Tagi: Redakcyjne, Historia polityczna, Historia wojskowości, 1945-1989, Polska
Pierwsza publikacja: 2016-03-01 09:05, aktualizacja: 2019-03-01 07:05
Licencja: wolna licencja
Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć
Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!
Żołnierze Niezłomni - upamiętnienie
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czy i jak należy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych? Czy święto państwowe ma w tym wypadku sens? Czym jest warszawska „Łączka” czyli kwatera Ł na warszawskich Powązkach? I jak odnajdowani tam Żołnierze odzyskują należną im pamięć? O tym przeczytacie w poniższych tekstach.
Sylwetki Niezłomnych – „Łupaszko”, Pilecki, „Inka” i inni
Kim byli poszczególni Żołnierze Wyklęci? Kim był „Łupaszko”, „Inka” i inni? Jaka jest historia Witolda Pileckiego i czy jego także należy zaliczać do grona Wyklętych? Jakich innych polskich partyzantów wato znać? O tym wszystkim piszemy w poniższych tekstach.
Powojenne podziemie niepodległościowe - historia walki i represje
Koniec II Wojny Światowej nie dla wszystkich Polaków był końcem walki o wolną Polskę. Jaka jest historia tej walki i komunistycznych represji? Czym była organizacja „Niepodległość”? Gdzie głównie walczyli Żołnierze Wyklęci? Jaka jest historia ważnych akcji powojennego podziemia? Jakie represje spotykały samych Wyklętych i pomagających im mieszkańcom Polski? Przeczytasz o tym w poniższych tekstach.
Wokół pamięci o Żołnierzach Wyklętych
O Żołnierzy Wyklętych wciąż trwa spór. Czy należy ich upamiętnić? Czy samo pojęcie jest właściwe i nie obejmuje także zwykłych bandytów? Jakie kontrowersje związane są z działalnością Żołnierzy Wyklętych? Skąd wzięła się ich popularność? Rozważania na te tematy znajdziesz w poniższych tekstach.
„Żołnierze Wyklęci” w kulturze i popkulturze - wystawy, filmy, muzyka, gry
Jak wyklęci trafili do kultury i kultury popularnej? Czy panuje swoista moda na Żołnierzy Wyklętych? Jakie wystawy, filmy, muzykę i gry o tematyce związanej z Żołnierzami Niezłomnymi warto znać, a jakich unikać. O tym piszemy w poniższych tekstach.
Estońscy Żołnierze Wyklęci
Antysowiecki ruch oporu działał nie tylko w Polsce. Z Sowietami walczyli także między innymi Leśni Bracia w państwach bałtyckich. Jak wyglądała ich walka? Czy można ich nazwać bałtyckimi żołnierzami wyklętymi? Kim był August Sabbe. Tego wszystkiego dowiesz czytając poniższe artykuły.
Archiwalne odkrycia i wydarzenia związane z Żołnierzami Wyklętymi
W naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o najnowszych odkryciach i wydarzeniach związanych z wyklętymi, wśród których można wymienić wyniki identyfikacji kolejnych ciał z warszawskiej kwatery „Ł”, czy różne inicjatywy związane z upamiętnieniem Wyklętych, o których tu przeczytasz.
Warto przeczytać!
Te książki warto przeczytać, żeby dowiedzieć się więcej na temat Żołnierzy Wyklętych ich historii i pozostałej po nich pamięci.