Heinrich Himmler: 10 faktów z życia

opublikowano: 2015-10-07 12:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Heinrich Himmler, jeden z czołowych nazistów i bliski współpracownik Hitlera, urodził się 7 października 1900 roku w Monachium. Swoje życie zakończył 45 lat później, w wyniku połknięcia trucizny, 23 maja 1945 roku w Lüneburgu.
REKLAMA
  • Heinrich Himmler swoje imię otrzymał najprawdopodobniej po ojcu chrzestnym, którym był książę Heinrich Wittelsbach.
  • W młodości interesował się hodowlą oraz inżynierią genetyczną, które to zgłębiał podczas studiów rolniczych na monachijskiej politechnice.
  • Mógłby być nazwany fanem zakonu krzyżackiego – jego historia fascynowała go tak bardzo, że nazwał jeden z batalionów SS (SS-Panzen Battalion 11.) imieniem wielkiego mistrza zakonu Hermana von Salzy.
Heinrich Himmler odwiedza obóz koncentracyjny w Dachau (fot. Friedrich Franz Bauer, ze zbiorów Bundesarchiv, Bild 152-11-12, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy).
  • O mały włos zostałby farmerem – w 1928 roku, wraz z pierwszą żoną (w sumie miał dwie) zakupił ziemię w Waldrudering, gdzie postanowił założyć farmę drobiu. Przedsięwzięcie nie odniosło sukcesu, ponieważ kury Himmlera nie chciały się nieść.
  • Czasami w tworzeniu SS wzorował się na zakonie jezuitów – z tego też powodu Adolf Hitler mawiał o nim „mój Ignacy Loyola”, zaś innym razem nazywał go „lojalny Heinrich”, przynajmniej do czasu próby Himmlera nawiązania pokojowych rozmów z aliantami.
  • Został sportretowany w Dziennikach Goebbelsa jako mały, dzielny mężczyzna. Dobroduszny, ale chyba także chwiejny. Himmler liczą 174 centymetry wzrostu i tak był wyższy od Goebbelsa, który mierzył zaledwie 165 centymetrów! Nawiasem mówiąc, do SS przyjmowano od 173 centymetrów wzrostu.
  • Jako środka motywacji do walki do samego końca wśród wysokiej rangi nazistów posłużył się wiedzą... o eksterminacji narodu żydowskiego. Zrobił to na spotkaniu 6 października 1943 roku w Poznaniu. Świadomość zła popełnianego przez władze miała wzbudzić w elicie nazistowskiej poczucie współodpowiedzialności, ale i lęku przed zwycięstwem aliantów. Przemówienie Himmler zakończył słowami: Teraz już o tym wiecie.
  • Dał się też poznać jako... wydawca – w 1934 roku otworzył swoje wydawnictwo. Jaka była tematyka wydawanych publikacji? Oczywiście rasistowska.
  • W 1938 roku wysłał ekspedycję naukową do Tybetu, gdzie pośród starych tybetańskich tekstów i wymiarów czaszek miejscowych poszukiwano śladów ludów aryjskich.
  • Dostarczył ampułkę z trucizną dla Adolfa Hitlera. Ten, utraciwszy do niego zaufanie, kazał przetestować ją na swoim owczarku niemieckim Blondi, a następnie sam ją zażył.

Heinrich Himmler – czytaj więcej:

Na podstawie:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dominika Krawczyk
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowana historią XX wieku, z której szczególnie lubi I i II wojnę światową oraz dwudziestolecie. Kocha czytać książki.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone