Rafał Łatka - „Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980-1989” - recenzja i ocena

opublikowano: 2016-05-30 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Praca Rafała Łatki dowodzi, że tylko odważne, rzetelnie badania pozwolą nam poznać historię PRL. Szczególnie w materii tak delikatnej jak dzieje Kościoła katolickiego.
REKLAMA
Rafał Łatka
Tytuł: „Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980-1989”
cena:
59 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Dante
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda
Liczba stron:
558
Format:
155 x 255 mm
ISBN:
978-83-89500-22-9

Z początkiem bieżącego roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się na kolejna pozycja książkowa poświęcona dziejom relacji państwo–Kościół w okresie PRL, tym razem w dekadzie lat osiemdziesiątych XX wieku. Okres ten, przynajmniej z punktu widzenia „centrali”, wydawał się już być stosunkowo dobrze zbadany. Jednak pisana z perspektywy lokalnej książka Rafała Łatki rzuca nowe światło na szereg istotnych kwestii dotyczących polityki władz administracyjnych, bezpieki oraz aparatu partyjnego nie tylko wobec Kościoła w Krakowie. Wiele wniosków autora można odnieść pośrednio również do problematyki ogólnopolskiej.

Pokaźnych rozmiarów monografia poświęcona tematyce relacji państwo-Kościół w województwie krakowskim u schyłku PRL jest kolejną pracą autorstwa Rafała Łatki, młodego historyka z Krakowa. Łatka jest absolwentem politologii w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym samym instytucie doktoryzował się, a recenzowana praca jest uzupełnioną wersją dysertacji przygotowanej przez autora pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Dudka i obronionej pod koniec 2014 r. Oprócz zgłębiania dziejów Kościoła katolickiego w okresie PRL Łatka w pracy naukowej zajmuje się również m.in. badaniem dziejów ruchu narodowego w II RP. Zawodowo związany jest z czasopismem „Glaukopis” (członek redakcji), internetowym portalem i kwartalnikiem o proweniencji narodowej „Myśl.pl” oraz portalem „Histmag.org”. Współpracuje również z Instytutem Pamięci Narodowej i krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej, a także jest członkiem think tanku Centrum im. Władysława Grabskiego.

Wydana w tym roku monografia jest kolejną pozycją książkową w dorobku Łatki. We wcześniejszych latach zredagował lub współredagował kilka tomów studiów: „Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa w oczach SB. Wybór dokumentów”, „Polskie wizje i oceny komunizmu po 1939 r.” (wspólnie z prof. Bogdanem Szlachtą), „Stosunki państwo-Kościół w Polsce w latach 1944-2010. Studia i Materiały” oraz „Realizm polityczny”. Łatka jest również autorem artykułów publikowanych w „Zeszytach Historycznych WIN-u”, czy „Politeji”, które były poświęcone m.in. inwigilacji Kościoła przez bezpiekę, papieskim pielgrzymkom do Krakowa, czy stanowisku, jakie Kościół zajmował wobec „Solidarności”. Nie sposób nie wspomnieć również o związkach dr. Łatki z naszym portalem – jest autorem kilkudziesięciu recenzji oraz artykułów popularyzatorskich.

REKLAMA

Omawiana praca ustrukturyzowana jest w sposób chronologiczny. Składa się z obszernego wstępu, ośmiu rozdziałów i podsumowania. Ze wstępu czytelnik dowiaduje się m.in. czym na tle polskiego Kościoła wyróżniała się archidiecezja krakowska. W latach osiemdziesiątych stanowiła ona swoiste laboratorium zmian w polityce wyznaniowej, takich jak np. rezygnacja przez władze z tzw. terno, czyli opiniowania trzech kandydatów na dane biskupstwo w przypadku wyboru ks. Franciszka Macharskiego.

Rafał Łatka
Tytuł: „Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980-1989”
cena:
59 zł
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Dante
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda
Liczba stron:
558
Format:
155 x 255 mm
ISBN:
978-83-89500-22-9

Lektura pierwszego rozdziału umożliwia zapoznanie się ze strukturami aparatu partyjnego i represji, koordynującymi politykę wyznaniową na poziomie województwa krakowskiego. W rozdziale drugim autor na trzech przykładach omawia działania najczęściej podejmowane przez władze i bezpiekę wobec środowisk kościelnych – inwigilację duchownych, w tym hierarchii, utrudnienia dotyczące budownictwa sakralnego oraz szykany wymierzone w uczestników publicznych uroczystości kościelnych. Rozdział trzeci poświęcony jest karnawałowi „Solidarności”. Autor przedstawia w nim m.in. stosunek krakowskiego duchowieństwa do rodzącego się ruchu związkowego. W rozdziale czwartym omówiona jest sytuacja krakowskiego kościoła w okresie stanu wojennego. Łatka dużo miejsca poświęcił w nim działalności opozycyjnej księży, m.in. Kazimierza Jancarza i Adolfa Chojnackiego.

REKLAMA

Dwa rozdziały pracy – piąty i siódmy – poświęcone są pielgrzymkom papieża Jana Pawła II do Krakowa w latach 1983 i 1987. Łatka omawia w nich działania podejmowane przez władze w celu zdyskontowania efektów wizyt Ojca Świętego. Z kolei rozdział szósty poświęcony jest zaostrzeniu kursu w polityce wyznaniowej, co nastąpiło w 1983 r. i czego najtragiczniejszym efektem w skali kraju było zamordowanie przez funkcjonariuszy bezpieki ks. Jerzego Popiełuszki. W tym rozdziale Łatka przytacza przykłady działań „dezintegrujących” i propagandowych krakowskiej bezpieki oraz władz wobec tamtejszego duchowieństwa oraz wiernych. Ostatni, ósmy rozdział dotyka końcówki lat osiemdziesiątych i roli akuszera wolności, jaką po latach przypisano Kościołowi. Najciekawsze fragmenty tej części pracy dotyczą roli Kościoła w robotniczym proteście w Nowej Hucie wiosną 1988 r., a także bezprecedensowego wydarzenia w PRL, jakim była Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka, zorganizowana w Mistrzejowicach przez przedstawicieli krakowskiego duchowieństwa i odradzającej się opozycji.

REKLAMA

Autor zapoznał się z imponującą ilością archiwaliów. Kwerenda objęła dokumenty zgromadzone w Archiwum Akt Nowych (dokumentacja koordynującego m.in. politykę wyznaniową partii Wydziału Administracyjnego KC oraz Urzędu ds. Wyznań), zachowane archiwalia bezpieki zgromadzone w IPN (centrala, oddziały w Katowicach i Krakowie), materiały zdeponowane w Archiwum Pańśtwowym w Krakowie (w tym m.in. akta komitetu krakowskiego PZPR) oraz rzadko wykorzystywane do tej pory przez badaczy relacji państwo-kościół dokumenty zgromadzone w archiwum Prezydenta RP (w tym dokumentacja Kazimierza Barcikowskiego, jednego z głównych decydentów w zakresie polityki wyznaniowej). Źródłem wielu cennych informacji były przeprowadzone przez Łatkę wywiady z uczestnikami opisywanych wydarzeń, tak po stronie państwowej (Władysław Loranc), jak i kościelnej (ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski). Tradycyjnie niedostępne okazały się jednak oficjalne źródła kościelne (na rozmowę z autorem nie zdecydował się kardynał Macharski; Łatka nie uzyskał również dostępu do dokumentacji zgromadzonej w archiwum krakowskiej kurii dla okresu lat osiemdziesiątych). Bazę źródłową uzupełniają opublikowane archiwalia, prasa, a także liczne monografie i artykuły poświęcone różnym aspektom polityki wyznaniowej władz i roli Kościoła katolickiego w transformacji ustrojowej.

Oprócz kwestii stricte merytorycznych warte podkreślenia jest staranne przygotowanie pracy również od strony edytorskiej. Wydawnictwo zastosowało twardą okładkę i poszycie stron. Jak na typową pracę naukową przystało, książka zaopatrzona jest w przypisy oraz indeks osobowy, co znacznie ułatwia wyszukanie interesujących czytelnika informacji. Wrażenie robi liczący ponad 40 stron wykaz pozycji bibliograficznych. Wielce pomocne dla przyszłych badaczy jest również wskazanie archiwaliów wraz z dokładnymi sygnaturami dla poszczególnych repozytoriów tych dokumentów. Wreszcie, w książce znajdziemy kilkadziesiąt ilustracji związanych z omawianą tematyką.

Dzięki ogromnej pracy nad dostępnymi obecnie źródłami, pisarskiej erudycji oraz precyzyjnej argumentacji Rafałowi Łatce udało się wykreować klarowny obraz relacji państwo-Kościół w ostatniej dekadzie PRL na przykładzie województwa krakowskiego. Obraz ten z powodzeniem można jednak ekstrapolować na inne regiony, a nawet na poziom ogólnopolski, co jeszcze bardziej podnosi wartość pracy. Dostrzegło to również jury VIII edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny przyznając Łatce wyróżnienie. Praca Rafała Łatki to kolejna obowiązkowa pozycja na półce badacza relacji państwo-Kościół w PRL.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Michalski
Historyk i politolog, doktorant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na dziejach PRL, w szczególności na historii relacji państwo-Kościół oraz na funkcjonowaniu systemu bankowego Polski Ludowej. Autor książki „Działalność Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski 1980–1989”

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone