Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

opublikowano: 2016-03-01 09:05— aktualizowano: 2024-03-01 06:00
wolna licencja
poleć artykuł:
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Ale kim byli Żołnierze Wyklęci? Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna i inni? W naszych artykułach przybliżamy ich sylwetki, przypominamy historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową, a także zastanawiamy się nad tym, jak Żołnierze Niezłomni są współcześnie upamiętniani.
REKLAMA

Powojenne podziemie niepodległościowe - historia walki i represje

Koniec II Wojny Światowej nie dla wszystkich Polaków był końcem walki o wolną Polskę. Jaka jest historia tej walki i komunistycznych represji? Czym była organizacja „Niepodległość”? Gdzie głównie walczyli Żołnierze Wyklęci? Jaka jest historia ważnych akcji powojennego podziemia? Jakie represje spotykały samych Wyklętych i pomagających im mieszkańcom Polski? Przeczytasz o tym w poniższych tekstach.

Sylwetki Niezłomnych – „Łupaszko”, Pilecki, „Inka” i inni

Kim byli poszczególni Żołnierze Wyklęci? Kim był „Łupaszko”, „Inka” i inni? Jaka jest historia Witolda Pileckiego i czy jego także należy zaliczać do grona Wyklętych? Jakich innych polskich partyzantów wato znać? O tym wszystkim piszemy w poniższych tekstach.

Żołnierze Niezłomni - upamiętnienie

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czy i jak należy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych? Czy święto państwowe ma w tym wypadku sens? Czym jest warszawska „Łączka” czyli kwatera Ł na warszawskich Powązkach? I jak odnajdowani tam Żołnierze odzyskują należną im pamięć? O tym przeczytacie w poniższych tekstach.

Wokół pamięci o Żołnierzach Wyklętych

O Żołnierzy Wyklętych wciąż trwa spór. Czy należy ich upamiętnić? Czy samo pojęcie jest właściwe i nie obejmuje także zwykłych bandytów? Jakie kontrowersje związane są z działalnością Żołnierzy Wyklętych? Skąd wzięła się ich popularność? Rozważania na te tematy znajdziesz w poniższych tekstach.

Estońscy Żołnierze Wyklęci

Antysowiecki ruch oporu działał nie tylko w Polsce. Z Sowietami walczyli także między innymi Leśni Bracia w państwach bałtyckich. Jak wyglądała ich walka? Czy można ich nazwać bałtyckimi żołnierzami wyklętymi? Kim był August Sabbe. Tego wszystkiego dowiesz czytając poniższe artykuły.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone