Piotr Włostowic oczami Kraszewskiego: Stara, ale nie (do końca) baśń

opublikowano: 2016-02-06 16:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Losy Piotra Włostowica znane są ze średniowiecznych dzieł historycznych ( _Roczników_ Jana Długosza, _Kroniki polsko-śląskiej_, _Kroniki wielkopolskiej_ czy _Kroniki polskiej_ Wincentego Kadłubka) oraz zaginionego poematu _Carmen Mauri_, które stanowi jeden z nielicznych przykładów polskiej epiki rycerskiej. Jak był naprawdę?
REKLAMA

Historię śląskiego możnowładcy, którego niegodziwe potraktowanie przez Władysława Wygnańca stało się przyczyną wypędzenia tego władcy, opowiedział również Józef Ignacy Kraszewski w siódmym tomie cyklu powieściowego Dzieje Polski.

Kraszewski o Piotrze Włostowicu

Składający się z 29 powieści, przybliżał historię nieistniejącego na mapach państwa polskiego od czasów przedchrześcijanskich (Stara baśń) po okres przedrozbiorowy (Saskie ostatki). Kraszewski, erudyta i historyk-amator, odchodził w nich od przygodowo-romansowego wzorca Sir Waltera Scotta (Ivanhoe), skupiając się na jak najdokładniejszym odwzorowaniu kluczowych wydarzeń historycznych. Fabuły konstruował wokół wybitnych bohaterów dziejowych – władców i władczyń, świętych, uczonych czy wojowników...

Piotr Włostowic zaprasza cystersów do Polski, obraz Jana Matejki (domena publiczna)

Jednym z nich był Piotr Włostowic (znany też jako Włast lub Włost) ze śląskiego rodu Łabędziów, żyjący na przełomie XI i XII wieku możnowładca, związany najpierw z Bolesławem Krzywoustym, a potem z jego najstarszym synem, Władysławem. Według wspomnianej Pieśni Maura – pochodzącego z drugiej połowy dwunastego stulecia poematu rycerskiego autorstwa benedyktyńskiego zakonnika z wrocławskiego klasztoru św. Wincentego - miał czuwać nad wypełnieniem ostatniej woli Krzywoustego (poddaje się w wątpliwość historyczność takiej decyzji). Gdy Władysław – za radą żony – usiłował wbrew testamentowi ojca przejąć całkowitą kontrolę nad państwem, wstawiał się za pokrzywdzonymi w takim układzie młodszymi braćmi księcia. Ostatecznie na skutek intrygi księżnej popadł w niełaskę – został uwięziony i okaleczony; pozbawiono go wzroku oraz języka, którym miał oskarżyć żonę Władysława o wiarołomstwo. Czyn księcia nie przysporzył mu popularności wśród popierających możnych, którzy – podburzeni przez wiernego sługę Piotra, Rogera - wystąpili przeciwko władcy, a wsparci przez siły juniorów doprowadzili do upadku jego oraz znienawidzonej księżnej. Skrzywdzony komes odzyskał natomiast zagrabione dobra i urząd.

Kraszewski, który w monografii Wizerunki książąt i królów polskich utyskiwał na brak zainteresowania posiadającą olbrzymi potencjał narracyjny tragedią Własta, spożytkował ją w wydanej w 1878 roku powieści Historia prawdziwa o Petrku Właście palatynie, którgo zwano Duninem. Centralnym punktem uczynił podstępne uwięzienie rycerza i jego dworu przez sługę i kochanka żony Władysława, Niemca Dobka. Inaczej niż w średniowiecznych przekazach potraktował motyw umęczenia i cudownego uzdrowienia Piotra. W powieściowej fikcji katem jest dawny podwładny Włostowica, który tylko pozoruje zadawanie oślepienie, a język kaleczy (tradycja średniowieczna wskazywała raczej na nieudolność oprawcy, a nie celowe ratowanie starego pana).

REKLAMA
Wydanie powieści z 1878 r. (domena publiczna)

Autor Starej baśni wykorzystał również sensacyjny motyw porwania księcia ruskiego Wołodara Rościsławicza i dostarczenia go walczącemu z nim Krzywoustemu jako więźnia (jest to najstarsza część legendy Piotra, występująca po raz pierwszy w Kronice Kadłubka, która stanowi pierwsze polskie źródło do dziejów komesa). Śmiały czyn dokonany został po złożeniu przez Własta przysięgi wierności nowemu panu (w łaski Wołodara wkradł się oskarżając Bolesława o tyranię), gdy porwany przebywał z Piotrem na łowach (inna wersja mówiła o uczcie). Kościół wymógł więc na palatynie zadośćuczynienie za zdradę, poprzez działalność fundacyjną. Podawana często liczba siedemdziesięciu siedmiu miejsc kultu uznawana jest za przesadzoną i symboliczną, jednak nie zaprzecza się, że była ona znaczna, tym bardziej, że fundacja oznaczała w średniowieczu nie tylko budowanie od podstaw, ale i przekazywanie datków świątyni już istniejącej. Warto wspomnieć, że jednym z ufundowanych przybytków był właśnie klasztor św. Wincentego, do którego możnowładca miał szczególne nabożeństwo. Powieściowy Piotr nie skąpi grosza, a cierpiąc w niewoli u Dobka godzi się na doznawane upokorzenia, w których dostrzega karę za swój postępek. Warto tu wspomnieć, że autor Kroniki wielkopolskiej zrobił z Piotra dwóch różnych bohaterów – Wołodara porwał Włostowic, zaś oślepionym, pokrzywdzonym i cudownie uleczonym był niejaki Piotr z Dacji, czyli Danii (tak wyjaśniano przydomek Dunin – Długosz utrzymywał potem, że cudzoziemski rycerz tak dobrze opanował język polski, że uchodził za tubylca), a pokuta fundatorska dotyczyła zagarnięcia skarbu zmarłego króla duńskiego, po który wyprawił się przez morze wraz z Krzywoustym (Adam Naruszewicz przyrównywał ten motyw do mitu o wyprawie Jazona i Argonautów).

Sympatyczny, dzielny i lubiany przez ludzi Włast stanowi przeciwieństwo czarnych charakterów – Władysława i jego żony Agnieszki Babenberg, przyrodniej siostry króla Niemiec Konrada III Hohenstaufa. O ile Władysław to pozwalający sobą kierować gnuśnik i nieudacznik, o tyle Agnieszka jawi się jako prawdziwa Lady Makbet, równie makiaweliczna, manipulatorska i żądna władzy co szekspirowska heroina. Kraszewski dał tu wyraz charakterystyczemu dla całego cyklu nastawienia antygermańskiego – większość występujących w poszczególnych tomach Niemców i Niemek to osoby działające na szkodę państwa polskiego, osłabiające i podkopujące władzę. Pisarz krytykował także możnowładztwo – świeckie i duchowne – jednak portret powieściowego Włostowica wypada nader pozytywnie.

Jako pozytywny bohater ukazany został również Marek Jaksa z rodu Gryfitów (identyfikowany z Jaksą z Kopanicy), rycerz krucjatowy, który z Palestyny powrócił z członkami rezydującego w Miechowie zakonu bożogrobców (wzmiankę o tym fakcie zamieścił Kraszewski na końcu utworu). Właśnie z perspektywy młodego wojownika poznajemy historię Własta, który pojawia się stosunkowo późno. Jaksa jest bohaterem wątku romansowego – podporządkowanego historycznemu, przedstawiającemu dążenia Wygnańca do przejęcia władzy absolutnej – nie ustępującym Zbyszkowi z Krzyżaków czy Wilfrydowi Ivanhoe.

Oślepienie Piotra Włostowica, obrazek z XIX w. (domena publiczna)

Od strony literackiej zarzucono Kraszewskiemu zbytnie trzymanie się XVI-wiecznej Kroniki o Piotrze Właście (Cronica Petri), którą w 1865 roku ogłosił August Mosbach, a na podstawie której zrekonstruowano zachowaną fragmentarycznie Carmen Mauri. Zdaniem Mariana Plezi (wyrażonym w pracy Palatyn Piotr Włostowicz. Sylwetka z dziejów Śląska w XII wieku) Historia prawdziwa byłaby tylko rozprowadzeniem tej historiograficznej narracji. Ocena taka nie wydaje się do końca słuszna. Kraszewski pracował z wieloma źródłami, starając się być wiernym przekazom średniowiecznym i jednocześnie stworzyć interesującą dla współczesnego czytelnika opowieść.

Czy się to udało? Zachęcam do lektury – zarówno tej powieści, jak i pozostałych dwudziestu ośmiu.

Bibliografia:

  • Stanisław Bieniek, Piotr Włostowic. Postać z dziejów średniowiecznego Śląska, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1965.
  • Wincenty Danek, Powieści historyczne J.I. Kraszewskiego, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1966.
  • Wiktor Hahn, Wstęp [do:] Józef Ignacy Kraszewski, Historia prawdziwa o Petrku Właście, palatynie, którego zwano Duninem. Opowiadanie historyczne z XII wieku, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, oprac. W. Hahn, wyd. IV, Warszawa 1956
  • Józef Ignacy Kraszewski, Historia prawdziwa o Petrku Właście, palatynie, którego zwano Duninem. Opowiadanie historyczne z XII wieku, oprac. W. Hahn, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, wyd. IV, Warszawa 1956.
  • Józef Ignacy Kraszewski, Władysław II. [w:] Wizerunki książąt i królów polskich, Oficyna Cracovia, Kraków 1990 [reprint wydania: Gebethner i Wolff, Warszawa 1888].
  • Teresa Michałowska, Średniowiecze, Wydawnictwo Naukowe PWN, wyd. III Warszawa 1997, s. 145-149.
  • Marian Plezia, Palatyn Piotr Włostowicz. Sylwetka z dziejów Śląska w XII wieku, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1947.
  • Marian Plezia, Wstęp [do:] Cronica Petri comitis Poloniae wraz z tzw. Carmen Mauri, oprac. M. Plezia, MPH seria II tom III, wydawnictwa Komisji Historycznej nr 90, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1951.

Redakcja: Antoni Olbrychski

Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-22-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Gaździcki
Doktorant związany z Katedrą Historii Literatury Staropolskiej WP UJ. Jego zainteresowania naukowe dotyczą m.in. recepcji Antyku i Średniowiecza w literaturze i kulturze. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą mediewalizmowi w powieściach historycznych J.I. Kraszewskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone