Zapowiedzi imprez historycznych (26.05.2016)

opublikowano: 2016-05-25 18:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Poznaniu, Łabiszynie, Krakowie i Warszawie!
REKLAMA

Nadesłane na Histmag24 : Dziedzictwo 966: Wspólnota - spotkanie w Poznaniu

Brama Poznania zaprasza w dniach 27 do 29 maja na wydarzenie Dziedzictwo 966: Wspólnota. Wydarzenie pod patronatem portalu Histmag.org.

We wspólnocie swoje źródło ma historia i dziedzictwo. We wspólnocie się wszystko zaczyna. Tworzymy ją, by poczuć, że nie jesteśmy sami w swoich zmaganiach, że możemy liczyć na wspólnotę, która pomoże nam się uporać z przeciwnościami losu. Tworzenie wspólnot ma długą tradycję, zwłaszcza w naszym najbliższym poznańskim otoczeniu. Od tej, która stworzyła podstawy państwowości na terenie Wielkopolski, przez niespotykany w skali Polski, dziewiętnastowieczny ruch pracy u podstaw i spółdzielczości, na współczesnym, niebagatelnym rozwoju ruchów społecznych i tzw. „trzeciego sektora” skończywszy - informują organizatorzy. - Dążymy do wspólnoty być może nieświadomie. Być może w dążeniu tym do głosu dochodzą nasze pierwotne pragnienia bycia razem z ludźmi, nie pozostawania w samotności. Trzecia odsłona projektu „DZIEDZICTWO 966” odbywa się pod tym hasłem, bo uważamy, że w trudnych czasach warto odwoływać się do dziedzictwa i budować tożsamość na gruncie wspólnoty i solidarności społecznej, bycia razem ze sobą i dla siebie.

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Generał Anders - V Łabiszyńskie Spotkania z Historią

W dniach 27 do 29 maja odbędą się w Łabiszynie V Łabiszyńskie Spotkania z Historią poświęcone postaci generała Andersa.

Każda z inscenizacji będzie dość mocno nasycona sprzętem kołowym i gąsienicowym, a uzupełnieniem działań na ziemi będą pokazy walk powietrznych. Dodatkowym walorem, który podniesie „jakość przekazu” będzie scenografia, którą podobnie jak w latach minionych, zaplanowano bardzo skrupulatnie. Mamy tym samym nadzieję, iż tzw. współczesności, będzie możliwie jak najmniej, a przekaz, który adresujemy do widzów, będzie możliwie jak najbardziej realny - zapraszają organizatorzy. - Inscenizacje to jednak nie jedyne punktu programu V odsłony „Łabiszyńskich Spotkań z Historią”. Będą koncerty, wystawy, gry i ścieżki edukacyjne. Będzie spotkanie z weteranami, będzie też możliwość zobaczenia całego zgromadzonego sprzętu podczas specjalnej plenerowej prezentacji. Krótko mówiąc – będą to trzy przepełnione historią dni i nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić do … spotkania z historią. Oczywiście w Łabiszynie

REKLAMA

Więcej informacji i program wydarzenia na stronie internetowej.

Mały Król Kurkowy - 15. edycja konkursu w Krakowie

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski oraz Starszy Bractwa Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie Henryk Kuśnierz

zapraszają do udziału w 15. edycji konkursu o tytuł Małego Króla Kurkowego oraz na finał konkursu i festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, organizowany w Celestacie, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, i w Ogrodzie Strzeleckim pod hasłem „zostań królem kurkowy”, który odbędzie się w sobotę 28 maja o godz. 10.00.

Finalistów w trakcie zawodów zagrzewać do walki będą wszyscy uczestnicy konkursu oraz uczniowie krakowskich szkół. Na każdego czekają wspaniałe atrakcje – konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich i tajemnicze przedstawienie. Gościem specjalnym będzie mistrz Polski w łucznictwie i olimpijczyk Krzysztof Włosik, który każdego śmiałka nauczy jak po mistrzowsku strzelać z łuku. W finale wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, czyli Mały Król Kurkowy, którego intronizacja odbędzie się 4 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 na estradzie przed wieżą Ratuszową - zachęcają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie muzeum.

Muzułmański Cmentarz Tatarski - spacer w Warszawie

Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer po Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim, który odbędzie się w najbliższą sobotę 28 maja o godzinie 11:05. Zbiórka przed bramą cmentarza, przy ul. Tatarskiej 8.

Jeśli szukamy w Warszawie miejsc najbardziej orientalnych to z pewnością ten cmentarz będzie ukoronowaniem naszych poszukiwań! Muzułmański Cmentarz Tatarski został założony w 1867 po zamknięciu z powodu zapełnienia Muzułmańskiego Cmentarza Kaukaskiego przy ul. Młynarskiej. Ten niewielki cmentarz stał się miejscem ostatniego spoczynku wyznawców Allaha dla których Polska była drugą ojczyzną - zachęcają organizatorzy.

Na spacerze będzie można się dowiedzieć:

  • komu na nagrobku napisano „Śpij spokojnie w tym grobie, niech się Kaukaz przyśni Tobie”
  • dlaczego Jadwiga Smosarska odwiedziła ten cmentarz?
  • kim był azerski książę tutaj spoczywający?
  • kto stawał z Buńczukiem za Polskę?
  • czy twórca Trylogii był Tatarem?
  • kto zostawił swoje złoto w Azerbejdżanie ?

Spacer poprowadzi historyk i warszawski przewodnik miejski, Adrian Sobieszczański.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

O polskim ryngrafie w Krakowie

W środę 1 czerwca o godz. 18:00 w sali audiowizualnej U Samurajów w Gmachu Głównym MNK odbędzie się wykład poświęcony ryngrafowi w polskiej tradycji patriotycznej i wojskowej.

Ryngraf, pamiątka z czasów rycerskich, łącznik ze staropolską tradycją, zakorzeniony w polskości symbol patriotyzmu i przywiązania do wiary katolickiej. Pamiątka z walk o niepodległość i suwerenność. Rozpowszechniony w czasie Konfederacji Barskiej jako symbol narodowy, przetrwał do czasów współczesnych. Znany z wielu odmian, kształtów i znaczeń – od wotum religijno-patriotycznego do znaku wojskowego - zapraszają organizatorzy.

REKLAMA

Prowadzenie: Witold Szczygieł - historyk, kolekcjoner, bronioznawca, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, autor kilkudziesięciu artykułów historycznych oraz opracowań. Zajmuje się dziejami płatnerstwa w podkrakowskich Świątnikach Górnych oraz historycznymi związkami tej miejscowości katedrą na Wawelu.

Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.

Wstęp wolny!

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum.

„Bez „Mazel-Tow!” Polsko-żydowskie małżeństwa mieszane w II RP” - wykład w Warszawie

W czwartek 2 czerwca o godz. 18.00 w muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się wykład „Bez „Mazel-Tow!” Polsko-żydowskie małżeństwa mieszane w II RP”

W przedwojennej Polsce polsko-żydowskie małżeństwa nie były częstym zjawiskiem. W związku z tym, że prawo (poza terenem byłego zaboru pruskiego) ich zabraniało, najczęstszym rozwiązaniem była religijna konwersja jednego z małżonków. Jednak i wtedy patrzono na taką parę z podejrzliwością. Małżeństwa mieszane niemal zawsze kończą się nieszczęściem z winy obu stron – twierdziło jedno z żydowskich czasopism. Czy rzeczywiście? - pytają organizatorzy.

O polsko-żydowskich małżeństwach opowie prof. Anna Landau-Czajka – historyczka Instytutu Historii PAN oraz Wydziału Nauk Społecznych SGGW, autorka m.in. „A syn będzie Lech… Asymilacja Żydów w międzywojennej Polsce”.

Wstęp wolny!

REKLAMA

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku i na stronie muzeum.

Spotkanie z lodziarzami w Warszawie

Muzeum Warszawy zaprasza w czwartek 2 czerwca o godz. 18:00 na kolejne spotkanie z cyklu Międzypokoleniowych Spotkań Rzemieślników. Tym razem bohaterami będą lodziarze.

Termin wybraliśmy nieprzypadkowo. Robi się coraz cieplej, a lody są najlepszym rozwiązaniem na gorące letnie dni. Zastanawialiście się kiedyś nad ich historią? Jak robi się tradycyjne lody? Jak robiło się je kiedyś? - pytają organizatorzy.

O sekretach swojej profesji, jej blaskach i cieniach opowiedzą lodziarze:

  • Krzysztof Sierski z cukierni przy ul. Targowej 18
  • Karol Pietrowski z Lodziarni Jednorożec. Lody Tradycyjne przy ul. Narbutta 38

Spotkanie poprowadzi Agata Napiórska - redaktor naczelna magazynu Zwykłe Życie

Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku i na stronie muzeum.

Pochód Lajkonika w Krakowie

Już 2 czerwca tego roku ulicami Krakowa przejdzie orszak Lajkonika! Na wydarzenie zapraszamy wraz z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

REKLAMA

Zgodnie z powszechnie znaną legendą początki tradycji Lajkonika związane są z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim, czego mieli dokonać dzielni flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami Zachowane źródła historyczne pozwalają natomiast stwierdzić, że harce Lajkonika w asyście jego orszaku odbywały się z pewnością przynajmniej od około połowy XVIII wieku. Od tego okresu, pomimo ogromnych przemian politycznych, społecznych i cywilizacyjnych pochód Lajkonika, zwanego też Konikiem zwierzynieckim, odbywał się niemal każdego roku w tym samym terminie (okres oktawy święta Bożego Ciała) i przebiegał tą samą trasą, biegnącą ze Zwierzyńca do obszaru Starego Miasta Krakowa. W opisanym okresie zdarzały się kilkuletnie przerwy w odbywaniu pochodu (m.in. w latach drugiej wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu), lecz nigdy nie doszło do przerwania przekazu międzypokoleniowego pomiędzy kolejnymi generacjami, które dbały o przetrwania tej tradycji. Korzenie tradycji Pochodu Lajkonika związane są podkrakowskimi gminami Zwierzyniec i Półwsie Zwierzynieckie oraz klasztorem Sióstr Norbertanek. Do końca XVIII wieku, czyli do chwili utraty niepodległości, Konik zwierzyniecki był jednocześnie obrzędem związanym z lokalną społecznością przedmieść, ale również z konkretną grupą zawodową, czyli krakowskimi włóczkami. Po upadku organizacji zawodowej włóczków obrzęd przetrwał dzięki osobistemu zaangażowaniu jej byłych członków. Była to rodzina Micińskich, która zajmowała się aranżacją Lajkonika do 1972 roku. Po Micińskich odpowiedzialność za obrzęd wzięły na siebie krakowskie rodziny Mazurów, Marcinkowskich i Glonków, których kolejne pokolenia wcielają się w postacie z orszaku. Od 1947 roku wspomaga ich w tej godnej podziwu misji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którego gestii pozostają sprawy organizacyjne m.in. przygotowanie barwnych strojów dla orszaku - informują organizatorzy.

Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko Lajkoniku laj, laj, laj przygotowujące publiczność do powitania Lajkonika. Zespoły Krakowiacy, Mali Krakowiacy, Bł. Matki Zofii Czeskiej Sióstr Prezentek przedstawią pełen żywiołowości program nawiązujący do bogatego krakowskiego folkloru. Jego zwieńczenie będzie spektakl spektakl Od Acana do Waćpana – w szlacheckim stylu w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Dla zgromadzonej publiczności wielką atrakcją może okazać się wspólna nauka piosenki Lajkoniku laj, laj, laj oraz tańca krakowiaka, a następnie wspólne ich wykonanie razem z samym Lajkonikiem. W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. Na muzealnym stoisku będzie z kolei możliwość zakupienia wydawnictw, pamiątek i gadżetów dotyczących głównego bohatera uroczystości – Lajkonika.

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”:

Marcin Sałański
„Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
76
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-5-3

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone