Benjamin - ostatni wilkowór tasmański [video]

opublikowano: 2021-09-09 08:29
wolna licencja
poleć artykuł:
Wilkowór tasmański, zwany też wilkiem tasmańskim, to wymarły gatunek. Dziś już niewiele osób pamięta, że był to największy drapieżny torbacz. Żył na terenach Australii i Nowej Gwinei, a później wyłącznie w Tasmanii. Wyginął w latach 30. ubiegłego wieku. Niedawno Australijskie Narodowe Archiwum Filmowe i Dźwiękowe opublikowało kolorowe nagrania ostatniego przedstawiciela tego gatunku.
REKLAMA
Wilkowory tasmańskie w waszyngtońskim zoo, ok. 1904 (domena publiczna)

Wilkowory to zwierzęta nocne. Polowały m.in. na kangury i wombaty. Przez Europejczyków zostały uznane za szkodniki. Kiedy ci przybyli na Tasmanię, zaczęli je intensywnie tępić. W efekcie zwierzęta wyginęły. Jednakże Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ten gatunek za wymarły dopiero w 1986 roku. Ostatni z nich na wolności miał być widziany w 1932 roku. Do dnia dzisiejszego zostało po wilkoworach jedynie kilka zdjęć i kilkuminutowych nagrań.

Benjamin, bo tak nazywał się ostatni przedstawiciel wilkowora tasmańskiego, został nagrany w 1933 roku. Czarno-biały film niedawno został poddany koloryzacji, a jej efekty możemy oglądać dzięki pracy zespołu Australijskiego Narodowego Archiwum Filmowemu i Dźwiękowemu.

Bohater nagrania padł w 1936 roku. Zmarł w niewoli, ponieważ mieszkał w zoo Beaumaris w Hobart w Australii.

Niedawno pojawiły się jednak doniesienia mówiące o tym, że na terenie Australii widziano osiem wilkoworów. Jak podał portal rp.pl: „Tasmański Departament Przemysłu Podstawowego, Parków, Zasobów Wodnych i Środowiska (DPIPWE) opublikował dokument, w którym informuje o ośmiu przypadkach zauważenia wilkowora tasmańskiego w ciągu ostatnich trzech lat.” Warto dodać, że w 2002 roku naukowcy pracujący dla Muzeum Australijskiego odtworzyli DNA wilkowora. Czy planują odtworzenie gatunku? Tego nie wiadomo.

Zobaczcie nagranie!

Zobacz także:

Źródła:

www.dzienniknaukowy.pl, www.nfsa.gov.au, www.rp.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Mariusz Gadomski
„Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
155
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-46-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone