OUN i UPA bojownikami o wolność Ukrainy

opublikowano: 2010-01-30 21:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W specjalnym dekrecie prezydenta Ukrainy uznano zasługi organizacji nacjonalistycznych, ale także szerokiego spektrum ukraińskich ugrupowań politycznych i wojskowych.
REKLAMA

Wczoraj, w rocznicę bitwy stoczonej w 1918 r. w pobliżu stacji kolejowej Kruty, pomiędzy oddziałami bolszewickimi, a ukraińskimi ochotnikami, ogłoszony został dekret prezydenta Wiktora Juszczenki, o poszanowaniu formacji walczących o niepodległość Ukrainy w XX wieku. Dekret dotyczy nie tylko budzących kontrowersje Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Za walczące o niepodległość zostały uznane także twory państwowe oraz inne organizacje funkcjonujące na ziemiach ukraińskich w ubiegłym stuleciu. W dekrecie czytamy, że oficjalnie uczestnikami walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku określono osoby, które uczestniczyły w politycznej, partyzanckiej, podziemnej, zbrojonej walce o niepodległość Ukrainy, w tym w składzie: wojskowych formacji Ukraińskiej Centralnej Rady, Ukraińskiej Republiki Ludowej, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Ukraińskiego Państwa (Hetmanatu), Ukraińskiej Wojskowej Organizacji, Organizacji Obrony Narodowej «Sicz Karpacka», Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej i innych wojskowych formacji, partii, organizacji i ruchów, które stawiały za cel zdobycie przez Ukrainę państwowej niepodległości.

Źródła: Wysokyj Zamok, ZIK.com.ua, radiosvoboda.org

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Aleksandra Zaprutko
Studentka historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i kulturoznawstwa ze specjalnością ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. Joachima Lelewela, jedna z realizatorek projektu „Groby wojenne na terenie Małopolski”

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone