Szymon Nowak – „Bitwy Wyklętych” – recenzja i ocena

opublikowano: 2016-03-15 18:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzieje podziemia niepodległościowego w Polsce są wyjątkowo zakłamane. Przez lata komunistycznej indoktrynacji bohaterowie zamienili się w bandytów, a oprawcy w piewców porządku. Dzięki książkom takim jak ta, sytuacja może się jednak zmienić.
REKLAMA
Szymon Nowak
„Bitwy Wyklętych”
cena:
44,90 zł
Wydawca:
Fronda
Okładka:
twarda
Liczba stron:
520
EAN:
9788380790346

Nie jest to pierwsza publikacja Szymona Nowaka jaka pojawiła się na polskim rynku wydawniczym – znamy go choćby z książek „Oddziały Wyklętych” czy „Dziewczyny Wyklęte”. Jak widać temat żołnierzy podziemia niepodległościowego jest mu bliski i dobrze znany. Trzeba przyznać, że autor umiejętnie łączy źródłową wiedzę historyczną z elementami narracji beletrystycznej. Jest to może dość ryzykowny sposób popularyzacji historii, ale przyznam że mnie przekonuje. Co więcej, o ile poprzednie książki Nowaka wydawały mi się poprawne, o tyle nowa zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie.

Nowa publikacja Nowaka poświęcona jest bitwom stoczonym przez żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w ciągu lat 1944-1946. Ich przeciwnikiem nie byli Niemcy, ale Sowieci oraz zorganizowane i wyposażone przez nich polskie oddziały. Czytelnik ma okazję zapoznać się w sumie z piętnastoma bardzo różnymi starciami. Znajdzie się tam miejsce na dynamiczny opis prowadzonej walki – szturmy, brawurowe ataki, heroiczne obrony. Ale walka jest jedynie pretekstem do tego, by o wyklętych powiedzieć coś więcej. Przy tej okazji poznajemy ich motywacje, rozterki, a także słabości. Wszystkie wywody oparte są na źródłach historycznych, dzięki czemu elementy przygodowe – jeżeli wolno je tak nazwać – znakomicie równoważą się z fragmentami stricte historycznymi, np. rysami biograficznymi bohaterów.

Autor od pierwszych stron nie pozostawia żadnych wątpliwości – Żołnierze Wyklęci byli bohaterami. Nie wchodzi w rolę historyka krytycznego, przepełnionego wątpliwościami i często z pogardą patrzącego na ofiarę Wyklętych. Zamiast tego stawia na odmalowanie tragedii jaka dotknęła Polaków zmuszonych do beznadziejnej walki o własną wolność. Myliłby się jednak ten, że nie pozostawia to miejsca na stawianie trudnych i bolesnych pytań. Te nasuwają się bowiem same.

REKLAMA

W książce Nowaka bardzo dobrze widać jak różni ludzie znaleźli się w szeregach Żołnierzy Wyklętych. Znajdziemy tam cichociemnego, żołnierza AK mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” bohatersko poległego pod Surkontami, kpt. Antoniego Hedę „Szarego” z Delegatury Sił Zbrojnych wsławionego rozbiciem sowieckiego więzienia w Kielcach, czy kontrowersyjnego żołnierza Narodowego Związku Wojskowego kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Łączyło ich umiłowanie wolności i wielka odwaga w obliczu przeważających sił wroga, a także – brak happy endu w ich historiach.

Tragedie obecne są na kartach książki Nowaka w różnej formie. Z jednej strony mają one charakter osobisty, gdy giną towarzysze walki, a dowódcy nie są w stanie ocalić swoich żołnierzy od śmierci. Z drugiej strony Wyklęci, pochwyceni przez komunistów, są bestialsko torturowani, po czym mordowani w ubeckich kazamatach. Bywa też, że widzimy próby układania sobie życia przez niektórych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy ocaleli z piekła zgotowanego im przez Sowietów. Czy są one udane? Tego najlepiej dowiemy się z historii Pawła Jasienicy – porucznik „Nowina” – którego jeszcze w wiele lat później szpiegowała nawet własna żona. Na tym tle pojawia się jednak wyraźna nadzieja. Widoczna jest ona wszędzie tam, gdzie Nowak wspomina o ekshumacjach, prowadzonych w ostatnich latach coraz intensywniej w całej Polsce, które przyczyniły się do odnalezienia zapomnianych grobów wielu bohaterów polskiego podziemia, których komuniści pragnęli wymazać z kart historii.

Książka Nowaka przypadnie do gustu przede wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Żołnierzami Wyklętymi. Bardziej zaawansowani mogą uznać, że przedstawione fakty są zbyt oczywiste.Tym ostatnim pozostanie jednak docenienie dramatyzmu opisywanych wydarzeń i pisarskiej sprawności Nowaka. Książce wystawiam bardzo dobrą notę – jestem przekonany, że jest to nie tylko pozycja wciągająca i dobrze napisana, ale również bardzo pożyteczna.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Lasota
Historyk, pasjonat rekonstrukcji historycznej. Pasjonuje się dziejami starożytności, wojskowością i chrześcijańską myślą polityczną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone