Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej - konferencja w Białymstoku

opublikowano: 2015-09-25 12:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od dzisiaj do 27 września 2015 r. w Białymstoku odbywa się  III Międzynarodowa Konferencja Naukowa  „Nasze – obce – wspólne dziedzictwo kulturowe. Dialog kultury z naturą”. Na konferencję zapraszają Sekcja Antropologii Historycznej Studenckiego Koła Naukowego Historyków oraz Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku. Wydarzenie pod patronatem Histmag.org.
REKLAMA

Celem konferencji jest zaprezentowanie badań nad dziedzictwem kulturowym Europy Środkowo-Wschodniej oraz nawiązanie współpracy naukowej w tym zakresie między studentami i doktorantami z uniwersytetów z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Europy Zachodniej. Podlasie znajduje się od wieków na obszarze pogranicznym, gdzie doskonale uzewnętrzniany jest wielokulturowy charakter regionu, a szczególnie jego dziedzictwa kulturowego. Wynikają z tego pewne niejasności oraz podziały w klasyfikowaniu na „nasze” i „obce”. Należy, więc zastanowić się nad sposobami rozwiązania, wydawać by się mogło, prostego równania: Nasze + obce = wspólne. - informują organizatorzy.

Chcielibyśmy, aby w tym roku poruszone zostały tematy wieloaspektowych relacji kultury i natury, w tym wpływu kultury na naturę, a także przyczyn powstawania dualizmów tj. kultura/natura. W tym względzie przez kulturę rozumiemy „zbiór wszystkich działań człowieka, które są immamentnie związane z naszym gatunkiem w czasie i przestrzeni”. Przedmiotem refleksji będą także powody współczesnego zwrotu biologicznego w dociekaniach nad człowiekiem, społeczeństwem i szeroko pojętą kulturą. Mamy nadzieję, że za sprawą transdyscyplinarnego charakteru spotkania uda się zarysować pewne wzorce działań, a konferencja zainspiruje do stworzenia prac naukowych na tematy w obrębie, których toczyć będą się obrady.

Szczegółowa tematyka wystąpień porusza takie aspekty jak:

  • Natura jako źródło inspiracji artystycznych
  • Natura w historii gospodarczej i osadniczej
  • Natura w konfliktach militarnych
  • Natura w kulturze tradycyjnej Europy Środkowo -Wschodniej
  • Naturalne zagrożenia dziedzictwa kulturowego
  • Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a zintegrowana ochrona konserwatorska
  • Stan oraz nowe propozycje badań nad dialogiem kultury z naturą
  • Ludzki wymiar natury
  • Zagrożenia środowiska wynikające z działalności człowieka

Konferencja ma charakter otwarty, więc wraz z organizatorami zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Program konferencji można pobrać stąd.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone