Co wydarzyło się 2 marca?

opublikowano: 2017-03-02 05:37
wolna licencja
poleć artykuł:
84 lata temu świat poznał jedną z najbardziej znanych małp świata – King Konga, którego „losy” zekranizowali Merian C. Cooper i Ernest Schoedsack. Co jeszcze wydarzyło się 2 marca? Zapraszamy do lektury naszego porannego przeglądu.
REKLAMA

Co wydarzyło się 2 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: swoje święto obchodzą dzisiaj Teksańczycy – jedna z grup mieszkańców USA posiadających wyraźną tożsamość oraz tradycje. Texas Independence Day upamiętnia powstanie (dokładnie 181 lat temu) Republiki Teksasu, która narodziła się w wyniku buntu osiadłych na tych terenach Amerykanów przeciw władzy Meksyku. Zwycięska wojna pozwoliła na stworzenie autonomicznego państwa, które przetrwało do 1845 roku, kiedy to Teksas stał się 28. stanem USA. Do dziś jednak wśród Teksańczyków wyraźne jest dążenie do niezależności, objawiające się m.in. nieufnością wobec władz federalnych.
Sylwetka: 2 marca 1901 roku urodził się Stefan Korboński – prawnik, działacz ludowy, uczestnik walk o Lwów, wojny polsko-bolszewickiej i III powstania śląskiego a także kampanii wrześniowej. Od 1940 roku działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego jako reprezentant konspiracyjnego Stronnictwa Ludowego. Od 1941 roku był szefem Kierownictwa Walki Cywilnej, od 1943 roku szefem Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej, w czasie powstania warszawskiego został dyrektorem Departamentu Spraw Wewnętrznych w Delegaturze Rządu RP na Kraj. Od marca do czerwca 1945 roku był Delegatem Rządu na Kraj. Aresztowany na krótko w czerwcu 1945 roku, do 1947 roku był politykiem PSL, wybranym na posła Sejmu Ustawodawczego. Po ucieczce Stanisława Mikołajczyka uciekł wraz z żoną Zofią na Zachód. Był aktywnym politykiem emigracyjnym oraz autorem prac poświęconych okupacji i Polskiemu Państwu Podziemnemu. Zmarł 23 kwietnia 1989 roku.
Z archiwum Histmaga: 141 lat temu urodził się Eugenio Pacelli, znany powszechnie jako papież Pius XII (1939-1958). Jego pontyfikat, przypadający na okres drugiej wojny światowej oraz pierwszych lat zimnej wojny, budzi wiele sporów, m.in. o stosunek do totalitaryzmów a także reakcję na Zagładę Żydów. Czy jednak Pius XII mógł zrobić dla Żydów więcej?

Muzyka z Histmag.org: 2 marca 1931 roku urodził się Michaił Gorbaczow – polityk komunistyczny, ostatni sekretarz KPZR i prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nazywany powszechnie „grabarzem Związku Radzieckiego”. W historii zapisał się jako autor prób reform komunistycznego imperium, słynnej pieriestrojki (przebudowy) i głasnosti (jawności), oraz inicjator zakończenia napięcia zimnowojennego. Przy tej okazji warto przypomnieć... polską piosenkę o Gorbaczowie. W 1988 roku utwór „Wieje wiosna od wschodu”, w obecności Gorbaczowa i Wojciecha Jaruzelskiego, wykonał Andrzej Rosiewicz. Piosenka, będąca pochwałą pierestrojki (tytułowej „wiosny ze wschodu”), poprzez zwrot „Michaił, Michaił” była wprost skierowana do Gorbaczowa. Ciekawy jest polski kontekst utworu – Rosiewicz dawał do zrozumienia, że oczekiwana jest wreszcie reforma PRL, jednocześnie zaś wpisywał się swoją piosenką w politykę liberalizacji PRL w latach 1986-1989, będącej ostatnią próbą ratowania systemu komunistycznego:

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone