„Złoty wrzesień” – ukraiński film o agresji ZSRR na Polskę

opublikowano: 2010-09-21 10:26
wolna licencja
poleć artykuł:
23 września we Lwowie odbędzie się premiera filmu pt. _Złoty wrzesień. Kronika Galicji 1939-1941_ (w oryginale _Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941р_) – fabularyzowanego dokumentu przedstawiającego wkroczenie Armii Czerwonej na Kresy we wrześniu 1939 r. oraz sowiecką okupację Galicji Wschodniej.
REKLAMA

W serwisie YouTube pojawił się zwiastun 50-minutowego filmu. Pokazano na nim fragmenty opowiadające o przedwojennym polskim Lwowie, wrzesień 1939 r. i spotkanie się oddziałów niemieckich i radzieckich oraz codzienność okupowanej Galicji Wschodniej i represje reżimu sowieckiego.

Staraliśmy się być jak najbardziej obiektywni. Pokazaliśmy Galicję jako część Polski, na którą napadają Niemcy. Potem polską obronę i wkroczenie wojsk sowieckich. I różne reakcje ludzi na to wydarzenie – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” reżyser filmu Taras Hymych – Polacy byli do Sowietów nastawieni jednoznacznie negatywnie. Ukraińcy różnie, jedni dobrze, inni źle. Żydzi wyłącznie pozytywnie, między innymi z powodu strachu przed Niemcami [...] Mieliśmy ukończyć go rok temu, na 70-lecie września 1939 roku, ale wtedy nie udało się tego zrobić. Na Ukrainie wciąż trwają dyskusje, czy 17 września był najazdem i początkiem obcej okupacji, czy też było to wyzwolenie z rąk bohaterskiej Armii Czerwonej.

W części dokumentalnej filmu występują świadkowie tamtych wydarzeń, w tym dwóch Polaków. Twórcy filmu zapewniają, że nie chcą skupiać się na tragedii poszczególnych narodów, ale pokazać mechanizmy funkcjonowania reżimów totalitarnych.

Produkcję filmu wsparła Rada Miejska Lwowa. Po premierze w kinie Kopernik będzie wyświetlany w innych kinach oraz wydany na DVD rozsyłanym do szkół i uczelni. Twórcy filmu liczą też na to, że będzie on pokazany w telewizji, jednak biorą pod uwagę opór środowisk prorosyjskich, w tym podobnie nastawionych władz. Przygotowano angielskojęzyczną wersję filmu, producenci nie wykluczają też powstania wersji polskojęzycznej.

Materiał o „Złotym wrześniu” z telewizji ukraińskiej, a w nim wywiad z reżyserem filmu.

Źródła: rp.pl, ukraincy.wm.pl

Ukraińska polityka historyczna:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone