Co wydarzyło się 30 listopada?

opublikowano: 2016-11-30 07:41
wolna licencja
poleć artykuł:
186 lat temu mieszkańcy Warszawy obudzili się w nowej rzeczywistości – poprzedniej nocy spiskowcy i podchorążowie wraz z ludnością cywilną rozpoczęli powstanie przeciw Rosjanom, które wkrótce przerodzi się w regularną wojnę, a do historii przejdzie jako „listopadowe”. Co jeszcze wydarzyło się 30 listopada? Polecamy nasze zestawienie w sam raz jako dodatek do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 30 listopada? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: ostatni dzień listopada to na całym świecie dzień akcji „Cities for Life”, upamiętniającej pierwsze nie świecie zniesienie kary śmierci, które dokonało się 30 listopada 1786 roku w Wielkim Księstwie Toskanii. Na Filipinach zaś to Dzień Andrésa Bonifacio, bojownika o niepodległość tego państwa z końca XIX wieku. Czym się on zasłużył? Przeczytacie o tym w naszym artykule o filipińskich bohaterach narodowych .
Sylwetka: 56 lat temu zmarł gen. Antoni Chruściel. W czasie wojny oficer wojsk austriackich, w II RP ukończył Wyższą Szkołę Wojenną, a we wrześniu 1939 r. był dowódcą 82. Syberyjskiego Pułku Strzelców im. Tadeusza Kościuszki. Nie trafił do obozu jenieckiego i zaangażował się w działalność ZWZ-AK. Od 1941 r. dowodził okręgiem warszawskim (miejskim) podziemnej armii. Z racji tej funkcji był jednym z głównych autorów i realizatorów planu powstania warszawskiego. Z tego powodu jego postać budzi liczne kontrowersje, zarzuca mu się m.in. postawę „jastrzębia”, przekazanie błędnych informacji o pojawieniu się na przedmieściach Warszawy radzieckich czołgów oraz błędy w dowodzeniu powstańcami. Po wojnie na emigracji, od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie. W 2004 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski.
Z archiwum Histmaga: 30 listopada 1938 roku zabity został Corneliu Zelea Codreanu, przywódca rumuńskiego nacjonalistyczno-faszystowskiego Legionu Michała Archanioła i Żelaznej Gwardii. Śmierć poniósł, wraz z kilkunastoma towarzyszami, z rąk rumuńskich żandarmów. Kim był Codreanu i na czym opierała się ideologia jego formacji politycznej? Przypominamy tekst Michała Gadzińskiego .

Video historia: 30 listopada 1988 roku odbyła się telewizyjna debata pomiędzy przywódcą NSZZ „Solidarność” Lechem Wałęsą a przewodniczącym OPZZ Alfredem Miodowiczem. Dyskusja, zainicjowana całkowicie samodzielnie przez pewnego siebie szefa prorządowych związków zawodowych, miała na celu skompromitowanie Wałęsy w napiętym okresie politycznych rozmów prowadzących do Okrągłego Stołu. Jak się jednak okazało, to elektryk z Gdańska był do niej lepiej przygotowany, pokazując, że to on jest prawdziwym politycznym liderem. Jak wyglądała ta debata? Zobaczmy:

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone