczonym wojny z obawy przed ich potencjałem gospodarczym, ale w 1941 roku to on opracował plan ataku na Pearl Harbor. Zginął w czasie walk wokół Wysp Salomona, kiedy jego samolot Mitsubishi G4M został zestrzelony przez amerykańskie myśliwce dalekiego zasięgu. Więcej o admirale Yamamoto dowiecie się z tekstu Marcina Wasilewskiego.
Z archiwum Histmaga: Przyjmuje się, że 992 lat temu Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Data, miejsce i okoliczności tego wydarzenia budzą jednak wiele wątpliwości ze względu na brak dostatecznej ilości źródeł. Istnieje teoria głosząca, że Chrobrego koronował już w trakcie zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku cesarz Otton III. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście Antoniego Olbrychskiego.

Video historia: 26 lat temu odbyła się premiera komedii Deja vu w reżyserii Juliusza Machulskiego. Obraz przedstawia historię płatnego zabójcy polskiego pochodzenia, Johna Pollacka, który udaje się do Związku Sowieckiego. Mężczyzna ma za zadanie wyeliminować ukrywającego się tam zdrajcę chicagowskiej mafii. Na skutek wstrząsu traci jednak pamięć, co uniemożliwia mu wykonanie zlecenia. Film jest pastiszem amerykańskiego kina gangsterskiego i radzieckiej kinematografii. W roli głównej wystąpił Jerzy Stuhr. Poniżej fragment nawiązujący do Pancernika Potiomkina i słynnych odeskich schodów:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone