Przegląd imprez historycznych (27.08.2015)

opublikowano: 2015-08-27 13:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Gdańsku, w Warszawie, w Chwarszczanach, w Łodzi i w Krakowie.
REKLAMA

Zrozumieć Sierpień w Gdańsku

W dniach 14–31 sierpnia odbywają się finały organizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności inicjatywy Zrozumieć Sierpień.

Zrozumieć Sierpień to zrozumieć strategię i siłę strajkujących, przyjrzeć się ich determinacji i wspólnocie, podziwiać niezłomność. Dziś siłę solidarności przekuwamy na działania obywatelskie służące dobru wspólnemu. Ta akcja to obywatelskie obchody Sierpnia ’80 - informują organizatorzy. - Budowanie mebli ogrodowych, które będą służyć wspólnocie sąsiedzkiej, powołanie do życia teatru Stocznia i jego pierwsza premiera, zainicjowanie Banku Czasu, pikniki rodzinne, wspólne pieczenie ciast, akcje sportowe, warsztaty, zwiedzanie z przewodnikami – to tylko niektóre z inicjatyw w ramach tegorocznego projektu Zrozumieć Sierpień. Finały odbędą się pomiędzy 14 a 31 sierpnia w gdańskich dzielnicach.

Inicjatywa Zrozumieć Sierpień trwa już od 5 lat.

Więcej informacji i dokładny program wydarzenia na stronie ECS

Warszawa Singera

W dniach 22 - 30 sierpnia, jak co roku w Warszawie odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Uczęstnicy mogą spodziewać się licznych atrakcji, takich jak koncerty, spektakle, spotkania, debaty, pokazy filmowe, warsztaty dla dużych i małych, spacery i instalacje artystyczne.

W ostatnim tygodniu sierpnia bieżącego roku kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie! Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest świętem wspólnego, polsko–żydowskiego dziedzictwa i stanowi okazję do nadrobienia tego, co stolica straciła w wyniku II wojny światowej. Dzięki bogatemu programowi obfitującemu w występy wybitnych artystów z Polski i zagranicy, Warszawa ponownie stanie się tyglem kultur. Podobnie jak w zeszłym roku organizację wydarzeń festiwalowych planujemy nie tylko w Warszawie, ale także w miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji i dokładny program na stronie wydarzenia na Facebooku i na oficjalnej stronie festiwalu.

"Quartschen 1433", czyli oblężenie Chwarszczan

W dniach 28-30 sierpnia w Chwarszczanach odbędzie się inscenizacja bitwy z 1433 roku. Oprócz samej inscenizacji w programie znalazło się miejsce dla konferencji naukowej dotyczącej Zakonów Rycerskich na Ziemiach Pogranicza, licznych turniejów i warsztatów rzemieślniczych.

Jest rok 1433. Minęły zaledwie 23 lata od pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem. Zakon po początkowej klęsce odzyskał większość utraconych zamków i rozbudował swoje siły. W małej komandorii joannitów w Chwarszczanach zatrzymał się oddział Husytów wspieranych przez rycerstwo wielkopolskie wracających z wyprawy łupieżczej po Nowej Marchii oraz rodzimych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Nie zdają sobie sprawy, że nadciąga przeciwko nim oddział wojsk krzyżackich pod dowództwem wójta krzyżackiego Henryka von Rabenstein który w odwecie za pomoc jaką joannici udzielili polakom i husytom postanowił zemścić się. I tu zaczyna się nasza historia … - wprowadzają w wydarzenia organizatorzy. - Na turystów czeka wiel atrakcji, m.in: prelekcje naukowe na temat średniowiecza, wioska średniowieczna (ponad 200 uczestników) z Polski, Czech i Niemiec, średniowieczne warsztaty rzemieślnicze (ok. 30 rzemieślników), teatr średniowieczny, koncerty muzyki dawnej, walki pieszego rycerstwa, turnieje konne, pokaz Fire Show wraz z pokazem tańca i oczywiście inscenizacja samej bitwy z 1433 roku.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładny program można znaleźć na stronie wydarzenia i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Spacer po cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie

W sobotę 29 sierpnia o godz. 11:00 „ABC Warszawy” zaprasza na spacer po jednym z najpiękniejszych warszawskich cmentarzy, czyli cm. Ewangelicko-Reformowanym. Zbiórka za bramą na Żytniej 42.

Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in.: kto był polskim Stevem Jobsem, kto nauczył warszawiaków higieny, jaki kompleks miała Anna German, gdzie jest najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu, która artystka nie chciała zakładać butów na obcasie, która artystka szpiegowała Niemców, czyj pogrzeb stał się także wielką manifestacją patriotyczną i na czyim grobie stoi anioł z kotwicą? - zachęcają organizatorzy.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej

Spacer organizowany jest na zasadzie uznaniowego napiwku na koniec trasy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Rowerem po Łodzi śladami Karla Dedeciusa

W sobotę 29 sierpnia o godz. 11:30 „Muzeum Miasta Łodzi” zaprasza na wycieczkę rowerową śladami Karla Dedeciusa. Wydarzenie w ramach projektu Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa. Zbiórka przy Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

Wybitny tłumacz Karl Dedecius urodził się niemal 95 lat temu w wielokulturowej Łodzi. Jak wyglądało wtedy miasto, w jakich miejscach spędzało się czas wolny, gdzie znajdowało gimnazjum polskie, a gdzie niemieckie? W jakie kolejne miejsca przenosiła się rodzina Dedeciusów? - pytają zachęcająco organizatorzy. - W czasie wycieczki rowerowej śladami wybitnego tłumacza odwiedzimy wybrane miejsca związane z jego biografią, a zarazem z przeszłością miasta.

Spacer poprowadzi Natalia Królikowska.

REKLAMA

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia muzeum.

Obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności” w Gdańsku

31 sierpnia br. przypada 35. rocznica Sierpnia '80 i utworzenia NSZZ „Solidarność”. W dniach 29-31 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Delegatura IPN w Bydgoszczy zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia.

Więcej informacji i dokładny program uroczystości można znaleźć na stronie IPN.

Rycerski Turniej Kwiatów w Krakowie

Muzeum Historyczne miasta Krakowa wspólnie z Krakowskim Bractwem Grodzkim oraz Kompanią Gryfitów zapraszają na pierwszy krakowski Turniej Kwiatów, który odbędzie się w dniach 29 i 30 sierpnia w Barbakanie.

Podczas dwóch dni czeka na Was wspaniałe historyczne widowisko. Będziecie świadkami przemarszu rycerskiego orszaku z Celestatu ku miejskim murom. Z rąk krakowskiego patrycjatu, rycerze przejmą klucze do Barbakanu. Dalej czekają nas rycerskie pojedynki, rodowe waśnie i pokazy sprawności, a zwycięski rycerz obdaruje wybrankę swego serca różami odebranymi pokonanym rywalom - zachęcają organizatorzy. - Natomiast wszystkie dzieci zapraszamy szczególnie w niedzielę 30 sierpnia o godz. 15.00 na konkurs „Mały Rycerz”. Dzieci, które zjawią się w Barbakanie w strojach (uzbrojeniu) rycerskich, wykonanych wg własnego pomysłu lub nabytych, zostaną ocenione przez prawdziwych rycerzy. Konkurs zakończy się pasowaniem i pochodem rycerskim.

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum.

Wokół książki „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” w Warszawie i Gdańsku

30 sierpnia w Gdańsku oraz 3 września w Warszawie odbędą się spotkania wokół najnowszej książki Anny Machcewicz pt. „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”, najnowszego wydawnictwa Europejskiego Centrum Solidarności.

Spotkanie w Gdańsku odbędzie się w niedziele 30 sierpnia o godz. 15.30 w bibliotece ECS. W spotkaniu wezmą udział Anna Machcewicz (historyczka, autorka książki), Jacek Taylor (prawnik, dawny opozycjonista, obrońca w procesach politycznych), Halina Winiarska-Kiszkis (aktorka, dawna opozycjonistka) i Jerzy Kiszkis (aktor, dawny opozycjonista). Spotkanie poprowadzi Jarosław Zalesiński.

Natomiast spotkanie w Warszawie odbędzie się w czwartek 3 września o godz. 17.30 w Przystanku Historia. Centrum edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (Marszałkowska 21/25). W spotkaniu wezmą udział Anna Machcewicz (historyczka, autorka książki), prof. Antoni Dudek, dr hab. Marcin Zaremba.Spotkanie poprowadzi Andrzej Mietkowski.

REKLAMA

Wielowątkowa pasjonująca opowieść zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały Polakom lepsze życie. To opowieść o buncie, który zmienił Polskę. Po raz pierwszy czytelnik dostaje pełną historię Wielkiego Strajku z sierpnia 1980 roku, którego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Choć rozgrywa się w określonym miejscu i czasie, nie jest to historia lokalna. Te same hasła i postulaty podjęli protestujący w Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, we Wrocławiu, na Śląsku i w dziesiątkach innych miejsc w całej Polsce. Na Gdańsk zwrócone były w tych dniach oczy świata, a podpisane w świetle kamer porozumienie, w których zmuszono władze komunistyczne do ustępstw, świętowali Polacy w najodleglejszych zakątkach kraju.

Wystawa o poznawaniu świata w Krakowie

Od 1 września Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do oddziału muzeum im. Emeryka-Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie) na otwarcie wystawy „Pątnik, podróżnik, turysta - poznawanie świata”. Wystawa potrwa do 10.01.2016 r.

Na wystawie „Pątnik, podróżnik, turysta - poznawanie świata. Z kolekcji starodruków i kartografii MNK” zaprezentujemy wybór 60 dzieł, z okresu od XV do XIX wieku. Wszystkie poświęcone są tematyce podróżniczej, z którą zapoznajemy się poprzez literaturę pamiętnikarską, historiograficzną lub geograficzną. Starym woluminom towarzyszy 19 zabytkowych map i atlasów - zapraszają organizatorzy. - Wewnętrzna potrzeba podejmowania wędrówek i dalekich podróży do dzisiaj kształtuje ludzką psychikę, umysł i buduje społeczeństwa. Odwiecznie wpisana w kondycję człowieka oraz jego pragnienie poznawania świata, znalazła swoje odbicie na kartach starych ksiąg i na dawnych mapach. Prezentowany wybór 60 dzieł, z okresu od XV do XIX wieku, obejmuje literaturę podróżniczą, pamiętnikarską, historiograficzną, geograficzną i przewodniki o charakterze turystycznym. Uzupełniają je mapy i atlasy (19), opublikowane od XVI do XX wieku.

Więcej informacji na stronie muzeum.

O „Solidarności” na konferencji w Łodzi

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza do udziału w uroczystej konferencji naukowej „Solidarność” Polaków. Dziedzictwo, dylematy, kontrowersje, która odbędzie się w środę 2 września w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 258/260.

Swój udział potwierdzili m.in. prof. Andrzej Friszke, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Antoni Dudek, prof. Jan Żaryn, prof. Leszek Olejnik, prof. Krzysztof Lesiakowski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński - informują organizatorzy.

Więcej informacji i dokładny program na stronie IPN.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone